Що хмільничанам чекати у січні: законодавчі зміни

Що хмільничанам чекати у січні: законодавчі зміни

З початком Нового 2021 року в Україні відбудеться чимало змін у різних сферах життя. А це і локдаун, і підвищення зарплати, а за обслуговування клієнтів російською мовою накладатимуть штрафи.

Збільшиться мінімальна зарплата

Із 1 січня 2021 року в Україні збільшать мінімальну заробітну плату до 6 тис. грн. Зараз українці отримують щонайменше 5 тис. грн.

“Збільшення мінімалки на тисячу – це чимало. Можливо краще було б піднімати на невеликі суми, тоді наслідки цього були б не такі відчутні. Чим більше зарплата, тим більше оподаткування для малого та середнього бізнесу. Є ризик, що зросте тіньова плата за роботу. Хтось із підприємців збільшить робітникам зарплату, хтось пропонуватиме працювати неофіційно. Можливе навіть скорочення персоналу, аби виконати вимоги уряду. Але якщо у людей таки буде більше грошей, то розвиватиметься торгівля. Але зростуть ціни через більший попит”, – говорить економіст Олександр Охріменко.

Окрім зарплати, піднімуть одноразову виплату постраждалим військовим та їхнім сім’ям. У разі інвалідності виплатять від 158,9 тис. грн до 908 тис. грн. У разі поранення – 113,5 тис. грн. Родинам загиблих платитимуть від понад 1,1 млн. грн до понад 1,7 млн грн.

Обслуговувати клієнтів дозволено лише українською мовою

Із 16 січня 2021 року українська мова стане обов’язковою у сфері послуг. Нею з клієнтами мають говорити працівники магазинів, кав’ярень, кафе і ресторанів, банків, заправок, спортзалів, аптек, бібліотек тощо. Українською мають бути меню, цінники, маркування, квитки, технічні характеристики товарів. Допускається дублювання цієї інформації іншими мовами.

За порушення норм штрафуватимуть – від 5,1 тис. до 6,8 тис. грн.

“Обслуговувати клієнта іншою мовою можна буде лише за його проханням. Крім того, секретаріат Уповноваженого здійснюватиме позапланові перевірки. Якщо протягом року повторюватимуться порушення мовного закону, маємо право накладати штраф. Здавалося б, для когось ця сума невелика, але вона битиме по репутації. А це якраз те, що напрацьовується роками”, – повідомив уповноважений із захисту української Тарас Кремінь.

Створили нові умови для швидких кредитів

Верховна Рада обмежила суму штрафів та пеню з боржників за мікрокредитами, що не перевищують мінімалку. Тепер кредитори не можуть вимагати більше за подвійний розмір позики.

Нові правила почніть діяти із 1 січня. Вони забезпечать відповідальніше ставлення до видавання кредитів, зменшать навантаження на судову систему та скоротять кількість штучних заборгованостей.

“Надзвичайно важливо для споживачів мікрокредитів закріпити на законодавчому рівні заборони зміни процентної ставки за кредитом, порядок її обчислення та сплату відсотків. Дуже часто клієнти компаній швидкого кредитування не розуміють повної вартості кредиту та санкцій у випадку прострочення. Своєю чергою недобросовісні кредитори потроюють чи навіть збільшують борг людини в десятки разів. Клієнти просто неспроможні його повернути”, – пояснює юрист Ольга Гальченко.

Діятиме новий санітарний регламент для шкіл

Із січня 2021 року в Україні діятиме новий санітарний регламент для шкіл. Відповідно до нього, учнів, які живуть більше ніж за 2 км від школи, підвозитимуть на навчання. Відстань від місця будинку до зупинок не повинна перевищувати 500 м.

Відповідальними за підвезення учнів є органи місцевого самоврядування. Вони ж забезпечують закупівлю транспорту, складають маршрути та вирішують інші організаційні питання. При цьому дозволеними варіантами є як власні шкільні автобуси, так і спеціально орендований чи громадський транспорт.

Введуть жорсткий всеукраїнський карантин

17 днів – з 8 до 24 січня 2021 року в Україні діятиме жорсткий карантин. Забороняють відвідувати заклади освіти, крім дитячих садків, працювати закладам харчування, культурним та розважальним закладам, торговельним центрам, фітнес-залам, басейнам, продовольчим і непродовольчим ринкам, ярмаркам. Не можна проводити масові заходи.

Натомість обмеження не стосуються роботи кафе, ресторанів, які працюють на виніс, продуктових магазинів, аптек, поштових відділень, банків, готелів, салонів краси. Працюватиме громадський транспорт та міжобласне сполученя.

“Локдаун роблять для того, аби не допустити нової потужної хвилі захворюваності, яка може наступити після новорічних свят. Крім того, на початку лютого починається сезонний спалах, зростання кількості хворих на грип. Він має такі ж ускладнення, як коронавірус, тобто пневмонію. Плюс, у нас і так є “природний український локдаун” з 1 по 7 січня. У цей період у більшості канікули, люди проводять час з родиною”, – говорить міністр охорони здоров’я України Максим Степанов.

Узгодили нові тарифи на електроенергію

Уряд скасував пільговий тариф на електроенергію для населення, що діяв із 2017‑го. Люди сплачували 90 коп. за кожен із перших 100 КВт. Решту місячного обсягу покривали за ціною 1,68 грн/КВт. Із 1 січня діятиме фіксована ціна – 1,68 грн/КВт.

“Їх підвищили через зобов’язання, які є в Меморандумі про співробітництво з Міжнародним валютним фондом. Однак ухвалене рішення необґрунтоване. Не сприяє ліквідації чи вирішенню проблем із боргами, не захищає малозабезпечених, які найперші постраждають. Рішення не внесли в порядок денний засідання уряду. Його проєкт не опублікований, немає необхідних документів, якими мало би супроводжуватися. Правильні ринкові перетворення не полягають у зміні тарифів. Треба формувати прозору конкуренцію та однакові правила гри для усіх, формувати споживацький ринок. Щоб люди могли вирішувати, на яких умовах згодні купувати електрику, газ, воду. Натомість у нас виконують забаганки постачальників. Думка споживача нікого не цікавить”, – говорить експерт з енергетичних питань Геннадій Рябцев.

В Україні, в нічні години вартість електроенергії буде нижчою. За двозонними тарифами, із 23:00 до 7:00, електроенергія буде коштувати наполовину дешевше від фіксованого тарифу – 0,84 грн/кВт-год

В години максимального навантаження, а саме із 8:00 до 11:00 і з 20:00 до 22:00, оплата за електроенергію за тризонними тарифами сягне 1,5 фіксованого тарифу – 2,52 грн/кВт-год. Вночі потрібно буде платити 0,4 тарифу – 0,67 грн/кВт-год. В решту часу споживачі оплачують нормований тариф.

Джерело: Gazeta.UA

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *