Секрети озеленення інтер’єрів: поради хмільничанам, як краще створити фітокомпозицію

Секрети озеленення інтер’єрів: поради хмільничанам, як краще створити фітокомпозицію

Прагнення до озеленення інтер’єрів збільшується з кожним роком, але не завжди цей процес вдалий. Тому що при підборі асортименту та його розміщенні  варто враховувати не лише декоративність рослин, а й еколого-біологічні особливості.

Бажано перед тим, як озеленяти приміщення, ознайомитися з основами фітодизайну. Фітодизайн дає змогу обґрунтовано ввести рослини в інтер’єр з урахуванням їх біологічної сумісності, пристосованості до умов середовища, естетичних функцій та здатності до часткового очищення повітря у приміщеннях, впливу на людей. Досить часто, озеленюючи приміщення, господарі обирають зазвичай ті рослини, які їм подобаються, і розставляють на свій смак, наче й гарно, але… з часом люди стикаються з тим, що жовтіють чи осипаються листочки, листя підсихає чи скручується, з’являються шкідники чи хвороби,  рослини погано квітують або взагалі припиняють квітувати.

Щоб уникнути таких ситуацій та марних спроб з озелененням, варто  ознайомитись з правилами та методами розташування рослин у різних інтер’єрах, а потім  підібрати асортимент рослин згідно з правилами їх культивування.

Кімнатні квіти були і є завжди окрасою житла. Зелений колір кімнатних рослин позитивно і заспокійливо впливає на нервову систему та зір.

Великі рослини ставлять на підлогу, рослини маленького і середнього розміру ставлять на підставки або підвіконня. Зараз індустрія випускає кашпо, які мають дуже велику висоту, і лише зверху в них розміщується контейнер для грунту та рослини. Це дає змогу навіть рослини середнього розміру ставити на підлозі і не зачиняти вікна.

Також, випаровуючи вологу з поверхні листя, кімнатні рослини підвищують вологість повітря, яке у кімнатах, особливо в період опалювального сезону, занадто сухе.

На поверхнях листя кімнатних рослин збирається пил, тому їх слід час від часу обприскувати та мити. Але це стосується лише рослин із гладеньким листям. Якщо листя має опушення, наприклад, фіалка узумбарська, глоксинія – їхнє листя обприскувати і тим більше мити не можна.

Квітково-декоративні та особливо декоративно-листяні рослини мають не лише декоративне значення, а й екологічне: вони поглинають вуглекислий газ і виділяють кисень, очищаючи та освіжаючи повітря.

Рослини, які ростуть у приміщенні, можна поділити на декілька груп: красиво-квітучі рослини (рослини з гарними квітами і які довго квітують), декоративно-листяні (рослини, які цінуються за за красиві, яскраві або оригінальні форми листя, квітують непоказними квітами або взагалі не квітують), виткі та звисаючі рослини,  а також група – кактуси та сукуленти.

Декоративно-квітучі рослини. Ставлячи їх на підвіконня, не треба їх щільно ставити до скла, оскільки листя, контактуючи з ним, влітку може зазнати опіків, а взимку – загниватися від надмірної вологи.

Рослини-фітофільтри – хлорофітум, цисус (кімнатний виноград), фікуси, драцена, спатифілум, бромелієві.

Тонізуючі рослини – лимон та інші цитрусові, лавр, мирт, розмарин, пеларгонія.

Рослини, що мають фітонцидні властивості – пеларгонія запашна, цитрусові, кавове дерево, лантана, розмарин, мирт, сансев’єра.

Великі рослини зазвичай ставлять на підлогу або на низенькі підставки. Красиво-квітучі, невеликі, компактної форми квіти виставляють так, щоб їх було видно з усіх сторін, наприклад на журнальний столик.

Можна озеленити приміщення також групою кімнатних горщечкових рослин, які розміщують в один контейнер і створюють фіто композицію. Рослини для фітокомпозицій підбирають, враховуючи із врахуванням  їхніх біологічних властивості: освітленість, зволоженість та температури повітря. Адже якщо , наприклад, в одну ємність висадити вологолюбну та посухостійку рослину, то важко буде підібрати правильний полив. Бо ж що добре одній рослині, може бути надлишком чи недостачею для іншої.

Композиція у своєму складі повинна мати основну рослину, рослину-акцент і допоміжні види. Основою фіто композиції є довговічна, гарна, стійка рослина. Рослина-акцент – це красиво-квітуча або ефектна декоративно-листяна рослина з контрастно забарвленим чи ажурним листям, яка привертає до себе увагу. Композиція доповнюється допоміжними рослинами, які як правило є не такими ефектними, тут якраз знадобляться ґрунтопокривні рослини.

При створенні фітокомпозиції слід враховувати висоту рослин: найвищі рослини висаджуються по центру, рослину-акцент – близько до середини  і непоказні рослини – близько до краю. Найчастіше фітокомпозицію створюють з 3-5 різних рослин.

За допомогою рослин можна візуально змінити розміри приміщення. Наприклад, декілька одиночних рослин однакового розміру, які виставлені на рівних відстанях один від одного, можуть візуально скоротити довжину кімнати. А якщо рослини виставити ритмічно від найменшого до найбільшого або навпаки, то можна досягнути ефекту перспективи і візуально подовжити кімнату.

Слід пам’ятати, що при озелененні слід також дотримуватися міри і не перезавантажувати приміщення. Деякі рослини виділяють легкі речовини – фітонциди, які сприятливо діють на здоров’я та самопочуття людини. Але якщо таких рослин багато і таке приміщення не провітрюється, то в кімнаті накопичується надмірна кількість речовин, надлишок яких може викликати головний біль.

Надмірна кількість великих рослин теж небажана для житлової кімнати. Якщо це робоча кімната, офісне приміщення – то там можна і більше. Все це тому, що рослини лише вдень вбирають вуглекислий газ і виділяють кисень. А вночі процес синтезу не відбувається, тож кисень використовують і люди, і рослини.

При підборі кімнатних рослин для озеленення слід враховувати і сторону світу, на якій розміщені вікна.

Світлолюбні рослини –  пеларгонія, фуксія, фінікова пальма, бальзамін, гібіскус, фейхоа, більшість кактусів, сукулентів, цитрусові.

Тіньовитривалі – монстера, сансев’єра, спатифілюм, хойя, драцена, дифенбахія, плющ, хлорофітум, філодендрон, нефролепіс, адіантум, аспідистра, заміокулькас, клівія.

Вологолюбні рослини – циперус, адіантум, фінікова пальма, пеларгонія, азалія, алоказія, аглаонема, монстера, філодендрон, спатифілум, гібіскус, калатея, маранта, хамедорея.

Сухолюбні – кактуси, сукуленти, аспарагус, сансев’єра, гемантус, заміокулькас.

Які рослини і в яких кімнатах краще розмістити?

В гостьовій кімнаті чи в залі для переговорів  для створення приємної, теплої атмосфери найкраще для озеленення слід використати високі зелені  рослини.

У маленькій гостьовій кімнаті рослини слід розміщувати на різних рівнях: на підлозі, на підставках, на вікнах. Створити так званий «хвилеподібний» ефект.

В спальній кімнаті зелень кімнатних рослин повинна створювати атмосферу спокою, розслаблення, усамітненості. До того ж, в кімнаті рослин має бути небагато. Можна використати трішки рослин, які мають легкий приємний аромат:  лаванду, мирт, розмарин, а також рослини з великими гладкими листками, наприклад фікуси.

Фітодизайн кухні та їдальні можна створити декоративними теплолюбними  та плодовими рослинами. Прекрасно тут себе буде почувати цисус (кімнатний виногад), який очищує повітря від гарі та диму.

У передпокої не найкращі умови для рослин, тому що там часто темно та протяги, але якщо там є хоча б часткове освітлення, то туди можна підібрати такі рослини, які будуть миритися з недостатнім освітленням: аспідистру, монстеру, цисус, заміокулькас.

Щодо ванної, то теж є специфіка озеленення такої кімнати: слід озеленяти, якщо є хоча б одне невеличке вікно. Підбір рослин тут також не дуже широкий. Це рослини, які стійкі до вологого, жаркого клімату, з недостатнім зволоженням. Це орхідеї, фікуси, деякі види папоротей, більбергії.

За матеріалами газети «Юний натураліст».

 

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *