Профілактика грипу та ГРВІ серед дітей

Профілактика грипу та ГРВІ серед дітей

Хмільницьке районне управління ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області інформує хмільничан про те, що гострі респіраторні вірусні інфекції разом з грипом становлять близько 70% від усіх захворювань у неповнолітніх. Особливо схильні до цих захворювань діти, які відвідують дитячі дошкільні установи і школи. В осінньо-зимово-весняний період на простудні захворювання хворіють приблизно 80% дітей.

На жаль, якогось універсального засобу захисту від усіх вірусних інфекцій не існує, адже викликати ГРВІ здатні понад 300 видів  вірусів. Але зменшити ризик виникнення захворювання можна.

Насамперед цьому сприяють профілактика зараження і зміцнення організму дитини. Таким чином можна підвищити опірність організму дитини до інфекції.
На сьогодні існують два види профілактики: експозиційна, тобто запобігання контактів дитини з джерелами вірусів, і диспозиційна – включає методи підвищення опірності дитячого організму.

Експозиційна профілактика

Як відомо, основним джерелом зараження є людина. Тому чим більша кількість людей, з якими контактує дитина, тим більша ймовірність інфікування. Такий небезпечний для дитини контакт може відбутися  у дитячому садку або школі, у місцях великого скупчення людей.

Отож у період сезонного підвищення захворюваності або в період епідемії грипу бажано скоротити до мінімуму контакти дитини з сторонніми людьми.
Також варто створити перешкоди на шляхах передачі вірусної інфекції, тобто вплив на сам механізм зараження. Основним шляхом поширення респіраторних вірусних інфекцій є повітряно-крапельний шлях. Багато батьків не раз чули про захисну роль марлевих або сучасних одноразових масок. Однак слід розуміти, що з огляду на розміри вірусу маска не може «не пропускати» вірус.

Все ж, відмовлятися від використання масок не слід. Але надягати її потрібно не здоровим, а хворим! Маска затримає віруси в крапельках слизу при кашлі та чханні хворого і зменшить потрапляння вірусу на навколишні предмети і людей. Однак маску потрібно змінювати кожні 4 години. В іншому випадку вона стане резервуаром скупчення вірусів. Марлеві маски можна використовувати повторно після прання і прасування гарячою праскою.

Відомо, що віруси протягом багатьох годин і навіть діб зберігають свою інфікуючи здатність в умовах теплого, сухого, нерухомого повітря. Тільки при регулярному провітрюванні і зволоженні повітря в приміщенні ризик інфікування значно знижується. Тому слід проводити провітрювання дитячої кімнати по 15 хвилин до 5 разів на добу, і наскрізне провітрювання один раз в день.

Диспозиційна профілактика

Її ще називають неспецифічною профілактикою. До неї належать: повноцінне харчування; дотримання режиму дня; загартовування; заняття фізкультурою і спортом;  вітамінотерапія.

Щодо повноцінного харчування, то воно повинне за своїм складом відповідати віку дитини, містити необхідні мікроелементи і вітаміни. У раціон харчування дітей слід включати обов’язково кисломолочні продукти, які сприяють нормалізації мікрофлори кишківника, адже дисбактеріоз є чинником, що порушує нормальну роботу імунної системи.

Підвищити стійкість дитячого організму до інфекції можна за допомогою загартовування. Однак ефективним цей спосіб буде за умови дотримання низки правил: проводити регулярно в будь-який час року; час загартовування слід поступово збільшувати; проводити з урахуванням індивідуальних і вікових особливостей дитини; тривалість процедури не повинна бути більше за 20 хвилин; процедури повинні викликати у дітей позитивні емоції.

Для профілактики вірусних інфекцій потрібні вітаміни. У зимово-весняний період нестачу вітамінів поповнюють продукти харчування.

При попаданні вірусу в організм тільки стан імунної системи визначає, чи зможе малюк не захворіти. Підвищити стійкість організму до потрапляння в нього вірусів можна і потрібно. Цього можна домогтися шляхом активації місцевого імунітету та вакцинації.

Найбільш ефективним і важливим є нормальний місцевий імунітет, тобто самозахист слизових оболонок дихальних шляхів.  Щоб місцевий імунітет «працював», необхідно: забезпечити підтримання оптимальної температури і вологості в приміщенні; одягати дитину на прогулянку відповідно до погодних умов, не допускаючи перегрівання; забезпечити наявність напоїв дитині після активних ігор або занять спортом, щоб не було пересихання в роті.

Неоднозначним на сьогодні є ставлення громадян до вакцинації. На жаль, щеплень від ГРВІ в цілому немає, оскільки вакцина може захистити від одного будь-якого збудника, а при ГРВІ їх сотні. Проте існує і багато років успішно застосовується вакцинація проти грипу.

За програмою боротьби з грипом ВООЗ існує 4 міжнародні центри і 120 спеціальних вірусологічних лабораторій у всьому світі, які вивчають циркуляцію вірусу і на цій підставі прогнозують, який саме вірус грипу буде циркулювати в найближчому році.

Якщо врахувати, що протигрипозні вакцини при своїй високій ефективності добре переносяться, то вже з жовтня слід серйозно подбати про вакцинацію дитини проти грипу. Особливо важливо вакцинувати дітей, що мають будь-яке хронічне захворювання (органів дихання, серцево-судинної системи, сечовидільної системи, цукровий діабет та ін.).

Текст – Хмільницьке районне управління ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області

Поділитись у соц мережі


Бланк диплома бакалавра Нарышкино. Купили http://diploma-edu.com/ дипломы специалитета Урай. Даже самые амбициозные люди способны ставить перед собой амбициозные цели и прорабатывать детали для достижения успеха. Но

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *