На Сорок святих погода, то на гречку урода

На Сорок святих погода, то на гречку урода
Spread the love

Сьогодні, 22 березня, православні шанують 40 святих. Це свято присвячене пам’яті Сорока Севастійських мучеників. А в народі цей день називали святом Сороки.

Ще наші предки вважали (за матеріалами книги “Місяцелік”), що з цього дня має розпочатися справжня весна, а тому матері випікали з тіста  по сорок “жайворонків” чи “голубів” і віддавали дітям, щоб вони, ходячи вулицями, закликали птахів з вирію. В інших місцях випікали таке печиво, що нагадувало птахів, і відносили сусідам, аби краще неслись гуси й висиджувалися яйця.

Діти ж, взявши печиво, вибігали за село і наспівували веснянки. Власне, з цього дня дозволялося розпочинати веснянкові забави. Хлопці, побачивши диких гусей, кидали їм услід соломинки з побажанням: “Гуси, гуси! Нате вам на гніздечко і на здоров’ячко, а нам на тепло!”

На півдні України  (в інших регіонах – на Олекси) пасічники починали виставляти вулики з омшаників. Якщо було холодно, то стукали в стінку, приповідуючи: “Нуте ви, бджоли, готуйтесь, бо прийшла пора. Йдіть і не лінуйтеся, приносьте густі меди, і рівні воски, і часті рої Господу Богу на офіру (пожертву), а господареві на пожиток!”

За звичаєм, в цей день дівчата варили сорок вареників. Але найбільш символічним був обряд топтати ряст. Вважалося, що той, хто напровесні потопче ряст,, – убезпечить життя й здоров’я протягом року. Тому всі, навіть літні й кволі, виходили в поле і, притупуючи ногами по зелених сходах, казали: “Топчу, топчу ряст. Дай, Боже, потоптати і того году діждати!”

Завбачливі господарі починали готувати збіжжя для ранніх зернових, а жінки висівали розсаду капусти.

Хоч цей день і вважався провісником весни, але люди вірили, що ще можуть бути сорок приморозків. “Сорок святих ще принесуть сорок морозів”, хоч “На сорок святих сорока має вложить у гніздо сорок паличок, а глухар – проспівати сорок пісень”.

Якщо в цей день тепло, то стільки днів утримається гожа днина, а холодно – бути сорока морозам.

 • Коли хмарно і  мороз, то скоро буде тепло і можна сіяти.
 • Дружно тане сніг – до активної повені і буйних трав.
 • Сорок святих сорок лопат снігу викинуть.
 • Напитав Сорок святих і без Великого посту.
 • На Сорок святих погода, то на гречку урода.

40 святих: трохи історії

За правління римського імператора Флавія Ліцинія, який був відомий жорстоким гонінням християнства, сорок найкращих воїнів прийняли сувору смерть в ім’я віри у Христа.

Ці воїни були родом із Каппадокії і перебували на служінні в дружині імператора Ліцинія. Вони проповідували християнську віру і відмовилися приносити жертву язичницьким богам, за що зазнали жорстоких тортур. Потім їх розділи та відправили замерзати у крижану воду Севастійського озера.

Бачачи стійкість християн, до них приєднався римський воїн Аглай і увійшов у крижану воду. Змучених воїнів стратили , перебивши їм ноги, потім спалили на багатті, а останки викинули у воду.

Через три дні сорок Севастійських мучеників прийшли уві сні єпископу Петру, щоб їх поховали за християнським звичаєм , що і було виконано.

У день їхньої смерті православна церква шанує пам’ять 40 святих : Кіріон, Кандид, Домн, Ісихій, Іраклій, Смарагд, Евноік, Уалент, Вівіан, Клавдій, Пріск, Феодул, Євтихій, Іван, Ксанф, Іліан, Сисіній, Ангій, Аетій, Флавій, Акакій, Екдікій, Лисимах, Олександр , Ілій, Горгоній, Феофіл, Дометіан, Гай, Леонтій, Афанасій, Кирило, Сакердон, Микола, Уалерій, Філоктімон, Северіян, Худіон, Мелітон і Аглаій.

40 святих: традиції дня

 • традиційно віруючі ходили до храму, читали молитву 40 мученикам, ставили 40 свічок;
 • в цей період із півдня поверталися 40 різних видів птахів , несучи на крилах весну, першими з яких були жайворонки;
  • на 40 святих господині пекли 40 булочок у вигляді жайворонків, роздавали їх дітям, щоб закликати весняних птахів;
  • у свято Сороки люди вбирали квітами та стрічками гілки дерев, закликаючи весну ;
  • цього дня дівчата ворожили на свою долю, наречених, кохання та майбутнє;
  • заміжні жінки та матері молилися Сорока святим за своїх чоловіків та синів, щоб вони благополучно повернулися додому.

  Що не можна робити у день Сорока святих

  • як і інші значущі церковні свята, на 40 святих під забороною домашня та брудна робота : не можна шити, прати, прибирати, займатися важкою фізичною працею;
  • на день 40 святих не потрібно позичати гроші ;
  • категорично не можна лаятися, сваритися , з’ясовувати стосунки, проявляти агресію;
  • не можна порушувати Великий піст, проте допускається невелике його послаблення – можна їсти їжу з олією і випити трохи вина.

Фото – з відкритих інтернет-джерел.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *