
Хмільницький палац Графа Ксідо представили на міжнародному конкурсі діджиталізованого сторітелінгу « The New Media Writing Prize 2021». Співавторкою та графічною дизайнеркою конкурсної роботи є хмільничанка Аліна Вінніченко. Аби привернути увагу людей до необхідності збереження історично-культурної цінності хмільницького замку, над цією роботою працювало двоє осіб.
Співавторка конкурсної роботи Аліна Вінніченко вважає, що збереження та відновлення палацу графа Ксідо може забезпечити місту додатковий притік туристів.
В конкурсній роботі розповідається про історію виникнення палацу (“замку”, – як його звикли називати хмільничани), кохання між Костянтином Ксідо і Катериною Левашовою.
- Замок є унікальною культурно-історичною пам’яткою не лише Хмільника, а й України, та й взагалі усієї архітектурної спадщини. Його унікальність полягає в поєднанні двох стилів – Класицизму та Ренесансу, через що важко повірити, що ці два стилі – це одна споруда, – розповіла Аліна Вінніченко.
- Згідно історичних фактів, граф Ксідо майже не жив у своєму маєтку.Під час Другої світової війни він мав намір повернутися до свого замку, однак тоді його окупувала німецька армія. Відтоді призначення замку графа Ксідо було різним: і склади, і аграрна школа, і НКВС, і навіть готель.Однак на сьогодні замок графа Ксідо знаходиться на межі зникнення. Власних коштів міського бюджету недостатньо для реставрації замку – за підрахунками на реставрацію треба більше 2 млн. доларів, тоді як річні надходження до бюджету менше цієї суми, – розповіла хмільничанка, схвильована руйнуванням історичної спадщини.
- Про майбутнє виживання замку графа Ксідо досить важко говорити, оскільки питання його виживання залежить зараз не лише від інвестицій, хоча вони відіграють вагому роль. Сьогодні дана споруда потерпає не так від браку фінансування, як від рук людей, які прикладають зусилля для знищення цієї споруди: непристойні графіті, недопалки, сміття, – додала Аліна Вінніченко.Аліна Вінніченко планує і далі привертати увагу суспільства до проблеми хмільницького палацу, тому подала консультаційний запит до організаційного комітету Фонду Принца Клауса, який займається фінансуванням об’єктів історико-культурної спадщини, що потерпають від стихійних лих та потребують короткострокового відновлення. Відповідь наразі очікується.
Пропонуємо переглянути конкурсну роботу. Відео на конкурс зробили двома мовами: українською та англійською.
Фото – Travels-Ukraine.
Спілкувалась Алла Корнієнко.