Час Х скоро: якщо Вам здається, що до початку навчального року ще далеко і турбуватись не варто, то Ви страшенно помиляєтесь! Як батькам вже зараз створити умови для безстресового походу їхніх дітей до школи – запитуємо в психолога з 12-річним досвідом роботи, директорки комунальної установи “Інклюзивно-ресурсний центр “Війтівецької сільської ради», порадника батьків та улюблениці дітей Олени Тишкевич:
- Залишились лічені дні до початку нового навчального року – він, здається, все-таки має бути: коли найкраще розпочати підготовку дитини до школи з ранніми підйомами, завданнями, чітко розпланованим графіком?
- Так, всі батьки сподіваються, що навчальні заклади таки ласкаво запросять до себе школяриків. Чи буде початок навчального року лагідним і без зайвих стресових факторів, залежить від дій батьків уже зараз. Найперше завдання – дитина має вчасно лягти спати, тоді прокидання не буде мукою. Якщо дитина влітку засинала десь за північ, то перейти на сон з 22.00, а для першачків з 21.30 – буде нереальним завданням. Кожного дня на кілька хвилин раніше «запрошуйте» дитину до сну. Чітко спланований графік встановиться сам, якщо дитина вчасно ляже спати, буде зайнята, виконуватиме потроху якісь Ваші завдання (почніть з 15 хвилин за робочим столом).
- Олено Сергіївно, чи є різниця між підготовкою першокласника до походу в школу і діток, які вже знають, що таке навчання?
- Так, майбутні першокласники ще не знають що таке школа і з чим її «їдять». Пораджу для початку хоча б похід на територію школи, розповіді (лише позитивні!!!) про те, що таке школа, що там дитина робитиме, знову ж таки – потрібен правильний графік сну. Здорова корисна їжа і режим. Для першачків – батьки мають мінімізувати використання гаджетів, емоційні навантаження(мультики перед сном, емоційні ігри), краще – спокійна музика і казка. А взагалі, цьогорічна школа неабиякий виклик для всіх: і для школярів, і для вчителів, і для батьків. Основна порада від мене – добре висипатись і менше емоційного навантаження.
- Пані Олено, як заохотити дитину до школи?
- Старших дітей заохочуйте, що скоро вони побачать у школі своїх однокласників, друзів, змінять обстановку, матимуть цікаві пригоди, зустрічі. Майбутнім першокласникам розповідайте про нові враження, нових друзів, разом закупіть шкільне приладдя, одяг – ці речі мають подобатись дитині, бути їй до душі. У будь-якому випадку – зберігайте спокій, інакше нервова напруга передасться і Вашим дітям.
- Чи варто проговорювати з дітьми можливі конфліктні ситуації в школі і їхні дії чи така розмова може налякати дитину?
- Обов’язково! Але робіть це ненав’язливо. Не варто лякати дітей наперед, нехай проблеми вирішуються в міру їх надходження. Будуть конфлікти – буде вирішення. Але проговорити про різницю між дітьми варто, про те, що не всі однакові, про те, що всі давно не бачились і один від одного відвиклі, кожен має свій характер і особливості, з якими треба рахуватись.
- Які поради дасте, аби мінімізувати стрес з початком навчання для дітей та їхніх батьків?
- Фактично, у нашій розмові ми проговорили ці питання, проте наголошу: режим, режим і ще раз режим!!! Дивитись пункт 1))). Головне вчасно та якісно поспати, першокласників – не грузити різними різкими змінами видів діяльності, дати час оговтатись. Мамам і татам, набратись терпіння і гарного, позитивного настрою. Намагатись викинути весь негатив про вірус, хвороби, можливі конфлікти і таке інше. Налаштуватись на позитив: від цього залежить емоційне здоров’я дітей. Я б ще додала помірні фізичні навантаження, прогулянки на свіжому повітрі, неактивні, спокійні вечори, щоб не було емоційного перевантаження. Якщо коротко, то відповідь на всі питання – нормальний режим дня, праці та відпочинку, зменшення впливу гаджетів (для всіх вікових категорій), спокійні вечори, вчасний сон.
- Дякую за слушні поради! Сподіваюсь, що батьки школяриків прислухаються до Ваших порад і першовересень та наступні дні пройдуть без стресу, сліз і запізнень!
- Без паніки: в усіх все вийде!
Спілкувалась Наталя Міщук