22 червня – День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні. Ця дата невипадкова, адже саме 22 червня розпочалася німецько-радянська війна, яка забрала життя кожного п’ятого українця. Німецько-радянська війна тривала від 22 червня 1941 року до 8 травня 1945 року. Її бої стали одними з наймасштабніших у воєнній історії XX століття.
У Хмільнику цього дня відбулася церемонія покладання квітів до пам’ятника загиблим воїнам-хмільничанам в роки Другої світової війни, за участі представників влади, представників різних установ та громадськості.
Хвилиною мовчання вшанували жертв війни. Крім того, цього дня на будинках і спорудах державних підприємств та організацій Вінницької області приспущено державні прапори.
До пам’ятника, що у селі Вишенька, прийшли вдячні місцеві жителі та поклали квіти в пам’ять про всіх жертв війни.
Жителі села Качанівка також низько схилили голови й вшанували пам’ять про подвиг хвилиною мовчання. Завідуюча сільського Будинку культури Ірина Ратушна провела біля пам’ятника воїну-визволителю годину-реквієм “Вічна пам’ять і слава героям”. До години-реквієму долучилися мешканці села, серед яких працівники ЦНАПу, відділу соціального захисту та охорони здоров’я, комунальний заклад “Війтівецький господар” Війтівецької сільської ради.
Покладання квітів, – в пам’ять про принесену жертву, мужність та міць на фронтах і в тилу всіх українців – жертв війни, відбулося і в селі Порику.
До пам’ятника воїнам-односельчанам, загиблим у Другій світовій війні та загиблого в АТО Рачка Михайла Петровича поклали квіти працівники клубних закладів та бібліотек сіл Лозова, Думенки та Педоси, разом із старостою Ганною Бичок. Крім того, працівники культури та діти вшанували жертв війни, поклавши квіти до братської могили, пам’ятника Великої вітчизняної війни, а також вдовам.
В Сальницькій сільській бібліотеці до цієї сумної дати підготовлено книжково-документальну виставку-спогад «Хлопчаки сорок першого року». З тих історичних книг місцеві жителі дізнаються про той страшний день, а також зі свідчень старожилів Сальниці, що тоді були хлопчаками.
У 2014 році народною аматорською кіностудією “Гіпаніс” на чолі з відомим хмільницьким фотографом Миколою Загороднім було знято фільм-спогад “Хмільник в пеклі Вітчизняної війни”. Документальний фільм знято за свідченнями учасників та очевидців тих страшних подій у місті Хмільнику.
Запрошуємо до перегляду:
Довідково:
Німецько-радянська війна показала українцям руйнівну силу обох тоталітарних режимів. Усім відомі злочини нацистів на окупованих територіях України – Голокост, розстріли мирного населення, створення таборів смерті, спалення сіл. Не менш жорстокими були злочини і комуністичного режиму: розстріли політичних в’язнів у Західній Україні в червні-липні 1941 року, знищення центру Києва восени 1941 року, підрив Дніпрогесу, депортація кримських татар, примусове виселення автохтонних українців з їх етнічних земель. Цього дня вшановується пам’ять усіх, чиє життя покалічила і зруйнувала та страшна війна.