На острові Хортиця після обміління Дніпра знайшли стародавній човен

На острові Хортиця після обміління Дніпра знайшли стародавній човен

Після підриву Каховської ГЕС та після обміління річки Дніпро на острові Хортиця було виявлено стародавній човен, вік якого може сягати до 1000 років. Про це повідомили у Міністерстві культури та інформаційної політики України.

Човен знаходився на раніше затопленій ділянці берега на урізі води і постійно то висихав, то намокав. Він переміщений до реставраційного ангару для проведення консерваційних робіт.

Це рухома пам’ятка культурної спадщини, яка безпосередньо пов’язана з історією України. Її виявили співробітники заповідника під час планового обстеження берегової смуги річки Дніпро, яка обміліла внаслідок руйнації росіянами Каховської ГЕС.

Як повідомили науковці, таких човнів на території України є близько 30. Знайдений човен виготовлений з цільного стовбура дуба, його довжина 6 метрів 80 см, висота бортів – близько пів метра. Корпус човна зберігся на 70%. Під час розкопок човен розклався на декілька елементів.

Раніше біля берегів Хортиці також знаходили подібні човни, які були пов’язані з давньоруським поселенням на острові.  Воно існувало з X по XIV cт. Такі плавзасоби використовувалися для риболовлі та інших промислів, місцевих перевезень, а також для обслуговування переправ.

Знахідка була у дуже поганому стані. За станом збереженості деревини експерти припускають, що  вік човна може сягати 300-500 років. Але більш точне датування стане можливим після проведення радіовуглецевого аналізу.

Також на човні знайшли незрозумілі символи, які поки що не ідентифікували. Зараз човен потребує термінової консервації у спеціальному хімічному розчині та у подальшому реставрації, аби стати музейним експонатом.

У Міністерстві нагадали, що через надзвичайну екологічну ситуацію й падіння води в річці Дніпро внаслідок руйнації росіянами Каховської ГЕС під загрозою знищення опинилися численні пам’ятки історії та археології, які знаходилися на затоплених ділянках. Для їх виявлення та порятунку співробітники Національного заповідника «Хортиця» щоденно моніторять прибережну смугу.

https://youtu.be/JvhfQqb3MhU

 

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *