![Про хмільницький кінематограф – в День українського кіно Про хмільницький кінематограф – в День українського кіно](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_630,h_360/https://xmilnuk.vn.ua/wp-content/uploads/2020/09/den-ukrayinskogo-kino.jpg)
День українського кіно — національне професійне свято працівників кінематографії, яке відзначається в Україні щорічно у другу суботу вересня і не є державним. Це нефіксоване свято, яке цього року припадає на 12 вересня. Швидше це день, коли варто зайвий раз подумати, поговорити про кіно та культуру, про стан кінематографу… А ми розповімо вам про хмільницьке кіно. Так-так, у нас теж таке є, і все це завдяки кіностудії «Гіпаніс».
Народна аматорська кіностудія « Гіпаніс» розпочала творчу діяльність 9 липня 1985 року. Засновником кіностудії є Попов Олександр Миколайович, який на той час був директором Хмільницького РБК. Першим керівником кіностудії з 1985 по 2006 рік був Чорний Олександр Никифорович. Вже в 1990 році за активну творчу діяльність кіностудія отримала звання «народна аматорська» .
У 2006 році керівником народної аматорської кіностудії «ГІПАНІС» став Загородній Микола Андрійович, відомий в районі та за його межами художник і фотограф. За період його керівництва кіностудією створено ряд документальних краєзнавчих, історичних відеофільмів, за які неодноразово кіностудія отримувала різноманітні дипломи, нагороди на фестивалях і конкурсах.
У 2008 році його фільм «Хмільницький самородок» відзначений дипломом І ступеня обласного конкурсу аматорського кіно «Кінометр».
У ті роки в Миколи Загороднього з’явилася ідея відтворити на екрані творчі портрети відомих творчих особистостей Хмільницької землі. В 2010 році вийшов у світ перший фільм цього циклу – «Високе небо Анатолія Афанасенка», що став лауреатом «Кнометра» й регіонального кінофестивалю «Сузір’я Надгориння». Фільм «Ріка його долі» про краєзнавця Миколу Дороша отримав спеціальний приз за майстерне відтворення образу сучасника на кількох регіональних фестивалях непрофесійного кіно.
На базі кіностудії у 2011 році відтворено одну з маловідомих сторінок із біографії українського письменника, в’язня сумління Бориса Антоненка-Давидовича. У фільмі про саме той період, коли письменник повернувся із заслання і проживав в селі Білий Рукав на Хмільниччині. Фільм «Із берега розстріляних світів» став фіналістом V Міжнародного кінофестивалю непрофесійного кіно «Кінокімерія» у місті Херсоні.
Того ж 2011 року було створено краєзнавчий фільм про наше рідне місто «Хмільницький літопис», який ви можете переглянути нижче.
Наступного, 2012 року, на екрані було зображено образ корифея української витинанки Дмитра Власійчука у фільмі «Мотиви, зчитані з небес».
Було відзнято дуже багато цікавих фільмів.
У 2016 році було створено краєзнавчий фільм «Буцький каньйон» про живописний каньйон на річці Гірський Тікич, який за красиві краєвиди називають маленькою Швейцарією. Також відзнято краєзнавчий фільм «Меджибіж стародавній», фільм « Невідомий подвиг» про переховування поранених радянських танкістів жителями с. Пагурці під час окупації району фашистами. Красу природи рідного хмільницького краю передано в кінофільмі «Пробудження природи». Колектив кіностудії торкнувся досить цікавої та серйозної тематики – зникнення сіл з карти України. У фільмі «Втрачений рай» розповідається саме про цю проблему. Ця стрічка взяла участь у VIII Міжнародному кінофестивалі аматорського кіно «Кінокімерія» в номінації «Кращий аматорський фільм» за документальною історією зникаючого села Гулі, і не лише стала лауреатом, але й увійшла в ювілейний список кінофестивалю, набрала високий рейтинг перегляду серед інтернет-спільноти.
У 2019 році створено художні фільми «Мелодія дощу», «Богородиця під кулями», «Батько», «В обіймах любові», «Обряд випікання весільного короваю с.Морозівка».
Працівники студії брали участь в оформленні видань краєзнавчої літератури, написаної Миколою Дорошем та Вірою Степанюк. Ділилися світлинами, створювали дизайн обкладинки книги Василя Паламарчука «Босоніж по стерні» тощо.
Кіностудією «Гіпаніс» створено виставку світлин «Дивосвіт Поділля» та виставку живопису Миколи Загороднього, яка експонується в фойє районного Будинку культури.
У 2018 році кіностудію очолив син Миколи Загороднього – Максим Миколайович, 1981 року народження.
Довідково: Микола Андрійович Загородній народився 5 серпня 1954 року в селі Веселий Кут Тальнівського району Черкаської області. Закінчив Рівненський інститут інженерів водного господарства.
Поруч із кіномистецтвом, Микола Загородній захоплюється фотомистецтвом і живописом. Світлини майстра експонувалися на Міжнародній виставці «Фотокімерія» поруч із роботами визнаних майстрів. Починаючи з 2011-го року, його фотографії здобувають високу оцінку, а він став лауреатом престижним виставок. У 2013 році Микола Загородній відзначений як переможець VIIобласного фотоконкурсу «Світ дитячої мрії» в номінації «Нас єднає Україна».
Дебют Миколи Андрійовича як художника відбувся на виставці хмільницьких художників у виставковій залі Вінницької філії Національної спілки художників України, яка була проведена в 2012 році до 650-річчя битви на Синій Воді. Брав участь у пленерах професійних майстрів пензля як пейзажист. Його роботами милувалися глядачі Вінницького обласного краєзнавчого музею, обласного Центру народної творчості, Вінницького експоцентру «Артгалера», постійної виставки при Хмільницькому районному Будинку культури.
Кращі живописні твори Миколи Загороднього увійшли у 2015 році до третього каталогу «К-Галерея» (живопис і графіка). М.А. Загородній також і і член Національної спілки краєзнавців України (з 2011 року).