Найбільше дорожчати будуть товари, яких не вистачає: які продукти в Україні дорожчатимуть на тлі війни

Найбільше дорожчати будуть товари, яких не вистачає: які продукти в Україні дорожчатимуть на тлі війни

Економічний експерт Андрій Блінов розповів, які продукти в Україні дорожчатимуть на тлі війни та що впливає на їхню ціну. 

Зокрема, експерт зазначив, що все буде залежати від того, в якому стані перебуватиме виробництво товарів. Бо, наприклад, на продукції Pepsi та Coca-Cola, один виробник розташований у Миколаївській області, який розливає Pepsi, й, відповідно, Coca-Cola у Київській області Броварського району, де є дуже серйозні пошкодження виробничих потужностей і, скоріш за все, цей товар, якщо й буде з’являтися в Україні, то він буде імпортований та матиме досить складну логістичну функцію й буде значно дорожчати.

І навпаки: там, де виробництво відновлюється, там, де люди повертаються на робочі місця, принаймні на тій території України, де не ведуться бойові дії, буде відбуватися певне зниження цін.

За словами Андрія Блінова, дуже важко оцінити стрибки інфляції цього року, як і взагалі ситуацію з валовим продуктом, економічною активністю, тому що все є похідною від розвитку воєнної ситуації. Водночас, на сьогодні державні органи орієнтуються на 15-20% цьогорічної інфляції, але це в середньому. Найбільше дорожчати будуть товари, яких не вистачає.

  • За межами Запорізької області цього червня, скоріш за все, буде дуже дорога черешня, через те, що Мелітополь на сьогодні не знаходиться під контролем української влади, на решті території України немає хорошої комунікації транспортної й відповідно, скоріш за все, такі сезонні товари буде досить важко чи дорожче доставити до місця збуту. Ягоди та фрукти, які не притаманні нашому регіону, будуть дорожчати, – зазначив економічний експерт.

Так само буде й з бананами. Блокування портів, а це був ключовий канал постачання таких фруктів з-за кордону. Наразі постачання бананів нині відбувається переважно автомобільним транспортом або іноді залізницею, а це дуже довго та дорого. Тому, наприклад, якщо ми звикли, що банани коштують 1 долар або євро, то на сьогодні вони в українському роздрібі зросли майже удвічі. Що стосується інших товарів, то в принципі, впродовж року очікується їх певне подорожчання. Але будуть мати місце дуже сильні сезонні коливання.

Деякі продукти в ціні навпаки впали. Наприклад, курячі яйця.

  • Зараз яйця досить дешеві, й це пов’язано з тим, що на сьогодні неможливий фактично експорт цього продукту, а Україна експортує значну частину виробів на основі яєць, особливо в країни Перської затоки, азійські країни. Відповідно – це, знову таки, проблема портів передусім й фактично ми маємо певне локальне перевиробництво цього товару на внутрішньому ринку, – повідомив Андрій Блінов.

За словами експерта, загалом в Україні будуть дорожчати абсолютно всі продукти. А нині в нашій країні інфляційний шок.

  • Він є не таким рівномірним по країні, він може виникати по окремих товарах на окремих територіях як наслідок, що відбуваються шокові зміни у виробництві чи логістиці, – додав економічний експерт Андрій Блінов.

Як уже стало відомо, війна вплинула на харчові вподобання людей. В пріоритеті зараз бакалія — крупи, борошно, цукор, сіль, консерви. На ці категорії товарів буде і надалі великий попит, тому можна спрогнозувати їхній дефіцит. Проте, в яких обсягах він буде, спрогнозувати неможливо.

З цінами на привозні, для деяких регіонів, продукти зовсім інша ситуація. Їхня вартість коливається щодня і зростання подекуди сягає 20 відсотків. Для прикладу, ціна продуктів борщової групи, які завозять з-під Миколаєва, змінюється ледь не кожного дня.

За інформацією Agrotrend.

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *