У жовтні цього року наше інтернет-видання повідомляло про появу нової мешканки Хмільницького міського парку – косулі, чи точніше – чарівного мешканця Бембі. Відтоді хмільничани неодноразово бачили його у фазаннику, він полюбився усім, хто підходив і заглядав у його великі чарівні очі. Особливо його полюбили діти, які постійно намагалися його погладити, незважаючи на перешкоду – загороджений 500-метровий вольєр-фазанник.
Мабуть, хмільничанам цікаво, звідки взявся лісовий гість, і яка доля чекає на чарівного мешканця парку в подальшому. Спеціально для хмільничан про косулю розповів його рятівник, хмільничанин Олександр Волотовський. У Хмільнику він займається вирощуванням саджанців плодово-ягідних культур, вирощує томат і лохину, має власну оранжерею, де вирощуються цитрусові, екзотичні рослини, вазони та квіти.
- Олександре, де Ви знайшли Бембі?
- Цього літа червень був дощовий, тому я вирішив поїхати у ліс і подивитись, чи не розпочався сезон літніх грибів. Шукаючи гриби, поглядом натрапив на маленьку тварину. Я подумав, що якесь маленьке оленятко. Мене здивувало, що коли я підійшов досить близько, на мене не було жодної реакції, косулька лежала нерухомо. «Ну хай лежить» – подумав я і пішов у пошуках грибів далі. Десь через 2-3 години я повертався до машини і вирішив підійти й подивитись на козульку. Все лишилось без змін. Я не хотів його з собою брати, тому що поняття не мав, що мав з ним робити, але був вечір, знов починався дощ і мені стало його шкода. Я подумав, що хоча б відігрію, погодую і привезу назад у ліс.
- Як Ви дізналися, чим годувати козулю, як доглядати?
- Інформації щодо догляду в Інтернеті я не знайшов. Оскільки козуля з родини козячих, я вирішив його годувати козячим молоком. Соска куплена, коза знайдена, молоко куплене – почався процес. Спочатку дуже мляво (видно було, що козеня дуже ослаблене, воно навіть голову не тримало). Але наївшись і відігрівшись, через 5 годин воно вже почало вставати і потрохи ходити.
- Ваші «домашні» не були проти такого сусіда? Як справлялися з доглядом?
- Я вже почав планувати поїздку у ліс, щоб його відвезти, але знайомий мисливець сказав, що його мама після контакту з людьми може його не прийняти і воно загине. Ось так воно залишилось у нас і почалась 3-місячна епопея годування цієї косулі. Коли він хотів їсти, приходив до дверей і починав пікати – це означало, що потрібно діставати з морозильника молоко, розігрівати його по 300 мл і давати Бембі. Приходив він о 6-й ранку і щовечора близько 20.00. По ньому можна було звіряти годинник.
Усією молочною кухнею для Бембі займались моя дружина Світлана і донька Катруся. Можете уявити, як їх радувало щоденне ранкове пікання біля дверей.
Цікавий момент: з козячим молоком я дійсно вгадав, тому що пробували давати парне коров’яче, то він його дуже неохоче пив, та й вдвічі менше.
- А як Бембі адаптовувався до нових умов у парку?
- Хоча косуля виросла серед людей, але він все одно дика тварина і дуже полохлива. Найбільшою проблемою було його транспортувати. Косулі не переносять ніякий замкнутий простір. Якщо його закрити, то в них включається якийсь інстинкт – бігти куди попало, стрибати, тобто він намагається врятуватись і в таких ситуаціях вони можуть і себе побити чи поранити, і когось поруч. Тому потрібно було дуже швидко усе зробити і щоб він менше стресував. Вирішив перевезти його з «мамою» (з сім’єю Олександра – авт.) і після транспортування ми спланували з ним побути певний час.
Не знаю, для кого це перевезення було більш стресовішим, але без пригод і без кордебалетів у машині транспортування не обійшлось. Його хотіли купити наприкінці літа, але я хотів залишили його в парку. Оскільки було проблематично – для нього не було спеціального вольєра, тому міський голова запропонував тимчасово поселити його у фазаннику.
- А йому не шкодить надмірна увага хмільничан? Всі ж хочуть побачити, підійти ближче до фазанника, щоб роздивитися?
- Я помітив, що косулі більше нічні тварини. Вдень він полюбляв заховатись у найгустіші місця і там відпочивати. А ввечері він виходить, шукає попоїсти і т.д. Гадаю, що у нього має бути просто таке місце, де б він міг усамітнитись і відпочити.
- Чим годують Бембі, що він любить і чого краще не давати з їжі?
- З того усього, чим ми його годували, можна зробити висновок, що який раціон для кіз, – фактично такий самий і для нього. Він полюбляє молоді гіллячки дерев, варену картоплю з зерном, овочі та фрукти. Зі смаколиків це бублики, солона соломка і сухофрукти. З цікавих моментів: він їсть гриби, землю і в нас вдома пооб’їдав усі квіти на клумбах, в першу чергу троянди.
- Як буде зимувати тварина? Чи залишиться в парку, чи її заберуть?
- Ми з міським головою обговорювали цей момент і варіант забрати у приміщення відпадає по причині, що це дика тварина і йому потрібні спеціальні умови. Гадаю, що ми будемо виходити з його природніх умов. Потрібно буде зробити навіс з непродувними стінами, де він при бажанні зможе заховатися. Їздив у Вінницький зоопарк, хотів проконсультуватись з цього питання, але косуль у них немає. Гадаю, що є ферми, де розводять косулі і там проконсультуємось.
- Ви нині шукаєте наречену для Бембі, яким чином тривають пошуки самки? І згадували про ферму косуль? Розкажіть про це детальніше.
- Ця послідовність кроків з’являється сама собою. Якщо приручена дика тварина, то варто створити йому максимально комфортні умови. Цілком логічно, що стадній тварині потрібне стадо. З іншого боку, прийде весна і почнеться «гон», він буде вже досить великий і така тварина невідомо як себе буде поводити в цей період. Тому якщо почнеться процес розмноження, цілком можливо, що таким чином з’явиться ферма. Таким чином ми зможемо доповнити наш новий, облаштований міський парк ще й міні-зоопарком, що зробить його ще більш цікавим. Буде куди сходити з дітками і отримати багато позитиву. Крім того, Хмільник – це місто-курорт, у нас багато гостей і це буде одна з таких цікавинок для відпочиваючих. Це збільшить унікальність нашого міста. Хотілося б, щоб асортимент звірів чи птахів поступово розширювався.
- Можливо, помітили якісь особливості Бембі. Що він любить, а що ні?
- Можу сказати, що він не любить різких звуків, хлопків, грому і блискавки, собак, що гавкають. Надмірна увага, міський шум, можливо, його трохи стомлюють. Але гадаю, що він вже адаптувався.
- Де планується зробити ферму?
- Планувалось зробити вольєр поруч із фазанами, там є такий сектор під деревами, який буде огороджений і облаштований. Хочу відзначити, що усі ці ініціативи фінансуються з власних коштів, і якщо я знайду самочку, її потрібно буде придбати, матеріали для огорожі потрібно також купувати самостійно, харчування і саме утримання також потребує фінансування . У фейсбук створена група, можливо, там я буду організовувати збір коштів на такого плану потреби і для розширення нашого міні-зоопарку.
- Дякую Вам за дуже цікаву розмову.
А для хмільничан, кому буде цікаво спостерігати за подальшим життям Бембі, ось посилання на групу у мережі Facebook: https://www.facebook.com/groups/1007367826396438