«Пів квартири замість аліментів»: суд пояснив альтернативний варіант утримання дитини до повноліття

«Пів квартири замість аліментів»: суд пояснив альтернативний варіант утримання дитини до повноліття

Прес-служба Хмільницького міськрайонного суду пояснила, якою є альтернатива аліментам та навела приклади, пояснила законодавство України та дала поради щодо цього питання.

Обов’язок утримувати дитину до повноліття, а у випадку продовження дитиною навчання – до 23 років, покладений на обох батьків: навіть якщо зараз батьки не перебувають у шлюбі, навіть якщо одного чи обох батьків позбавлено батьківських прав чи матір або батько не проживають спільно з дитиною/дітьми… Найчастіше це обов’язок виконується наступним чином – дитина проживає одним із батьків чи опікуном, тоді як матір чи батько, які живуть окремо, виплачують аліменти у сталій грошовій сумі або у відсотковому відношенні за рішенням суду.

Проте в житті є такі ситуації, які дозволяють виконати обов’язок по виплаті аліментів достроково і законодавство України передбачило такі випадки. Поки не зрозуміло? Тоді наводимо приклади з життя.

Приклад: пара, прожила разом 6 років, виховують 4-річну доньку. Після численних розмов і спроб примиритись, вирішують, що найкраще вирішення суперечок і конфліктів – розлучення. Поспілкувавшись, домовляються, що спільно проживати після розлучення в однокімнатній квартирі не будуть, продаж – не найкращий варіант у такій ситуації, вирішення проблеми – переоформлення у нотаріуса частини житла на дитину в рахунок виплати аліментів. Далі дитина  проживає з одним із батьків у цій квартирі, який і займається її утриманням.

Що говорить законодавство України?

Право на аліменти на дитину припиняється у зв’язку з набуттям права власності на нерухоме майно – йдеться мова у статті 190 Сімейного кодексу України:

  1. Той із батьків, з ким проживає дитина, і той із батьків, хто проживає окремо від неї, з дозволу органу опіки та піклування можуть укласти договір про припинення права на аліменти для дитини у зв’язку з передачею права власності на нерухоме майно (житловий будинок, квартиру, земельну ділянку тощо).

Такий договір нотаріально посвідчується і підлягає державній реєстрації. Якщо дитина досягла чотирнадцяти років, вона бере участь в укладенні цього договору.

  1. Набувачем права власності на нерухоме майно є сама дитина або дитина і той із батьків, з ким вона проживає, на праві спільної часткової власності на це майно.

У разі укладення такого договору той із батьків, з ким проживає дитина, зобов’язується самостійно утримувати її.

  1. Укладення договору не звільняє того з батьків, хто проживає окремо, від обов’язку брати участь у додаткових витратах на дитину.
  2. На майно, одержане за договором відповідно до частини першої цієї статті, не може бути звернене стягнення.
  3. Майно, одержане дитиною за цим договором, може бути відчужене до досягнення нею повноліття лише з дозволу органу опіки та піклування.
  4. Договір, укладений відповідно до частини першої цієї статті, визнається судом недійсним за вимогою відчужувача нерухомого майна у разі виключення його імені як батька з актового запису про народження дитини.

У разі визнання договору недійсним у відчужувача відновлюється право власності на нерухоме майно.

  1. За позовом відчужувача нерухомого майна договір, укладений відповідно до частини першої цієї статті, може бути розірваний у разі невиконання тим із батьків, з ким проживає дитина, обов’язку по її утриманню.

Нюанси:

Для того, щоб оформити такий договір і передати права власності на квартиру в рахунок сплати аліментів, необхідно:

  • по-перше, щоб квартира або її частина перебували у власності того з батьків, хто проживає окремо від дитини, та таке право було належним чином оформлене.
  • по-друге, необхідно отримати згоду від органу опіки і піклування на укладення цього договору.

Не забувайте, що один з батьків, який проживає окремо від дитини, зобов’язаний брати участь в утриманні дитини в переліку додаткових витрат, якщо такі виникнуть. Мається на увазі хвороба дитини, витрати пов’язані з особливими потребами дитини, витрати на репетиторів чи спеціалізовані навчальні заклади, розвиток її талантів – поїздки на різноманітні змагання і конкурси…

Батьки, будь ласка, робіть свій вибір свідомо і турбуйтеся в першу чергу про інтереси дитини. Подумайте, чи зможете належним чином утримувати дитину – це важливо. При оформленні такого договору, варто прорахувати чи не втрачає у цій ситуації Ваша дитина: частина нерухомості може бути врахована як аліменти не до повноліття дитини, а лише на кілька років, враховуючи вартість майна та середнє арифметичне по аліментах, які мали б сплачуватись дитині.

Фото автора Tatiana Syrikova з Pexels

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *