Підлітковий алкоголізм: причини виникнення та лікування

Підлітковий алкоголізм: причини виникнення та лікування

Поява питущого підлітка в сім”ї – це завжди неприємний сюрприз, що викликає
збентеження у батьків. Дуже часто дорослі бачать проблему в поганій компанії або недостатній строгості та намагаються вирішити її за допомогою заборон, моралей та покарань. Але дитяче пияцтво неможливо припинити такими способами.

На жаль, вже за 3-6 місяців регулярного вживання у підлітка може сформуватися стійкий діагноз – дитячий алкоголізм. Фахівці відокремленого структурного підрозділу Хмільницький РВ ДУ «Вінницький ОЦКПХ МОЗ України» розповіли нашим читачам про підлітковий алкоголізм детальніше.

Чому підлітки починають вживати алкоголь?

Зазвичай свій шлях до алкоголізму підлітки починають з пива – ніби воно не є алкоголем і абсолютно нешкідливо. Однак пиво позбавляє підлітків контролю над собою, робить їх агресивними. Події починають розвиватися за принципом сніжної кулі. Появі алкоголізму у дітей сприяє цілий комплекс причин.

Генетична схильність до алкоголізму

Такі діти мають проблему з нейромедіаторним обміном. Уявіть, що дитина більшість часу відчуває дискомфорт і тривогу. Дофаміну і серотоніну, які можуть позбавити від цих відчуттів, в організмі практично немає. Цілком природно, що дитина буде шукати способи, щоб відчути себе комфортно. У ранньому дитинстві це може бути солодке, трохи пізніше – комп’ютерні ігри. У підлітковому віці з’являється алкоголь – і розвивається залежність від спиртного. Пристрасть до солодкого або комп’ютерних ігор також може зберігатися.

Психологічні причини підліткового алкоголізму

Найчастіше проявляються через психотип особистості та відносини в сім’ї. Батьки в таких сім’ях проявляють емоційну холодність, гіперконтроль, демонструють завищені очікування від дитини. Зрозуміло, батьки бажають для дитини найкращого, намагаються виховувати так, як виховали їх самих. Вони навіть проводять профілактику алкоголізму, яка полягає в погрозах і заборонах. Разом з постійною тривогою, через брак серотоніну і дофаміну, дитина отримує почуття неповноцінності.
Інтроверти просто замикаються в собі та мовчки страждають, можуть проводити експерименти з батьківським баром. Екстраверти починають бунтувати. Раз алкоголь – це погано, то потрібно його спробувати. Додайте до цього гормональні зміни, емоційну нестабільність, неприйняття власного тіла. Все це у сукупності викликає бажання втекти з реального світу. А алкоголь прибирає тривогу, надає сміливості, відчуття повноцінності.

Соціальні аспекти дитячого алкоголізму

Доступність спиртного, широка реклама алкоголю, лояльне ставлення оточення до випивки, виховання в сім’ї алкоголіків – ці фактори формують у дитини небезпеку щодо вживання спиртного.
Дитяче шампанське, традиція цокатися, вечірні посиденьки біля телевізора з пивом – все це змушує дітей перебувати в упевненості, що вживання алкоголю – це норма. Адже якщо дорослі п’ють, значить – це круто!

Проте алкоголь дітям давати не можна взагалі: ні краплю, ні пів краплі – зовсім не можна. Алкоголь є психотропною речовиною, яка викликає залежність. У дітей через фізіологію відсутній самоконтроль взагалі. Діти не вміють себе контролювати! А при випивці – тим більше. Саме тому найбільше число отруєнь етиловим спиртом припадає на осіб молодше 16 років: вони не знають норми.

Мотивація до вживання алкоголю в підлітковому віці

Звичайно, підлітку хочеться відчувати себе комфортно, він не думає про те, що це приведе його до алкоголізму.

  • На зло батькам і суспільству – так, це виглядає нерозумно, але у підлітків своє бачення світу.
  • Бути як усі – якщо в компанії заведено випивати, то підлітку складно відмовитися та стати ізгоєм. У такому віці думка друзів набагато важливіше здорового глузду, порад батьків та загрози здоров’ю.
  • Любовні переживання – через підліткову гіперчутливість навіть незначна невдача викликає страждання. Підліток, схильний до залежності, може почати експерименти з алкоголем.
  • Цікавість – як не дивно, деякі підлітки вважають за краще на практиці перевірити все, що їм розповідали про шкоду алкоголю.

Симптоми алкогольної залежності у підлітків

Спочатку дитині вдається приховувати вживання алкогольних напоїв, проте вже з самого початку з’являються певні симптоми:

  • Запах алкоголю, перегар, нудота, червоне обличчя.
  • Неуважність, неможливість сконцентруватися на навчанні.
  • Агресивна поведінка, нервозність, зухвалість щодо дорослих.
  • Прогули в школі.
  • Компанія, в якій всі випивають.
  • Злодійство, брехня.

В чому небезпека підліткового алкоголізму

У підлітків практично не виділяється фермент, що розщеплює алкоголь. У сукупності з невеликою вагою та малим об’ємом крові це провокує миттєве фізичне звикання до алкоголю. Найстрашніший наслідок – розвиток хронічного алкоголізму. Якщо упустити час, то до 18-20 років людина буде повністю зруйнована. Також до наслідків відносяться гепатити, ранні інсульти, статеві дисфункції, безпліддя, психічні розлади. Якщо вчасно не розпочати лікування алкоголізму, підліток не зможе нормально соціалізуватися, не здатний вчитися, не вміє спілкуватися у тверезому стані.

Як алкоголь руйнує організм підлітка?

Через постійну інтоксикацію порушується робота мозку, страждає нервова система, печінка, органи ШКТ. При вживанні неякісного спиртного починаються проблеми із зором. Виникають алкогольні гепатити, провали в пам’яті, психози та нервові зриви. Часто при підлітковому алкоголізмі відбуваються ранні статеві зв’язки, небажана вагітність. Без лікування алкогольної залежності у підлітків не стійка психіка не витримує напруги, що в кінцевому підсумку може призвести до суїциду.

Що робити батькам, якщо підліток почав пити?

Так чи інакше, ви помітите підлітковий алкоголізм. Дитина різко змінить коло друзів, стане
потайною. Найголовніше – не намагайтеся погрожувати або маніпулювати. Це призведе до погіршення ситуації. Діагностика та лікування дитячого алкоголізму – це завдання професіоналів. А завдання батьків – проявити пильність і звернутися за допомогою при перших ознаках.

Що робити, якщо підліток прийшов додому п’яним?

Найголовніше правило: не сваріть дитину. Якщо це було разове вживання, а таке теж може бути, досить серйозної розмови, коли підліток проспиться. Розкажіть йому про свої відчуття від його вчинку, небезпеку та складне лікування алкоголізму у дітей, вплив спиртного на життя та здоров’я.
Якщо дитина регулярно приходить додому в нетверезому стані – це свідчення другої або третьої стадії підліткового алкоголізму. Необхідно терміново викликати нарколога. Чим раніше ви звернетеся у реабілітаційний центр для лікування алкогольної залежності у дітей, тим вищa ймовірність того, що вдасться уникнути хронічного алкоголізму.

Як лікувати підлітковий алкоголізм

Досвідчені наркологи визначать ступінь алкоголізації дитини, розроблять індивідуальний план лікування алкогольної залежності у підлітків. Фахівець з генетики визначить схильність до залежності та ризики розвитку хронічного алкоголізму. Підлітковий психолог з реабілітації алкозалежних дітей допоможе вирішити внутрішні конфлікти, які призвели до вживання, налагодити контакт з близькими людьми.

Важливо пам’ятати, що дитина не винна. Через ранній вік підліток не здатний розібратися в тому, що з ним відбувається. Це завдання батьків. Допоможіть своїй дитині та вчасно зверніться до фахівців.

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *