На Сорок святих погода, то на гречку урода

На Сорок святих погода, то на гречку урода

Сьогодні, 22 березня, православні шанують 40 святих. Це свято присвячене пам’яті Сорока Севастійських мучеників. А в народі цей день називали святом Сороки.

Ще наші предки вважали (за матеріалами книги “Місяцелік”), що з цього дня має розпочатися справжня весна, а тому матері випікали з тіста  по сорок “жайворонків” чи “голубів” і віддавали дітям, щоб вони, ходячи вулицями, закликали птахів з вирію. В інших місцях випікали таке печиво, що нагадувало птахів, і відносили сусідам, аби краще неслись гуси й висиджувалися яйця.

Діти ж, взявши печиво, вибігали за село і наспівували веснянки. Власне, з цього дня дозволялося розпочинати веснянкові забави. Хлопці, побачивши диких гусей, кидали їм услід соломинки з побажанням: “Гуси, гуси! Нате вам на гніздечко і на здоров’ячко, а нам на тепло!”

На півдні України  (в інших регіонах – на Олекси) пасічники починали виставляти вулики з омшаників. Якщо було холодно, то стукали в стінку, приповідуючи: “Нуте ви, бджоли, готуйтесь, бо прийшла пора. Йдіть і не лінуйтеся, приносьте густі меди, і рівні воски, і часті рої Господу Богу на офіру (пожертву), а господареві на пожиток!”

За звичаєм, в цей день дівчата варили сорок вареників. Але найбільш символічним був обряд топтати ряст. Вважалося, що той, хто напровесні потопче ряст,, – убезпечить життя й здоров’я протягом року. Тому всі, навіть літні й кволі, виходили в поле і, притупуючи ногами по зелених сходах, казали: “Топчу, топчу ряст. Дай, Боже, потоптати і того году діждати!”

Завбачливі господарі починали готувати збіжжя для ранніх зернових, а жінки висівали розсаду капусти.

Хоч цей день і вважався провісником весни, але люди вірили, що ще можуть бути сорок приморозків. “Сорок святих ще принесуть сорок морозів”, хоч “На сорок святих сорока має вложить у гніздо сорок паличок, а глухар – проспівати сорок пісень”.

Якщо в цей день тепло, то стільки днів утримається гожа днина, а холодно – бути сорока морозам.

 • Коли хмарно і  мороз, то скоро буде тепло і можна сіяти.
 • Дружно тане сніг – до активної повені і буйних трав.
 • Сорок святих сорок лопат снігу викинуть.
 • Напитав Сорок святих і без Великого посту.
 • На Сорок святих погода, то на гречку урода.

40 святих: трохи історії

За правління римського імператора Флавія Ліцинія, який був відомий жорстоким гонінням християнства, сорок найкращих воїнів прийняли сувору смерть в ім’я віри у Христа.

Ці воїни були родом із Каппадокії і перебували на служінні в дружині імператора Ліцинія. Вони проповідували християнську віру і відмовилися приносити жертву язичницьким богам, за що зазнали жорстоких тортур. Потім їх розділи та відправили замерзати у крижану воду Севастійського озера.

Бачачи стійкість християн, до них приєднався римський воїн Аглай і увійшов у крижану воду. Змучених воїнів стратили , перебивши їм ноги, потім спалили на багатті, а останки викинули у воду.

Через три дні сорок Севастійських мучеників прийшли уві сні єпископу Петру, щоб їх поховали за християнським звичаєм , що і було виконано.

У день їхньої смерті православна церква шанує пам’ять 40 святих : Кіріон, Кандид, Домн, Ісихій, Іраклій, Смарагд, Евноік, Уалент, Вівіан, Клавдій, Пріск, Феодул, Євтихій, Іван, Ксанф, Іліан, Сисіній, Ангій, Аетій, Флавій, Акакій, Екдікій, Лисимах, Олександр , Ілій, Горгоній, Феофіл, Дометіан, Гай, Леонтій, Афанасій, Кирило, Сакердон, Микола, Уалерій, Філоктімон, Северіян, Худіон, Мелітон і Аглаій.

40 святих: традиції дня

 • традиційно віруючі ходили до храму, читали молитву 40 мученикам, ставили 40 свічок;
 • в цей період із півдня поверталися 40 різних видів птахів , несучи на крилах весну, першими з яких були жайворонки;
  • на 40 святих господині пекли 40 булочок у вигляді жайворонків, роздавали їх дітям, щоб закликати весняних птахів;
  • у свято Сороки люди вбирали квітами та стрічками гілки дерев, закликаючи весну ;
  • цього дня дівчата ворожили на свою долю, наречених, кохання та майбутнє;
  • заміжні жінки та матері молилися Сорока святим за своїх чоловіків та синів, щоб вони благополучно повернулися додому.

  Що не можна робити у день Сорока святих

  • як і інші значущі церковні свята, на 40 святих під забороною домашня та брудна робота : не можна шити, прати, прибирати, займатися важкою фізичною працею;
  • на день 40 святих не потрібно позичати гроші ;
  • категорично не можна лаятися, сваритися , з’ясовувати стосунки, проявляти агресію;
  • не можна порушувати Великий піст, проте допускається невелике його послаблення – можна їсти їжу з олією і випити трохи вина.

Фото – з відкритих інтернет-джерел.

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *