На Європейській площі у Вінниці проведуть пошуково-ексгумаційні дослідження

На Європейській площі у Вінниці проведуть пошуково-ексгумаційні дослідження

У Вінниці цьогоріч планується гідно вшанувати пам‘ять полеглих в Другій світовій війні, які там поховані, та перепоховати останки військових окупаційної армії початку ХХ століття. Для цього мають бути проведені пошукові дослідження на території Європейської площі, де, за архівними даними, наявні місця поховань 1920-1975 рр.

У Вінницькій міській раді заявили, що вже стартували підготовчі роботи на ділянці біля колишнього меморіального комплексу.  Пошуково-ексгумаційні роботи проводитиме спеціалізована організація.

Передбачається, що в результаті досліджень науковці отримають додаткові дані для вивчення історії міста. А виявлені захоронення загиблих під час Другої світової війни буде перенесено до вже існуючої зони пам’яті з метою вшанування. Відповідне рішення було затверджено на сесії Вінницької міської ради минулого року.

  • В усій Україні триває процес деколонізації та усунення елементів радянської та комуністичної символіки. Ми маємо намір розмежувати пам’ять про ІІ Світову війну, що буде збережена на Меморіалі по вул. Київській, та штучно привнесений радянсько-комуністичний контекст ”еліт” 20-х, 30-х років, з яких почала формуватись ця поховальна зона, що до цього була міським садом у центрі міста. У випадку якщо будуть виявлені захоронення – їх буде перенесено до вже існуючої зони пам’яті, де уже монтують плити з іменами 6 500 вінничан, що загинули у Світовій війні. Саме з цією метою пошуковці будуть проводити дослідження. По завершенні робіт розпочнеться підготовка до проведення відкритого архітектурного конкурсу, – сказав перший заступник директора департаменту архітектури та містобудування ВМР–головний архітектор міста Євген Совінський.

«Меморіал Слави» у середмісті Вінниці насамперед формувався як місце пам’яті про так звану «громадянську війну» та її «героїчну» радянську інтерпретацію. Це мало на меті легалізувати більшовицьку окупацію міста після поразки Української революції та завершення збройної боротьби регулярних збройних сил. Більшовики порушили наявну традицію поховання загиблих вояків на міських цвинтарях, натомість нав’язали традицію влаштування братських та індивідуальних могил в публічних просторах міста. Такі поховання були на сучасних вулицях Соборній та Замостянській, площі Героїв Чорнобиля. Перші поховання на території Міського бульвару (нині – Європейська площа) відбулись наприкінці 1920 р.

В травні минулого року з площі Європейської прибрали скульптурну композицію з будьонівцем, червоногвардійцем та червоноармійцем. Пізніше були демонтовані бетонні стели, на яких знаходились плити з викарбуваними іменами полеглих у Другій світовій війні — вони будуть встановлені на гранітних колонах на вулиці Київській.

Фото – Vinnytsia.city.

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *