Сезон грипу в Україні може тривати до середини весни: МОЗ

Сезон грипу в Україні може тривати до середини весни: МОЗ

За інформацією Міністерства охорони здоров’я, циркуляцію вірусів грипу зафіксовано у 10 регіонах України. На жаль, внаслідок ускладнень уже померли двоє людей. Загалом з 2 жовтня до 17 грудня в Україні на ГРВІ, грип та COVID-19 перехворіло 1,5 млн осіб. Наразі переважає захворюваність на COVID-19, однак з січня фахівці прогнозують збільшення випадків захворюваності на грип,повідомляє NEWS Хмільника. 

Вірус грипу вражає передусім верхні дихальні шляхи та легені, а на додачу – серцевий м’яз та внутрішню поверхню кровоносних судин. Це показали нещодавні дослідження в Університеті штату Огайо (США). Саме тому найпоширенішими грізними ускладненнями грипу є запалення легенів (пневмонія), серцева недостатність і тромбози. Крім цього, перебіг грипу загострює хронічні захворювання, як-от цукровий діабет, бронхіальна астма, хронічне обструктивне захворювання легенів тощо.

Подекуди будь-яку респіраторну вірусну інфекцію називають «грипом», хоча різниця між ними разюча – як за динамікою розвитку хвороби, так і за її ускладненнями. Грип починається раптово. Часто на початку хвороби з’являється сильний головний і м’язовий біль, гарячка, слабкість і виражена втома. Застуда ж розвивається поволі, і часто люди переносять її «на ногах» (хоча не варто так робити!).

Відрізнити грип від застуди чи COVID-19 можна за допомогою тесту, доступного в аптеці. Це особливо важливо для людей із супутніми серцево-судинними захворюваннями, адже прийом деяких ліків через хронічну хворобу може призвести до збільшення ризику розвитку побічних ефектів. Це стосується і прийому ліків, які не потребують рецепта лікаря для придбання їх в аптеці, але часто використовуються для покращення стану хворого, зменшення проявів. Тому такі пацієнти потребують лікарського супроводу.

Найбільше ризикують мати важкий перебіг і навіть летальне завершення грипу такі категорії людей:

  • вагітні;
  • діти до 5 років;
  • люди старші за 60-65 років;
  • люди з хронічними захворюваннями.

Вірус грипу мінливий, часто «перевдягається» і стає невпізнаваним для нашої імунної системи. До того ж він може мати такі ускладнення, як пневмонія, синусит, отит, а також такі наслідки, як інфаркт міокарда та інсульт.

Вірус грипу поширюється повітряно-крапельним шляхом, через руки та предмети,  зокрема. Тому належне і регулярне миття рук з милом, дотримання «кашльового етикету» – чхання та кашляння в зігнутий лікоть, а не в долоні – дещо знижують ризик заразитися вірусом грипу в громадських місцях.

Особливо сприятливими умовами для виживання і поширення вірусу є температура близько 5° C та низька вологість (25-35%). У разі вологості повітря понад 80% передача вірусу практично припиняється. Це хороший аргумент на користь зволоження повітря в школах та садочках.

Людина може бути уже зараженою вірусом грипу і поширювати його, але ще не мати симптомів. Фахівці закликають людей не переносити хворобу на ногах, навіть якщо це звичайна застуда. Найкраще при перших проявах захворювання піти на самоізоляцію.

  • Лікування грипу – це передусім постільний режим, пиття теплих напоїв і достатній сон. Нагадаємо, що «противірусні», «імуностимулятори» (зазначаємо в лапках, бо їхня ефективність не доведена) чи інтерферон та антибіотики не допоможуть подолати грип. Вони радше нашкодять. В Україні зареєстровані специфічні ліки для лікування грипу – вони досить дорогі і є далеко не в кожній аптеці. Ліків для запобігання грипу і застуді не існує, хай би що не казала реклама, – наголошують у МОЗ.

Знизити ризик захворіти на грип та мати ускладнення в разі хвороби допоможе тільки вакцинація. Щеплення вакциною проти грипу можна робити з 6 місяців від народження, і протипоказів до неї практично немає. Вакцини, які доступні в Україні, вводяться внутрішньом’язово.

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *