Про підступне захворювання і причини її виникнення хмільничанам розповіли фахівці-хірурги

Про підступне захворювання і причини її виникнення хмільничанам розповіли фахівці-хірурги

Дуже часто буває так, що живе собі людина, працює, займається домашніми справами, хвилюється через різні побутові проблеми, а на власне здоров’я завжди бракує часу. Щось заболить – переболить, – біжимо далі, продовжуємо й далі вирішувати буденні справи. І дивуємося, чому ж так часто нападає втома, що геть поворухнутися важко. А всередині розвивається якесь захворювання, про яке навіть не здогадуємося, і лише після його пізнього виявлення сильно шкодуємо, що не приділяли достатньо уваги своєму організму, власному здоров’ю. Є дуже підступні хвороби, які не проявляють себе якимсь особливим чином, а в певний непідходящий момент трапляється приступ, і тоді вже без термінової госпіталізації точно не обійтися. І добре, якщо є хороший лікар-спеціаліст, який знає все про цю підступну хворобу і назначить правильне лікування.

Сьогодні розпочнемо нашу розповідь про таке підступне захворювання, як панкреатит. Щоб наші читачі змогли прислухатися до свого організму й вчасно звернутися до фахівця. Ця хвороба потребує правильного лікування, адже якщо людина не отримає належного лікування, тоді й результат може бути летальним.

Про підступність панкреатиту і його симптоми розповіли  доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри хірургії медичного факультету №2 Вінницького національного медичного університету імені М.І.Пирогова Олег Каніковський та кандидат медичних наук, лікар вищої кваліфікаційної категорії, доцент кафедри хірургії медичного факультету №2 ВНМУ Ігор Павлик.  

 • Олегу Євгенійовичу, наскільки поширена ця хвороба – панкреатит, і чи багато людей хворіють на неї у Вінницькій області, зокрема, й у Хмільнику?
 • Відомо, що в зв’язку зі зміною харчування людей за останні 40 років відбувся більш ніж дворазовий приріст захворюваності на панкреатит. На 100 тисяч населення виникає приблизно 10 нових випадків гострого панкреатиту. На даний момент на Вінниччині на обліку знаходиться більше 15000 хворих з хронічним панкреатитом, тобто ці хворі вже в своєму житті мали як мінімум один епізод гострого панкреатиту.
 • А в чому небезпека такої  хвороби? Кажуть, це дуже підступна хвороба, чому?
 • Близько 30% пацієнтів з таким захворюванням як типовий результат перебігу хвороби мають цукровий діабет. Приблизно 20% хворих на гострий панкреатит мають важку його форму. Смертність при важкій формі складає до 50% в перші дні захворювання та близько 30% – протягом 2–3 тижнів лікування. Спрогнозувати перебіг гострого панкреатиту дуже важко, однак його перебіг дуже сильно залежить від швидкості звернення пацієнта в стаціонар. Якщо людина заходить в так званий панкретогенний шок, розвивається поліорганна недостатність, тобто шанси на те, що хворий виживе – мізерні, навіть при наявності новітньої апаратури та медикаментів.  Тому, звичайно, краще профілактувати виникнення даної хвороби і вести помірний спосіб життя.
 • Що ж це таке – панкреатит?
 • Панкреатит – це захворювання, яке призводить до запалення підшлункової залози. Як відомо, основними функціями підшлункової залози є вироблення травних ферментів та ензимів. Тому дуже часто одним із перших ознак захворювання підшлункової залози є прояви зовнішньосекреторної недостатності (неперетравлення їжі) та цукровий діабет. Панкреатит буває гострим та хронічним. Гострий панкреатит – це гостре захворювання, воно виникає раптово, однак при неправильному лікуванні може мати довготривалий перебіг та в кінцевому результаті прогресувати до хронічних фіброзних змін підшлункової залози, що будуть різко знижувати фізичну, емоційну та соціальну якість життя пацієнтів. Таким чином, для встановлення хронічного панкреатиту потрібен тривалий час, з обов’язковим епізодом гострого панкреатиту на початку захворювання. Причиною виникнення панкреатитів зазвичай вважають зловживання алкоголем (70%) та жовчнокам’яну хворобу (30%). Однак,  останнім часом все частіше ми бачимо пацієнтів, причиною розвитку панкреатиту в яких був прийом певних медикаментів, наявність аутоімунних захворювань, високого рівня тригліцеридів у крові (при ожирінні). До факторів ризику виникнення панкреатиту відносять:
 • надмірне вживання алкогольних напоїв (виникнення гострого панкретиту);
 • куріння (сприяє хронізації процесу);
 • ожиріння (у таких хворих, як правило, є жовчнокам’яна хвороба);
 • спадковість (наявність у когось з родичів панкреатиту), генетичні мутації.
 • Можливо, на своїй практиці стикалися з такими випадками, що дивували Вас? Розкажіть про них, Олегу Євгенійовичу.
 • Працюю в медицині вже більше 40 років. За цей період зустрічалися певні казуси. Наприклад, коли здається в людини стовідсотково має виникнути гострий панкреатит, але він не виникає. Або навпаки, – там, де здається існує мінімальна ймовірність його виникнення, а ми бачимо хворих з важким перебігом такого захворювання. Вся причина такого перебігу – в мутаціях певних генів. Навіть при важкому зловживанні алкоголем не в кожної людини буде панкреатит, а тільки в тих, хто має мутацію генів SPINK1, PRSS1, CFTR та інші. Такі мутації призводять до активації панкреатичних ферментів всередині підшлункової залози та її самоперетравленню, що призводить до виникнення важких форм гострого панкреатиту. В випадку, якщо хворий виживає, панкреатит переходить в хронічний. Зовсім інший патогенез виникнення панкреатиту при жовчнокам’яній хворобі: тут страждають в першу чергу люди, які мають мілкі камінчики. При порушенні дієти (не обов’язково вживання алкоголю, достатньо просто з’їсти чогось в смак), камінчик з жовчного міхура вилітає в протоки, де він застрягає і порушує відтік як жовчі, так і соку підшлункової залози, що призводить до потрапляння жовчі в протоку підшлункової залози і виникає гострий панкреатит. Особливо часто така ситуація виникає в молодих людей, породіль та людей, які виходять з посту.
 • Які перші прояви захворювання?
 • У хворих з гострим панкреатитом це багаторазове виснажуюче блювання, яке не приносить полегшення, біль у верхніх відділах живота, яка іррадіює («віддає» – авт.) в спину, та виражена наростаюча загальна слабкість. При наявності даних симптомів потрібно негайно звернутися в лікарню. При хронічному панкреатиті симптоми подібні, однак при виражених фіброзних змінах біль дуже інтенсивний і виникає при кожному прийомі їжі, що в кінцевому результаті хворі навіть бояться їсти.
 • Олегу Євгенійовичу, а які обстеження потрібно пройти людині, щоб побачити всю картину всередині її організму? Який спосіб більш ефективніший?
 • Скринінгом діагностики панкреатиту, як гострого, так і хронічного, є ультрасонографія (УЗД). Однак даний метод дає тільки поверхневе уявлення про стан проблеми. Найкращим методом в даному випадку є комп’ютерна томографія (КТ). При гострому панкреатиті дуже важливо вчасно розпочати лікування, тому у всіх всесвітніх рекомендаціях на першому місці стоїть проведення УЗД протягом перших трьох діб захворювання і тільки потім КТ. Це пов’язано з тим, що УЗД більш доступний та мобільний метод діагностики.
 • Дуже часто хворі приходять до нас вже з ускладненнями гострого панкреатиту, – до розмови долучився лікар-хірург Ігор Павлик.
 • До ранніх ускладнень відносять гостре накопичення рідини в плевральній порожнині (гідроторакс) та черевній порожнині. Якщо, з деяких причин, такі пацієнти не оглядаються хірургом, дуже часто в таких пацієнтів помиляються з діагнозом, і лікують їм цироз печінки. Тому важливо, насамперед, щоб пацієнт оглядався хірургом і виконувати комп’ютерну томографію. Це рятує життя багатьом хворим. При виході пацієнта з гострої фази захворювання (десь через 2 тижні з моменту першої атаки) та порушенні дієтичного режиму у хворих виникають не менш небезпечні пізні ускладнення – це псевдокісти підшлункової залози, абсцеси, флегмони заочеревинного простору. В таких випадках хворим пропонується оперативне лікування.
 • При хронізації процесу і виникненні хронічного панкреатиту можуть виникати такі непоправні ускладнення, як важкий цукровий діабет, рак підшлункової залози, зовнішньо-секреторна недостатність. Проноси та неперетравлювання їжі – це майже 100% ознака хронічного панкреатиту у таких хворих. Ризик виникнення цукрового діабету з кожним роком зростає і майже 2/3 таких хворих протягом свого життя будуть мати цукровий діабет різного ступеня важкості. Ризик виникнення раку підшлункової залози у хворих на хронічний панкреатит майже в 20 разів вищий в порівнянні з іншими людьми. Якщо хворі не перестають вживати алкоголь та палити, у них виникають важкі фіброзно-дегенеративні форми хронічного панкреатиту з формуванням каміння та рубців у підшлунковій залозі. Звичайно, такі хворі можуть вижити тільки при виконанні оперативного втручання, іншого шансу в них просто немає.
 • Олегу Євгенійовичу, Ігорю Васильовичу, що порадите хмільничанам для профілактики цього захворювання. Чи є якісь рекомендації?
 • Перш за все потрібно пам’ятати, що підшлункова залоза – це орган, що продукує ферменти, які перетравлюють їжу. Тому її здоров’я залежить від їжі, яку ми вживаємо. Їжа повинна бути свіжою, не містити консервантів. Дуже небезпечною в плані виникнення панкреатиту є жовчнокам’яна хвороба, тому всім людям, у кого є камінчики в жовчному міхурі, потрібно вчасно виконати холецистектомію – видалення жовчного міхура, для запобігання розвитку ускладнень. Потрібно запобігати різким перепадам ваги тіла. Різкий набір ваги, як і різке схуднення, – дуже небезпечне в плані виникнення захворювань жовчного міхура та підшлункової залози. Потрібно вести помірний спосіб життя, з виключенням передозувань алкоголем в своєму житті. У випадку вже виникнення панкреатиту куріння різко погіршує його перебіг, а відмова від куріння знижує ризики ускладнень принаймні вдвічі. І, насамкінець, потрібно цікавитися станом здоров’я своєї родини, як мінімум родичів третього коліна. Якщо ви вже перенесли панкреатит, дуже важливо проходити скринінгові обстеження, до 40 років – раз в рік, потім – двічі на рік. В будь-якому випадку потрібно берегтися, не переїдати, не зловживати спиртним і їсти більше простої їжі, без копченостей і смаженої. І будьте всі здорові.
 • Дякую Вам за таку змістовну розмову і детальні пояснення. Здоровя Вам, щоб і надалі лікували людей та рятували їхні життя.

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *