Телефонне шахрайство в Україні процвітає. Щороку сотні мільйонів громадян добровільно віддають мобільним шахраям свої заощадження. Мобільних шахраїв за їх підступність та безпринципність прозвали у соціумі стерв’ятниками.
В 2019 році шахраї через телефон видурили в українців 362 мільйона гривень. Цей показник у півтора рази вищий за дані 2018-го року. І ця сума стосується лише маніпуляцій із банківськими картками.
Із введенням навесні жорсткого карантину значно почастішали випадки телефонного шахрайства. Методи злочинців стали різноманітнішими, а громадяни – довірливішими. На Вінниччині такі шахраї особливо активізувалися восени. Варто зазначити, що постраждалі зазвичай не звертаються до поліції. І пояснюють це тим, що поліцейським не вдасться повернути їхні кошти. Проте це зовсім не так: чим швидше жертва звертається до поліції, тим вищі шанси зловити злодія. Тож, беручи до уваги те, що не всі звертаються до правоохоронних органів, статистика з постраждалих може бути значно вищою.
На початку листопада Вінницький суд посадив телефонного злодія у в’язницю. Розгляд його справи тривав майже 3 роки.
Так, у квітні 2017 року до вінничанина подзвонив начебто його син і повідомив, що у Хмільнику збив людину і зараз знаходиться у відділку. Потім шахрай передав слухавку своєму напарнику, який представився поліцейським начальником. Псевдоправоохоронець сказав, що за 10 тисяч доларів можна закрити кримінальну справу, на що батько «сина» повідомив, що має лише 700 доларів. Той погодився взяти цю суму як передоплату. Ці гроші чоловік мав передати адвокату, домовилися про зустріч.
На щастя, батько вирішив все ж таки перетелефонувати синові, і коли дізнався, що він не потрапляв у халепу, звернувся у поліції. При передачі грошей адвоката взяли на місці. Поліція встановила особу шахрая, який телефонував із Райківецької виправної колонії №78. Суд призначив йому ще 7 років та 3 місяці позбавлення волі.
Але не всі телефонні шахраї – маргінали та зеки, дуже часто ними стають профільні підприємства.
Не так давно поліція викрила групу злочинів, які орендували офіс у Вінниці та обладнали його комп’ютерами та телефонами. Найняті працівники мали представлятися працівниками банків, та випитували у громадян всі необхідні ключі доступу до карток. За день компанія «заробляла» 20 тисяч доларів.
В німецькій культурі, як і інших західних народів, добре розвинений прагматизм. Ці люди схильні спиратися на тверезі факти і здоровий глузд, вони завжди перевіряють інформацію. У жителів пострадянських країн так зазвичай не виходить. У великій мірі цьому сприяє радянське виховання. Не менш важливим аспектом є фінансова безграмотність.
Найпопулярніші схеми телефонних шахраїв.
- Дзвінок із банку: під приводом збою в системі, попередньої спроби зламу картки і т.п. злодії починають випитувати дані картки (термін дії, CVV-код, паролі в SMS). Хмільничанам варто запам’ятати, що ці дані працівники банку ніколи не запитують.
- Соціальна допомога: шахраї не лише просять гроші на благодійність, а й активно нею займаються. Під час жорсткого карантину з’явився новий метод лохотрону. Аферисти надсилають SMS-повідомлення і телефонують, представляючись працівниками Нацбанку. Обіцяючи соцдопомогу, вони випитують всі дані банківської картки. Справжня установа Нацбанк ніколи безпосередньо не здійснює перерахування соціальних платежів. Крім того, державні органи мають всю необхідну фінансову інформацію громадян. Якщо по телефону вам подзвонили і випитують конфіденційну інформацію – просто кладіть слухавку.
- Біда на всю родину. Це той метод, що був описаний вище – начебто родич або працівник правоохоронних органів дзвонить з метою отримання застави тощо. В такому випадку варто не керуватися емоціями, а знайти можливість передзвонити своєму родичу і дізнатися, де він і що зним.
- Віддай гроші! Часто шахраї через SMS просять поповнити їм рахунок, або ж надсилають повідомлення, начебто помилково поповнили ваш рахунок. Не поспішайте віддавати гроші. Перевірте рахунок, або передзвоніть тому родичу/знайомому, хто просить позичити гроші. Крім того, шахраї частенько представляються колекторами, не поспішайте гасити кредити родичів або знайомих, зверніться в той банк, в якому обслуговуєтесь і попросіть всю інформацію.
- Заберіть свій виграш! Інколи шахраї пропонують зіграти. Через SMS-повідомлення. Ви надсилаєте суму, а вам її повертають вдвічі більшою. Спочатку сума невелика. Коли ставка значно збільшується, гра закінчується. Пам’ятайте, ви не можете щось виграти, якщо не брали участь в грі. Результати розіграшів завжди оприлюднюються на офіційних сайтах гри.
- Втрачений телефон. Шахрай поповнює рахунок мобільного жертви, а потім робить 3 виклики з різних номерів. Далі він йде в представництво мобільного оператора. Там аферист повідомляє, що втратив телефон із сім-карткою, і просить видати йому нову картку з тим самим номером. Згідно з процедурою, працівник має поставити 2 запитання для перевірки: дату останнього поповнення та номери трьох абонентів, які нещодавно дзвонили. Всі ці дані аферист підготував. Отримавши сім-картку, аферист розраховує заволодіти доступом до банківської картки. Щоб захистити себе, попросіть оператора ідентифікувати вас за паспортом. І ще – якщо вам раптово хтось поповнив рахунок і тричі подзвонив, зателефонуйте комусь зі знайомих, цим ви зіб’єте плани шахрая.
- Якийсь невідомий номер. SMS або дзвінок з невідомого номера – не привід відповідати або передзвонювати. Одна хвилина очікування на лінії може коштувати чималу суму. Інколи такі шахраї заради наживи навіть розміщують різні оголошення.
Як вберегтися?
Не відповідайте на підозрілі дзвінки та SMS. Не спілкуйтеся по телефону з підозрілими людьми. Нікому не передавайте дані банківської картки.
Якщо ж злодію вдалося вас ошукати, терміново зверніться до банку. Заблокуйте свою картку. Зв’яжіться з поліцією.
Внесіть контакти шахрая у спеціальну базу даних http://ktozvonit.com.ua. З її допомогою також можна перевіряти невідомі номери, які зв’язуються з вами.
За інформацією сайту Вінниця кримінальна.