Меморіальний комплекс жертвам Голодомору 1932-1933 рр. і політичних репресій 1920-1950 рр. відкрили сьогодні у Хмільнику

Меморіальний комплекс жертвам Голодомору 1932-1933 рр. і політичних репресій 1920-1950 рр. відкрили сьогодні у Хмільнику

Сьогодні у Хмільнику відбулося відкриття Меморіального комплексу жертвам Голодомору 1932-1933 рр. та політичних репресій 1920-1950 рр.

       

Офіційне відкриття  меморіальної скульптури відбулося за участі міського голови Сергія Редчика, автора проекту, архітектора КП «Архітектурна планувальна майстерня»  Олександра Матяша, підрядника проекту Володимира Бучка і скульптора меморіальної скульптури Віктора Стукана.

Освячення скульптури й меморіального комплексу, а також поминальну молитву над загиблими і померлими в страшних стражданнях людей провів  благочинний Хмільницького благочиння Православної Церкви України, протоієрей Іван Пукас. Йому співслужив священник Олександр Нестеренко.  По завершенні поминальної молитви хвилиною мовчання вшанували пам’ять невинно закатованих голодом і репресіями українців. Під час поминальної паузи вперше у сквері пролунав дзвін, як відлуння тих далеких трагічних часів, і свідчення присутності душ наших предків, замордованих жорстокою системою.

До присутніх звернувся міський голова, який коротко розповів про надважку працю над створенням величезного меморіального комплексу, і щиро подякував кожному хмільничанину за внесок у створення меморіалу. Він пригадав, як ще у 2016-2017 роках оголошували збір коштів на виготовлення пам’ятника жертвам Голодомору, і висловив вдячність колегам та всім причетним за підтримку і розуміння. Подяками міського голови та Подяками народного депутата України  було відзначено автора проекту Олександра Матяша, підрядника, директора ТОВ «Теплоенергетична компанія» Володимира Бучка, скульптора-монументаліста, заслуженого художника України Віктора Стукана.  Подяки отримали також підсобний робітник  Григорій Онипчук та майстер,  який виконував всі роботи, –  Олександр Гунько.

  • Коли ми будували Меморіал, до нас приходило багато людей. І ці люди ділилися горем своїх дідів, хто майже був свідком тих подій. І під впливом їхніх спогадів, їхніх слів було емоційно важко працювати. Ми були постійно в якомусь емоційному стані. Були й інші люди, які казали: «А для чого нам це треба, нам би краще асфальтик до каліточки …». Через події геноциду та репресій нашої нації стало менше, і якщо ми цього не зрозуміємо, то ми не варті наших дідів та прадідів, і тієї землі, на якій стоїмо. Я об’їздив дуже багато міст і там теж є пам’ятники Голодомору: Вінниця, Тернопіль, Житомир, Хмельницький, але нічого краще, ніж тут, – я не бачив. Хоча це порівняно і не дуже великий об’єкт, та за нього ніхто не хотів братися, бо він нікому не був фінансово цікавим, – сказав Володимир Бучко.

Хрест, що височіє над скульптурою дівчинки з колосками в руках, вагою майже в 30 тонн.

На території скверу встановлено бетонні стели з іменами хмільничан – жертв голодомору 1932-1933 років і жертв політичних репресій, патріотів-хмільничан, учасників повстанських і військових формувань УНР в 1919-1920 рр., що діяли у Вінницькому окрузі і зі статистикою загиблих по Хмільницькому та Уланівському районах.

На завершення присутні поклали квіти до підніжжя меморіальної скульптури.

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *