Питання недопущення отруєнь людей, тварин та бджіл засобами захисту рослин обговорювали у Хмільнику

Питання недопущення отруєнь людей, тварин та бджіл засобами захисту рослин обговорювали у Хмільнику


У Хмільнику відбулася  нарада  щодо  недопущення отруєння людей, тварин і бджіл засобами захисту рослин.

Участь у зустрічі взяли заступник голови Хмільницької районної державної адміністрації  Юрій Шевченко, бджолярі, власники сільськогосподарських угідь.

В ході роботи, заступник голови райдержадміністрації Юрій Шевченко зазначив, що лише взаємні комунікації між власниками або орендарями сільськогосподарських  ділянок і бджолярами, органами місцевого самоврядування, зокрема вчасне оповіщення про обробку засобами захисту рослин є важливим попереджувальним заходом для недопущення будь-якого отруєння.  Він  наголосив, що, коли стається непередбачувана ситуація, зокрема загибель бджіл, то важливо цей факт якнайшвидше задокументувати, а саме звернутися із заявою до відповідних органів, до Хмільницького районного управління ГУ Держпродспоживслужби.

Начальник Хмільницького районного управління   ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області   Василь Грушко проінформував присутніх щодо механізму дій заради збереження здоров’я і життя людей, тварин і бджіл при сезонній обробці рослин засобами захисту. Зокрема, вчасного проведення обстеження пасіки при підозрі на отруєння, взяття і пересилання матеріалу для дослідження на хвороби бджіл, щодо профілактики отруєння бджіл пестицидами та створення комісій щодо розслідування випадків отруєння бджіл.

Провідний спеціаліст   відділу прогнозування фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків управління фітосанітарної безпеки  Валентина Бойко наголосила, що важливо використовувати для обробітку рослин лише сертифіковані препарати.

Вона ознайомила  з основними  вимогами  санітарного законодавства  щодо  застосування пестицидів  у народному господарстві (ДCП 8.8.1.2.001-98  “Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві”,  ДСП № 382-96 « Державні санітарні правила авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів в народному господарстві України» від 18.12.96р.).

Валентина Василівна роз’яснила застосування засобів захисту рослин, проведення суб’єктами господарювання обстежень сільськогосподарських угідь та насаджень на доцільність застосування засобів захисту рослин, або обробіток з профілактичною метою відповідно до прогнозу розвитку шкідливих організмів, застосування засобів захисту рослин у відповідності до Переліку пестицидів, дозволених до використання України (норма витрату препарату, культура, кратність застосування).

Згідно зі статтею 30 Закону України «Про бджільництво», «забороняється проводити  оранку та будь-яким іншим чином руйнувати медоносні угіддя,  застосовувати засоби захисту рослин, стимулятори їхнього росту,  мінеральні добрива, інші препарати та здійснювати будь-які роботи,  що можуть призвести до фізичного знищення бджіл під час медозбору. Юридичні та  фізичні особи, які застосовують засоби захисту рослин, зобов’язані дотримуватися  чинних нормативно-правових актів, що передбачають охорону бджіл від отруєнь».

Також, було роз’яснено та обговорено нормативно-правові  акти в  галузі бджільництва, порядок  реєстрації пасік, бактеріальні  хвороби бджіл, акарози, незаразні та зумовлені найпростішими хвороби.

Довідково. Господарське значення бджіл — це не лише мед. Перелітаючи з однієї квітки на іншу, вони забезпечують перехресне запилення, необхідне для розмноження більшості квіткових рослин. Наявність пасіки поблизу поля чи саду значно збільшує врожай.

Продукти бджільництва також застосовуються в медицині.

Що ж робити, якщо на  пасіці помирають бджоли?

  • Терміново звернутися до місцевої влади, управління Держпродспоживслужби з письмовою заявою. За фактом такої заяви створюється комісія, яка встановить причину загибелі комах, масштаби, відповідальних і розмір збитків.
  • Подати до державної ветеринарної лабораторії проби мертвих і живих бджіл, зразки оброблених рослин. Саме на основі акту комісії та висновків лабораторних досліджень можна домогтися компенсації збитків у суді.
  • Написати заяву про добровільне відшкодування завданих збитків на підприємство, яке обробляло поля, розташовані біля вражених пасік, додавши копії результатів експертизи і акту.
  • Якщо підприємство не погоджується на добровільне відшкодування збитків, готувати позов до суду, до якого додаються вищезазначені документи.

Текст та фото – офіційний сайт Хмільницької РДА

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *