Обрядовий хліб Вінниччини визнали нематеріальною культурною спадщиною України

Обрядовий хліб Вінниччини визнали нематеріальною культурною спадщиною України

Відповідно наказу Міністерства культури та інформаційної політики від 23 грудня 2022 року №525 про включення до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України елемент “Традиційний обрядовий хліб Вінниччини” увійшов до Національного переліку.

Про це поінформували у Вінницькому обласному центрі народної творчості, передає NEWS Хмільника.

В обласному центрі народної творчості за пророблену важливу роботу щиру вдячність висловили  обласним, районним відділам культури, територіальним громадам та майстриням щодо збереження і фіксації правічних хлібопекарських традицій Вінниччини.

  • Діяльність майстринь обрядової випічки – це одна з найяскравіших сторінок народної культури Поділля, яку потрібно вивчати і пропагувати, – розповіли в Центрі.

Щороку імена майстринь звучали на різноманітних святах, фестивалях, коли проводили культурно-мистецькі акції. Адже саме ці проекти для багатьох з них стали поштовхом до творчості, стимулом до праці, тим домашнім завданням, яке вони виконували в переддень свят, щоб гідно представити місцеві традиції.

В районах почали проводити свята національної кухні, щедрої гостини, різдвяні фестивалі та інші календарно-обрядові заходи, а сільські коровайниці ставали майстринями, свідомими тієї величної місії, яку вони здійснюють в ім’я народної культури і нашого роду. До речі, у Хмільницькому районі, а саме в селі Білопілля Глуховецької громади, є навіть Музей Хліба. Тут проводять обласне свято обрядових хлібів та дідухів. Минулого року музею виповнилося 35 років з дня його відкриття.

  • Обрядові хліби Вінниччини, традиції їхнього випікання – це ті, за сучасною термінологією, сакральні елементи нематеріальної культурної спадщини, якими ми можемо пишатися перед світовою спільнотою. Це те, що хліборобська нація передала для нащадків, це вагома складова народної культури України – опоетизована і багата на нові дослідження та відкриття, – зазначили в обласному центрі народної творчості.

Фото – ВОЦНТ, на обласному святі біля Музею Хліба. 

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *