У квітні цього року троє молодих хлопців (двоє з яких – неповнолітні) у Хмільнику випили багато пива на території місцевого ринку і рушили в сторону місцевого супермаркету.
Але молоді люди не просто опівночі йшли до магазину, а перевертали та били смітники, пошкодили шлагбаум при вході у парк відпочинку, повалили дерев’яні альтанки. Не зупиняючись на своєму шляху, били та перевертали у парку ім. Тараса Шевченка бетонний квітник, чергові альтанки, викидали у ставок урни, перекидали металеві лавки, пошкодили декоративну карету…
Припинили пошкодження міського майна працівники поліції. Далі було слідство та слухання справи у суді.
У кожного з підсудних був свій адвокат, а у двох неповнолітніх законні представники – їхні матері. Потерпілою стороною стало комунальне підприємство міста «Хмільниккомунсервіс». Дії хлопців були кваліфіковані за частиною 2 статті 296 Кримінального кодексу України ( хуліганство, тобто грубе порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжується особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом, вчинені групою осіб).
- Ми вели себе як варвари. Мені дуже соромно за свої дії, – пояснював 17-річний Олександр.
- Ми робили таке вперше: просто випили багато пива і не розуміли, що коїмо, – зазначали інші два фігуранти справи у суді.
Усі троє свою вину визнавали, матеріальну шкоду у розмірі у розмірі 6,5 тисяч гривень, завдану своїми діями, відшкодовано повністю мамою одного з учасників злочину.
Справа цікава не лише своїми фактами, а й подальшою долею кожного учасника злочину та рішенням суду.
У ході судових засідань стороною обвинувачення двом неповнолітнім та їх законним представникам було запропоновано взяти участь у пілотному проекті «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину». Суть цієї програми – дати дитині другий шанс та запобігти вчиненню нею подальших порушень закону. Проект реалізується на базі системи надання безоплатної правової допомоги і кожен з неповнолітніх підходив під умови програми – вперше скоїли злочин невеликої або середньої тяжкості, визнавали факт скоєння злочину, дали згоду на участь у програмі та потерпіла сторона була не проти такої участі.
Один з хлопців старанно виконав усі умови програми відновлення: проходив необхідні співбесіди, повістю віддав кошти потерпілій стороні за пошкоджене майно, вибачився та відпрацював 3 дні суспільно-корисних робіт на користь міста. У судовому засіданні прокурор заявила клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності учасника програми відновлення неповнолітніх, у зв’язку зі зміною обстановки: обвинувачений щиро каявся, виконав усі умови програми і підписав з потерпілою стороною «Хмільниккомунсервіс» угоду про примирення. Інші учасники справи не заперечували проти клопотання зі сторони обвинувачення. Суд, дослідивши усі докази, звільнив від кримінальної відповідальності цього юнака, на підставі статті 48 Кримінального кодексу України у зв’язку зі зміною обстановки.
Інший же хлопець, пройшовши відбір до проекту, своїм шансом не скористався – не відвідував зустрічі у місцевому Бюро правової допомоги, не працював на суспільно-корисних роботах та не відвідував орган з питань пробації. Адвокат обвинуваченого у судовому засіданні пообіцяв, що вони погасять свою частину завданої шкоди, а сам хлопець повністю визнав свою вину. Його Хмільницький міськрайонний суд визнав винним у вчиненні хуліганства групою осіб, призначив покарання у вигляді 2 років обмеження волі та поклав на нього обов’язки періодично з’являтись для реєстрації до місцевого органу з питань пробації про зміну місця навчання, проживання та роботи. Якщо протягом одного року обвинувачений не скоїть новий злочин та виконає обов’язки, покладені на нього судом, то від відбування покарання його буде звільнено.
Третього обвинуваченого суд визнав винним у вчиненні хуліганства групою осіб та призначив йому покарання у виді двох років обмеження волі. Якщо протягом 1 року повнолітній буде відвідувати орган пробації, не скоїть новий злочин та повідомлятиме про зміну місця навчання, проживання та роботи, то буде звільнений від покарання.
Усі учасники злочину наприкінці наголосили, що це стане уроком на все їхнє подальше життя, і вони більше ніколи не порушуватимуть закон, бо одного разу їм вистачило…