Керівнику однієї із російських громадських організацій, який до співпраці вербував вінничан, загрожує до 15 років позбавлення волі за державну зраду, – повідомляє NEWS Хмільника.
Про це повідомили в управлінні СБУ Вінниччини.
Керівник організації – 39-річний громадянин України. Ця громадська організація підконтрольна спецслужбам РФ та використовується для легального прикриття розвідувальної і вербувальної роботи серед проросійськи налаштованих громадян України.
До співпраці чоловік завербував вінничанина. Основним завданням для нього було збирати інформацію про результати нанесеного ракетно-бомбового удару по військовим об’єктам Вінниччини, а також фіксувати місця розміщення військовослужбовців, бронетехніки та систем протиповітряної оборони ЗСУ. Ці дані вінницький агент мав надати разом із фотографіями та відео за грошову винагороду.
На початку травня правоохоронці вінничанина викрили. Тоді йому повідомили про підозру за ч. 1 ст. 14 (готування до кримінального правопорушення) та ч. 1 ст. 111 (державна зрада) КК України. Вінницький міський суд визнав чоловіка винним. Однак обвинуваченого від кримінальної відповідальності звільнили, оскільки він поставлених завдань не виконав і не завдав шкоди інтересам держави.
Нині ж слідчі спецслужби повідомили про підозру за ч. 1 ст. 111 (державна зрада) ККУ і його куратору. Керівника російської громадської організації оголосили у розшук. Чоловіку загрожує до 15 років позбавлення волі.
Для вербування спецслужби можуть застосувати різні методи:
- фізичний вплив,
- погрози життю і здоров’ю,
- морально-психологічний тиск,
- провокації і шантаж,
- обіцянки грошової винагороди,
- створення штучних компрометуючих ситуацій.
Можуть шантажувати забороною в’їзду на територію РФ, ОРДЛО чи Криму, переслідуванням родичів, які проживають на цих територіях.
Спецслужби РФ активно працюють у пунктах перетину державного кордону з Україною, пунктах пропуску на лінії розмежування в Донецькій і Луганській областях, на адмінкордоні з окупованим Кримом.
Спецслужби РФ здійснюють примусовий огляд мобільних пристроїв громадян, щоб виявити контакти представників правоохоронних органів України. Під час адмінпроцедур з’ясовують ваші дані, місце роботи, причини відвідування окупованих територій чи РФ.
На осіб в зоні ризику може чекати посилений огляд чи детальне опитування. Їх будуть здійснювати в окремому приміщенні, де під тиском можливі спроби залучення до співпраці.
Вербування часто відбувається безпосередньо на території РФ чи на окупованих територіях. Легко маніпулювати та шантажувати осіб, які нелегально перебувають в Росії чи перевозять товари через кордон.
Для вербування можуть використати компромат, сфабрикувати звинувачення у контрабанді, навмисно влаштувати ДТП, затримати за участь у несанкціонованих мітингах чи звинуватити у причетності до терористичних угруповань тощо.
Інколи громадянин навіть може не усвідомлювати, що працює в інтересах іншої держави. Людину використовують «втемну». Спілкування відбувається з нібито звичайними людьми – діячами громадських, релігійних, культурологічних об’єднань, роботодавцями, іноземцями з інших країн. Досвідчені агенти спецслужб працюють під прикриттям, можуть задіяти патріотичні гасла чи грошову винагороду. А зрештою через завербованих осіб вони підбурюють до деструктивних і протиправних дій.
Тому, як тільки ви зрозуміли, що стали об’єктом вербувального впливу ворожої спецслужби – негайно звертайтесь до Служби безпеки України.