Сезон кліщів: чим небезпечні та як видалити з тіла

Сезон кліщів: чим небезпечні та як видалити з тіла

Незабаром потепліє, і на природу, на пікніки масово вийдуть люди. А разом з тим на полювання вийдуть і небезпечні кліщі. Чим вони небезпечні та що робити, коли вони вже опинилися на тілі, розкажемо далі.

Кліщ належить до павукоподібних, він живиться переважно кров’ю людей і тварин. Не всі види кліщів становлять небезпеку, але деякі з них переносять інфекційні захворювання. Вони живуть на траві, рідше — в чагарниках. Забираються на стебла рослин і ведуть малорухливий спосіб життя, вичікуючи наближення жертви — тварини або людини. Завдяки лапкам із кігтиками кліщу зручно пересуватися тілом і не зісковзувати з одягу.

Коли кліщі активні

Спека для кліщів згубна, тому полювати вони починають уже після першого потепління — після +5 градусів. Їхня активність зростає у квітні, піку досягає у червні, а спадає у липні-серпні. Найбільшої небезпеки кліщі досягають при температурі +10… +25 градусів.

Чим небезпечні кліщі та які їхні види

В Україні живуть десятки видів кліщів, але найбільш небезпечними вважаються ті, що переносять бактерії борелії — ними інфікований кожен третій кліщ. Борелії є збудниками хвороби Лайма, що небезпечна для організму порушеннями роботи центральної нервової системи, хворобами серця, втратою працездатності.

Рідше в Україні зустрічаються іксодові кліщі (в народі — енцефалітні). Випадки зараження фіксувалися в Криму, та й то вкрай рідко. Також вони траплялися в північних областях країни. Крім цього, існує небезпека заразитися кліщовим енцефалітом через сире козяче або коров’яче молоко: якщо тварину вкусив енцефалітний кліщ, вірус потрапляє в молоко, а потім – в організм людини. Самі тварини не хворіють, але є переносниками вірусу — в крові він може жити до восьми днів.

Як виглядає кліщ: фото

Небезпечні для людини і німфи (перехідна стадія розвитку кліща між личинкою й імаго — дорослим членистоногим), і зрілі особини. Самки можуть перебувати на тілі людини до десяти діб, оскільки їм для насичення кров’ю потрібно більше часу. Відрізнити молодого кліща від дорослого можна за кількістю пар ніг: у німфи їх три пари, а в імаго — чотири.

У голодному стані кліщ досягає не більше 3 мм в довжину, але, насмоктавшись крові, йому властиво збільшуватися в 50, а іноді й 100 разів. Голодний паразит може бути різного забарвлення: якщо на тілі світло-жовтий або чорний кліщ, це свідчить про те, що він ще не наситився, якщо сірий або білий кліщ, значить – уже напився достатньо крові.

Потрапивши на тіло, паразит кусає не одразу. Зазвичай він підіймається якомога вище в пошуках місця з ніжною шкірою. Улюбленим місцем кліщів є плечі, шия, живіт, пахвинна ділянка і лонна зона. Укус тварини не відчувається — вся річ у знеболювальній речовині, яку містить його слина. У слині кліща також є речовини і бактерії, що згущують кров, – вони провокують захворювання. Чим довше паразит перебуває на тілі, тим більше заразної слини він введе у кров.

Як проявляється укус енцефалітного та іксодового кліщів

Симптоми укусу кліща бувають дуже різними: на ніжній ділянці шкіри можуть виникнути почервоніння і свербіж, а може підвищитися температура тіла і з’явитися важке дихання. Все залежить від того, чи містила слина членистоногого бактерії борелії. Вчасний огляд тіла і виявлення паразитів допомагає уникнути зараження. Якщо цього не зробити, можуть спостерігатися своєрідні симптоми залежно від виду кліща.

Хвороба Лайма, або бореліоз, симптоми якої проявляються через 1-2 тижні після укусу кліща, мають такі ознаки:

  • кільцеподібні почервоніння в місці укусу (краї ураження червоніші, ніж середина);
  • лихоманка, підвищення температури тіла;
  • свербіж і біль в місці укусу;
  • головний біль і нудота;
  • біль у м’язах, слабкість і скутість рухів;
  • втрата чутливості в місці укусу.

Небезпека бореліозу в тому, що перші його ознаки можуть зникнути через кілька днів, але бактерії тим часом починають ширитися організмом та вражати інші органи. Захворювання може перейти в хронічну форму. При ослабленій імунній системі борелії можуть вражати серцево-судинну і нервову системи, чинити негативний вплив на роботу опорно-рухового апарату, головного мозку і навіть призводити до інвалідності або смерті.

Попри те, що енцефалітні кліщі практично не поширені в наших широтах, знати, якої шкоди організму може завдати їхній укус, важливо і потрібно. При кліщовому енцефаліті можуть виникати такі симптоми:

  • слабкість у кінцівках і м’язах шиї;
  • оніміння шкіри обличчя;
  • лихоманка і підвищення температури тіла;
  • порушення сну;
  • головний біль і блювота.

Інкубаційний період захворювання триває близько двох тижнів. Хронічна форма кліщового енцефаліту розвивається після 3-6 місяців після появи симптомів. Вона проявляється м’язовим тремтінням кінцівок, парезами (зменшення м’язової сили), які можуть призводити до паралічу. Після перенесення захворювання в легкій формі у людини формується стійкий імунітет, і в разі повторного укусу захворювання себе не проявляє.

Як самостійно видалити кліща

Якщо кліщ присмоктався до тіла, його потрібно негайно видалити. Найкраще, якщо це буде робити лікар, — він витягне паразита максимально безпечно для людини, не відірвавши голівку кліща. До того ж фахівець розповість, як діяти, якщо зараження відбулося, і де можна дослідити кліща на наявність в його слині борелій. У разі, коли можливості звернутися до лікаря немає (наприклад, кліщ присмоктався на відпочинку в лісі), доведеться діяти самостійно.

Пінцетом

За допомогою пінцета схопіть паразита якомога ближче до хоботка. Витягуйте його повільно, роблячи кругові рухи. Якщо кліща спробувати вирвати, головка може залишитися всередині і завдавати шкоди організмові. Також заборонено натискати на черевце, оскільки воно може луснути, і збудники захворювань потраплять у рану.

Ниткою

Зав’яжіть вузол біля хоботка кліща, а кінці нитки розведіть в різні боки. Здійснюйте кінцями нитки обертальні рухи проти годинникової стрілки, намагаючись викрутити кліща з тіла.

Під час видалення кліща з тіла в жодному разі не можна застосовувати олію або жирний крем. Якщо нанести їх на паразита, у нього заблокуються дихальні шляхи і він випустить слину зі збудниками захворювань у рану.

 

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *