Королева Єлизавета ІІ померла 8 вересня у віці 96 років. Вона була однією з з монархів, що правили найдовше в історії – 70 років. Так, вона перевершила свою прапрабабусю королеву Вікторію, яка правила 64 роки, – повідомляє NEWS Хмільника.
Королева Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, а також 14 країн Співдружності націй мала довге та насичене життя. Принцеса Єлизавета народилася 21 квітня 1926 року в Лондоні. Її батьки – принц Альберт герцог Йоркський та герцогиня Йоркська – Єлизавета Боуз-Лайон. Повне ім’я Єлизавети II – Елізабет Александра Мері Віндзор. А в родині її любили називати пестливим ім’ям Лілібет.
З юних років принцеса любила коней, займалася верховою їздою та плаванням, обожнювала собак.
Принцеса була третьою у черзі на престол Королівства, адже право наслідування спочатку мало перейти до її дядька Едуарда – принца Уельського, а потім до батька – герцога Йоркського. Ніхто й не думав, що саме Єлизавета Йоркська колись стане королевою.
Едуард зрікся престолу у 1936 році для того, щоб одружитися із розлученою американкою Волліс Сімпсон. . Тому за правом став королем батько Єлизавети – Георг VI (таке ім’я йому дали при коронуванні). Тому вона тоді автоматично отримала можливість бути спадкоємицею трону. До освіти майбутньої королеви ставились дуже прискіпливо, тож вона здобувала знання вдома.
Перші кроки в управлінні державою Єлизавета почала робити під час Другої світової війни. Під час “Дитячої години” BBC тринадцятирічна принцеса вперше звернулась до евакуйованих дітей зі словами підтримки.
Відчуваючи свій обов’язок перед рідною державою і її людьми, у 1945 році молода монархиня долучилася до Жіночої Допоміжної Територіальної Служби, де вивчилася на водійку й отримала звання лейтенанта. Так Єлизавета стала першою жінкою у королівській сім’ї, яка несла військову службу.
У 1947 році 21-річна принцеса Єлизавета вийшла заміж за 26-річного принца Філіпа Маунтбеттена – офіцера британського флоту, учасника Другої світової війни, члена грецької і датської королівських сімей і праправнука короля. Перед укладенням шлюбу принц Філіп перейшов в англіканство і відмовився від усіх своїх попередніх титулів й можливостей, аби його нащадки носили його прізвище. До слова, Філіп та Єлизавета були далекими родичами – чотириюрідними братом і сестрою.
У подружжя народилося четверо дітей:
- Чарльз, принц Уельський;
- принцеса Анна;
- принц Ендрю герцог Йоркський;
- принц Едуард, граф Вессекський.
Окрім цього, Єлизавета і Філіп мали щастя зустріти вісім онуків та одинадцять правнуків.
Єлизавета зійшла на престол Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії у 1952 році після смерті свого батька Георга VI.
Після передачі корони, на тепер вже Єлизавету II, поклали й інші обов’язки – вона стала главою Співдружності націй й мусила долучатись до правління семи країн: Великою Британією, Канадою, Австралією, Новою Зеландією, Південною Африкою, Пакистаном та Цейлоном.
Також королева отримала повноваження Верховного головнокомандувача Збройних Сил, Лорда Острова Мен, Верховної управительки Церкви Англії, Захисниці віри, Герцогині Нормандії.
Кілька незвичних фактів про британську королеву:
- Єлизавета II не давала інтерв’ю,
- вона часто пила алкоголь, але в невеликій кількості,
- мала три улюблених замки – Віндзорський, Сандрінгем і Балморал,
- мала лише один вихідний – на Різдво,
- королеву не можна було торкатися чоловікам – це міг робити лише принц Філіп,
- 9 вересня 2015 року стала монархом, який правив найдовше у Великій Британії.
Велика Британія стала союзником України в час великої війни, водночас нас підтримували навіть члени монаршої родини. Єлизавета II зробила чималу пожертву на гуманітарні потреби, вітала з Днем Незалежності та одягалась у вбрання синьо-жовтих кольорів.
Фото – Getty Images та з інших доступних джерел.