На що найбільше зросли ціни в період війни: вплив війни на вартість життя у різних регіонах

На що найбільше зросли ціни в період війни: вплив війни на вартість життя у різних регіонах

За період війни найбільше подорожчали продукти і транспорт – 35% та 40% рік до року. Ціни на одяг та взуття й освіту збільшилися найменше – до 10%.  Ціни на комунальні послуги на фоні піку вартості енергоносіїв державі довелося зафіксувати – вони залишилися майже незмінними.

Про це поінформувала заступниця директора Центру економічної стратегії Марія Репко.

З продуктів в Україні найбільше подорожчали яйця, фрукти та овочі – далися взнаки втрати птахівницьких господарств, а також аграріїв півдня України через війну.

Найменше зросла ціна на олію – це один з основних експортних продуктів України, і закриті для експорту порти означали достатнє насичення ринку для внутрішніх споживачів.

В різних областях війна по-різному вплинула на доступ до товарів та послуг. 

Наприклад, поїсти в ресторані стало дорожче в Івано-Франківську (+30% листопад 2022 до грудня 2021 року) – туди приїхало рятуватися від снарядів багато жителів сходу та центру України і попит зріс.

Транспорт подорожчав майже повсюди, та найбільше — в центрі України. Одяг та взуття подорожчали в західних областях та в центрі через більший попит з боку внутрішніх переселенців.

А рекорд зростання цін на продукти харчування — +87% з грудня минулого року – був на Херсонщині, жорстко сплюндрованій росіянами. В решті областей продукти подорожчали на 29-31% з минулого грудня.

В Україні середньозважене зростання цін склало 26,5%, в Естонії, Латвії та Литві – 21,4-21,7%, в Угорщині ціни зросли на 23,1%, в Польщі – на 16,1%, а в Чехії – на 17,2%.

Наступного року інфляцію, вірогідно, продовжать стримувати політикою “заморожених” тарифів на комуналку та високою процентною ставкою НБУ. Україна вже має надійні зобов’язання від США та ЄС щодо фінансування бюджетного дефіциту на 2023 рік, тож друк гривні перестане бути серйозним джерелом інфляції.

  • При цьому війна – час шаленої невизначеності, і ризики все одно залишаються – якщо не впоратися із блекаутами та не відновити електропостачання, бізнес може дуже сильно постраждати, і бюджет не збере достатньо коштів для покриття потреб оборони, тож доведеться знов друкувати гривню, – заявила Марія Репко.

    Таким чином, цього року інфляційний прогноз, який економісти зазвичай обговорюють в термінах цін та коштів, залежатиме від постачання Україні засобів ПВО та успіхів ЗСУ.

 

 

За матеріалами Економічної правди.

Фото – Бізнес. Цензор.

 

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *