
Хтось соромиться признатись навіть собі, що кайфує, що зараз сидить вдома і займається тим, чим хоче, а комусь дуже важко даються дні ізоляції. Люди відверто розповідають, що на поверхню «випливло» чимало проблем і страхів, які маскувались під щоденним графіком роботи, дружніми зустрічами чи походами по розважальних центрах. Є люди, які не готові до умов жорсткого карантину і кажуть, що інколи, їм здається, що вони божеволіють.
Як зробити вимушену ізоляцію комфортнішою для себе та що варто змінити у своєму житті, аби воно стало простішим, розповідає практичний психолог, родолог, дитячий, жіночий та системно-сімейний арт-терапевт Інна Рибак.
- Інно Василівно, як вважаєте, окрім вимушеного перебування вдома, що змінилось зараз в умовах карантину?
– З початку карантину ми потрапили в частково ізольовані умови, щоб навчитись тимчасово жити без соціуму. Це такий лайт- квест перемін. Завдання для кожного: знайти зміст свого життя. Італія дуже соціальна країна:люди цілуються при зустрічі, тому і зараження миттєве, а от Японія – холодні та відокремлені люди.
– Який культурний код в українців, як наші люди почувають себе зараз?
– Умови нас навчають бути більш технократичними і вести натуральні господарства більш екологічно. Як раніше уже не буде, тому переміни бажано не гальмувати і не вирішувати методами старого світу. Кожен по різному сприйняв цю новину на період першого строку карантину . У соціальних мережах відкрилось багато безкоштовних можливостей для саморозвитку та пізнання світу. Але продовження карантину похитнуло велику частину людей, бо усі різну мають нервову систему та життєвий досвід.
Матеріально – не кожен готовий був до довготривалих обмежень і задумався про майбутнє (це рівень виживання соціуму). І хто є заощадливим, накопичував фінансову подушку, розмір якої 4 щомісячних надходжень в сім’ю, може частково піти на таку «відпустку». Хто ж не може й розраховувати ні на партнера, ні державні дотації, саме час замислитись над іншими варіантами заробітку, або теперішнього навчання для майбутнього забезпечення.
Занадто багато новин, обмежень, непередбачуваність, обнуління планувань на життя, рік та навіть місяць, обвалились зв’язки, звичні соціальні методи заробітку, протоптані маршрути (перукарня, манікюр, кафе, школи, садочки)!
Освіта, виявилась не готова до довготривалого навчання он-лайн. Вона теж потребує трансформації під нове покоління. І це не заучування чужих думок, а розвиток вміння формувати та генерувати власні. Школа – для дітей, а не діти для школи. Розум має цінуватись дорого. Тому в майбутньому поділ буде не на багатих та бідних, а на розумних та не дуже. Цінності змінюються.
– Інно Василівно, як карантин впливає на психіку людей – нервові навантаження даються взнаки, чи не так?
– Система дала збій. Але бажання на карантині попрацювати , навчитись чомусь новому в спокої та тиші – вичерпується, бо рівень кортизолу завдяки стресу піднявся, а це – щит нашої психіки, такий тиск не витримує. А далі, накопичування тривоги, міністресів – спричиняє соматичні захворювання, паніку та планування можливе на день чи максимум тиждень, тому будуємо якісь дії та концепцію, щоб структурувати свідомість.
Плануємо щось дуже доступне та стимулююче на ресурс і радість, заспокоєння та пізнання і не тільки собі , а й оточенню( діти, рідня, друзі, колеги). Живемо за принципом: “Я не знаю що буде завтра, але я буду щасливим(-ою) сьогодні!”
Нейробіологія каже, що якщо не можете бігти та бити, то потрібно робити щось на місці : дозволити собі без докорів дивитись серіал, вишивати, об’єднуватись в групи он-лайн, прибирати, готувати, писати листи від руки, багато спати, мити голову, чистити зуби , фарбувати волосся – і дарма, що вас ніхто не бачить.
– Пані Інно, – це дуже слушні зауваження. А чи будете Ви люб’язні дати універсальні поради для усіх наших земляків, як жити в умовах карантину та соціальної ізоляції? - Так, залюбки. Є багато дієвих способів уникнути стресу в період карантину, я ж вам розповім 12, що на мою думку, чудово підходять для всіх. Ось вони:
1.Плануйте сьогоднішній день. Хваліть себе в кінці дня за виконану роботу.
2. Змінюйте відношення до моменту, якщо не в змозі змінювати або контролювати ситуацію. Ми самі вибираємо в що нам вірити. Контроль породжує тривожність. Довіряйте собі. Кажіть собі: «СТОП!Це такий період і я з цим справлюсь. Але, якщо я не боюсь вогню, то це не значить, що я буду в нього лізти». Бережіть себе.
3. Займіться улюбленим рукоділлям, творчістю. Наповнюйте себе ресурсом та енергією життя. Щоранку запитуйте себе: чим я себе сьогодні наповню ( це перша інформація про нових хворих чи посмішка дитини)?
Коли людина відчуває сильну тривогу, з якою не може впоратися, вона катастрофічно втрачає енергію.
4. Перше – глибоко дихайте! Коли ми починаємо глибоко дихати, серцебиття відновлюється, тіло розслабляється і стає легше.
Коли дуже панічно, то дихайте 4*4*4, згодом можна 4*6*8 . Як саме? На рахунок 1,2,3,4- вдихнули, на 1,2,3,4- затримали дихання і потім видох 1.2.3.4 і так 10 підходів. Розслабились.
5. Подзвоніть мамі! Якщо мами немає і вона ваш Ангел-Хранитель, попрацюйте зі свічкою! Попросіть подумки підтримки, благословення!
6. Наведіть порядок в помешканні, позбавляйтеся від непотрібних речей, але продумано, бо зайвих трат зараз не потрібно здійснювати.
7. Потурбуйтесь про своє тіло! До речі, дуже хороший час почати здорове схуднення або влаштовувати розвантажувальні дні! А не напекти булочок і частувати себе солодощами . Саме під час стресу, навіть якщо Ви його заперечуєте, сучасній людині найдоступніше зайнятись заїданням проблем,їжте усвідомлено! Типу: «А для чого я це їм? Чи корисно мені це зараз? Який об’єм мені потрібно, щоб наїстись, а не переїсти? Що я зараз заїдаю?Ну і головне: А Я ВЗАГАЛІ ГОЛОДНИЙ зараз?»
8. Дайте місце своїм емоціям. Важливо зрозуміти, що ви зараз відчуваєте.
Це гнів, тривога, страх, злість, розчарування, образа? Зрозумійте, на що саме Ви злитесь, або чого боїтеся, відмічайте це. Напишіть листа об’єкту, що злить, намалюйте, зробіть з малюнка смішний аватар, порвіть, спаліть, розвійте за вікном попіл. Будьте чесні з собою і тоді навколо Вас буде достойне оточення. Деякі люди відійдуть «в сад», а деякі стануть близькими. Позбувайтесь токсичних та негативних людей. Заявляйте про свої границі.
9. Почніть робити зарядку, причому самі елементарні вправи! Якщо Ви до цього не займались спортом взагалі, то для Вас хоча би 5 хвилин – уже супер. І можна на балконі!Повертайте головою! Коли повертаєте голову в різні боки, то розслабляєте м’язи шиї, в яких накопичується напруга при депресії.
10. Читайте, вивчайте нове! Сьогодні пропонують курси он-лайн безкоштовно або з максимальною знижкою! Коли, якщо не зараз, присвятити час собі? Коли ми вчимося чомусь новому, несвідомо розвивається ідея, що у нас є майбутнє.
11. Займайтесь сексом ( якщо є 18+). Може звучати дивно, але секс – один з кращих способів боротьби з тривогою і працює на фізичному, емоційному та енергетичному рівнях.
12. Радіти! Так, радіти кожному дню! Радіти що Ви і ваші близькі здорові! Не панікуйте!
Умієте – позитивно медитуйте і візуалізуйте своє майбутнє – це психологічно мотивує на моделювання майбутнього та вірні кроки до змін.
– Чудові і небанальні поради, змістовна розмова! Інно Василівно, сказано багато: що хотіли б додати наприкінці нашої бесіди?
– Обов’язково бережіть себе та близьких. Обезцінювати не варто те, чого не знаєш.
Занадто тривожитись теж травматично для психіки та здоров’я загалом. Якщо у Вас з’явилось багато страху та немає з ким поділитись, я до Ваших послуг, ось посилання на мою сторінку у соціальній мережі Фейсбук:
https://www.facebook.com/giliosh?epa=SEARCH_BOX
Все обов’язково буде добре! Люблю кожного з вас!
Спілкувалась Наталя Міщук