Уже активно розпочалися садово-польові роботи, і зовсім скоро на улюблені культури нападатимуть шкідники. Сьогодні розповімо про найбільш поширених шкідників, які завдають польовим культурам і садам великої шкоди.
Наближається сезон хрущів.
Напевно, немає людини, яка б не знала про хрущів. Ці комахи часто кружляють ввечері над верхівками дерев і характерно гудуть. Літаючи, хрущі шукають собі поживу – соковиті квіткові бутони та молоде листя.
Середина минулого століття позначилась зменшенням популяції хрущів завдяки старанним обробкам пестицидами. Проте, після 1980 року вступила в дію заборона використовувати застарілі хімічні препарати. Таким чином, кількість хрущів стрімко зросла.
Але самі жуки – це ще півбіди. Найбільшої шкоди культурним рослинам завдають личинки хрущів, або, як їх ще називають, хробаки. Дорослі личинки можуть пожирати картоплю, кукурудзу, полуниці, а також підгризати коріння чагарників. В окремих випадках хробаки здатні навіть знищувати газонні трави.
На жаль, хімічні інсектициди не є ефективними в боротьбі з личинками хруща. Найкращим способом позбутися навали хробаків є ретельна обробка ґрунту та збір личинок вручну. Звісно, такий спосіб є дуже трудомістким та вимагає багато сил і часу від садівника.
Визбирувати личинки з ґрунту потрібно влітку – в цей період личинки перебувають на глибині 10 – 20 сантиметрів до поверхні землі. А от в холодні періоди потомство хрущів закопується на глибину до 2 метрів. Таким чином, позбутися личинок в холодні періоди є неможливим.
Ще одним методом боротьби з хрущами є задернення ділянки. Вченими було доведено, що личинки хруща є дуже чутливими до азоту. Тому, висадивши під деревами конюшину, можна раз і назавжди позбутися шкідливих хробаків. Це пояснюється присутністю в насадженнях конюшини бактерій, які збагачують ґрунт на азот.
Неоціненну допомогу в боротьбі з хрущами здійснюють птахи. Тому встановлюйте на ділянці шпаківні та годівнички для птаства.
Також корисними в боротьбі з хрущем є їжаки та ящірки. Їжаки люблять поживитися личинками-хробаками, яких ефективно викопують з ґрунту.
Є й народні засоби боротьби з личинками – наприклад, міцний цибулевий відвар. Такою настоянкою поливають ґрунт під деревами вечорами.
А ось іще способи боротьби з цим травневим шкідником:
Спосіб 1. Металевий тазик, ночви чи іншу неглибоку ємність обмазати липкою рідиною (клеєм для комах, солідолом, медом). На дно покласти джерело світла, наприклад, ліхтарик. Коли сутеніє, розташуйте пастку під плодовим деревом. Світло привабить не лише хрущів, а й інших шкідливих комах. Бажано розмістити в саду кілька таких пасток. Запорука успіху — регулярність.
Як варіант — зробити гасову пастку. Під лампою, закріпленою серед гілок дерев, розмістити банку з водою, в яку додати трохи гасу. Між лампою та банкою розмістити широку воронку.
Спосіб 2. На деревах розвісити пластикові пляшки з обрізаним горлечком. Налити в них солодку рідину, що забродила (квас, компот, старе розбавлене варення). Періодично очищати пляшки від шкідників, що потрапили всередину.
Спосіб 3. Хрущі дуже люблять гній. Викопати лунки глибиною на штик лопати, закласти свіжим гноєм та присипати землею. Сюди охоче сповзатимуться личинки. За деякий час можна розворушити цю пастку та знищити шкідників.
Оленка волохата
Оленка волохата – це багаточисельні та шкідливі комахи, які пошкоджують плодові, ягідні культури, а також виноград. Сьогодні ці комахи живуть по всій території України, хоча раніше їх популяції були найчисельнішими в степовій зоні.
Спалах розмноження даного шкідника пов’язують зі зміною ритміки сонячної активності.
Жуки Оленки волохатої здатні зимувати під ґрунтом на глибині від 15 до 40 сантиметрів. Літати дані жуки розпочинають тоді, коли повітря прогрівається до температури 14,4 градусів.
Оленка волохата сильно пошкоджує культурні рослини в період цвітіння. Вона харчується також і трав’янистими рослинами.
Вночі жуки занурюються в ґрунт на глибину до 1 сантиметра.
Коли плодові культури відцвітають, жуки перебираються на злакові рослини.
Боротьба з жуками даного виду ускладнюється тим, що більшість інсектицидів є шкідливими для бджіл, які активно опилюють рослини в період цвітіння. Для боротьби з шкідником можна використовувати препарат «Каліпсо». Даний препарат не шкодить бджолам і рекомендований для обробки квітучих культур.
Тля
Тля є одним із найпоширеніших шкідників в українських садах. Для того, щоб ефективно боротися з даним шкідником, потрібно готувати сад до зимівлі восени. Для цього прибирають всі бур’яни під деревами, вирізають поросль при коренях. Стовбури дерев потрібно пробілувати вапном. В вапно потрібно додавати мідний купорос, глину та клей ПВА. Навесні (в лютому – березні) білування дерев повторюють.
Розсадниками тлі можуть бути насадження таких рослин:
- Мак;
- Настурція;
- Космея;
- Ромашка;
- Мальва;
- Хризантема;
- Топінамбур;
- Соняшник;
- Калина;
- Липа.
Досвідчені садівники рекомендують прибирати подалі від смородини, аґрусу та інших ягідних культур пряно-смакові культури, салат та цикорій.
Влітку потрібно знищувати мурашники. А восени мурашники розкопують та заливають водою.
Навесні слід провести санітарну обрізку рослин.
Досвідчені садівники радять боротися з тлею дощуванням – вода змиває тлю і її стає менше на культурних насадженнях. Активно застосовувати отруйні хімікати не рекомендується. Але за потреби насадження можна обробити розчином нікотин-сульфату або нітрофеном.
Підготувала Алла Корнієнко.