Вона працює лікарем-педіатром у Хмільницькій ЦРЛ та веде особистий блог з хештегом #педіатр_районки. Міла Мостова – лікар Комаровський – тільки без вусів: її так само люблять матусі, бо вона чітко і зрозуміло говорить про дитячі хвороби. Прийшов час поговорити про «незручну» дитячу хворобу – інфекцію сечовивідних шляхів, так, щоб усім було зрозуміло. Ми починаємо: Ви з нами?
- Міло Володимирівно, інфекція сечовивідних шляхів у дітей: що це за хвороба і якими є її симптоми?
- – Інфекція сечовивідних шляхів (ІСШ) є однією з найрозповсюдженіших проблем у дитячому віці, найбільше зустрічається у дітей до 1 року. Частіше, є гострим станом, але при вроджених аномаліях можливий рецидивуючий (повторюваний) перебіг, що може призвести навіть до хронічного пієлонефриту.
Симптоматика, відповідно до віку може змінюватися, але загалом — схожа. Це «намалює» Вам картину, яка дасть можливість запідозрити хворобу і звернутися до лікаря. Якщо у своєї дитини Ви спостерігаєте:
загальний неспокій;
•підвищення температури тіла, можливо й до 39°С і вище;
• біль у животі, з шести років ще й у спині (діти раннього віку не мають чіткої локалізації болю)
• нудоту, блювання;
• порушення сечопускання (нетримання або затримка сечі, часті позиви, біль під час виділення);
• зміна кольору та запаху сечі;
то є вірогідність, що у Ваших сина чи доньки саме інфекція сечовивідних шляхів.
- Якими є причини цієї хвороби? Можливо, уникнувши певних дій ми попередимо хворобу?
– Кишкова паличка стає причиною у 75-90% випадків захворювання на інфекцію сечовивідних шляхів. Справа в тому, що кишкова паличка є нормальним жителем нашого кишечника і виділяється при дефекації. Але, якщо каловий вміст потрапляє до статевих органів, зокрема сечівника, де є стерильне середовище, виникають вище згадані симптоми. Тому, тому три моїх поради батькам: частіше змінюйте підгузки малечі, витирати/підмивати дівчаток треба лише спереду до заднього проходу, а не навпаки, та хлопчикам ні в якому разі не оголювати голівку статевого члена, а проводити миття лише зовні! - Якими мають бути дії батьків, якщо вони запідозрили інфекцію сечовивідних шляхів у дитини?
– Батьки, якби вони добре не знали своїх дітей, не так добре знають усі хвороби. Тому найперше – це звернення до лікаря-педіатра, який і призначить лікування. При ІСШ антибіотики призначає лише лікар! Жарознижуючі, знеболюючі будуть потрібні при потребі, також дитина має багато пити. У важких випадках – буде потрібне стаціонарне лікування.
– Міло Володимирівно, усе з’ясували, усе зрозуміло. Можливо, Вам є ще що додати до нашої розмови?
– Так. Наголошую, батьки, дотримання гігієни статевих органів у Ваших дітей – надзвичайно важливе питання. Не займайтеся самолікуванням і вчасно звертайтесь до лікаря, це не «соромно чи незручно», це питання здоров’я Вашої дитини! Бережіть дітей та будьте здорові.
- Спілкувалась Наталя Міщук