
Жовтень – чудова пора для збирання пізнього урожаю. Гарна погода сприяє тому, щоб побути на свіжому повітрі та підготувати свої грядки до весни. Тож тримайте поради, що слід зробити у квітнику, саду та на городі в цьому місяці, – повідомляє NEWS Хмільника.
На городі
У першій половині жовтня збирають пізньостиглі сорти білоголової капусти, холодостійкі коренеплоди: ріпу, брукву, редьку, цибулю-порей, а також залишки зелені, хоча петрушка може залишатися на грядці до самих морозів. Також саме час викопати кореневища хрону.
Зібравши урожай, потрібно зібрати всі рештки з грядок та теплиць. Їх, наприклад, можна відправити у компост. Компост – це ідеальне добриво, яке можна робити самостійно, регулярно і без грошових витрат. Для отримання бажаного результату необхідно, щоб до складу перегною входили такі елементи: сіно, зелена трава, солома, зелене листя, коріння рослини, кора, гній. Основним елементом компосту є трава, але використовувати тільки її одну не рекомендується, оскільки замість добрива може вийти рідка жижа або силос. Неприпустимі елементи для компосту: насіння бур’янів, елементи, які не піддаються природному процесу розкладання, хімічні речовини, заражені шкідниками або грибковими хворобами рослини.
Перед Покровою саме слід садити озимі часник та цибулю. Вважається, що це варто робити за 35–45 днів до початку стабільних морозів, щоб рослини встигли наростити кореневу систему, але при цьому зелена надземна частина не повинна проклюнутися до весни.
Також у жовтні варто підготувати місця для підзимових посівів. У такий спосіб можна висаджувати багато овочів і зелені – це забезпечить більш ранні терміни дозрівання. Посів під зиму потрібно проводити по вже підмерзлій землі. Зазвичай на початку листопада, але якщо холодна погода, то можна взятися за це вже наприкінці жовтня. Головне, щоб раптове потепління не розбудило насіння раніше.
В саду
Зазвичай у жовтні вже мало що залишається на гілках дерев, адже урожай зняли ще у вересні. Проте пізні сорти яблук забираємо, а до морозів можна залишити калину.
Після збору всього урожаю з дерев зручно проводити санітарне обрізування. Заодно приберіть висохлі та зіпсовані плоди, що залишилися на гілках, – у кронах вони непотрібні. Землю навколо дерев і чагарників акуратно розпушіть за допомогою вил, а не лопати, щоб не пошкодити коріння. Малину після санітарного обрізування та розпушування, видаливши не лише старі та слабкі, а й нові пагони, що не встигли визріти, потрібно пригнути та зафіксувати.
Підготовка саду до зими в жовтні полягає у вологозарядних поливах. Залежно від типу ґрунту у пристовбурових колах дерев потрібно промочити його на 60–80 см. На легких ґрунтах поливи потрібно проводити частіші, але менш рясні, на глинистих – рідкісні. Якщо довго йдуть дощі, потреби в поливах немає – ґрунт повинен бути добре промоченим, але не розкислим. Не проводять вологозарядні поливи й на ділянках із високим рівнем ґрунтових вод.
Посадку саджанців у першій половині жовтня потрібно вже завершити. Натомість можна підготуватися до майбутніх. Викопайте зараз посадкові ями на весну, здобривши їх. Це не тільки заощадить ваш час навесні, але й, що набагато важливіше, дозволить ямі осісти, а ґрунту добре визріти.
У квітнику
На початку жовтня висаджують тюльпани, а також гіацинти – їх не слід садити надто рано. Цибулини лілій страждають від замокання, тому їм потрібний захист під час жовтневих дощів. Також потрібно обрізати залишки засохлих стебел і в’янучі однорічники і багаторічники. Ті, що цвітуть, наприклад хризантеми, слід обрізати насамкінець.
Ґрунт у багаторічних квітниках також потрібно акуратно розпушити й замульчувати. Те саме варто зробити й із цибулинними, якщо затрималися з їхньою посадкою і в них мало часу, щоб добре вкоренитися до морозів.
Деякі з вирощуваних нами у відкритому ґрунті рослин вимагають все ж додаткового укриття на зиму (троянди, рододендрони, гортензії). Звісно, повністю вкривати їх в жовтні ще рано для всієї території України, але завчасно все підготувати варто, щоб у разі різкого зниження температури не упустити момент.
Для цього приготуйте агроволокно потрібної щільності і потрібного розміру, а навколо теплолюбних рослин встановіть каркас або дуги, на які потім можна буде швидко натягнути і закріпити агроволокно. Пам’ятайте, що набагато ефективніше вкривати не кожну рослину поодинці, а відразу групу рослин. Якщо працюєте по-старому і замість агроволокна використовуєте хвойні гілки, пора його заготовлювати, але не ламайте живі гілки з ялини або сосни, використовуйте зібрані на землі або з повалених дерев.
Жовтень — це і час спробувати розмножити багато рослин для свого саду. Наріжте живці декоративних і плодових кущів, багаторічних рослин, посадіть їх в контейнери, накрийте прозорим ковпаком (банкою) і поставте на сонячне підвіконня. А можете зробити це прямо на грядці — пригніть і прикріпіть до землі гілки лаванди, жимолості, бересклету, дейції, злегка присипте їх ґрунтом. Відомо, що коріння цих та багатьох інших рослин добре розвиваються саме в холодному ґрунті.
Ілюстративне фото – з відкритих інтернет-джерел.