Гучно під час карантину у Хмільнику вибухнула справа лікаря, який приймав пацієнтів без маски… Першим про це повідомив громадський активіст Іван Маташ. Втім, суд став на сторону медика…
Отже, що каже активіст та як аргументує своє рішення Феміда?
– 30 березня до мене звернувся знайомий зі скаргою, що місцевий медик у центральній районній лікарні проводить прийом пацієнтів без засобів індивідуального захисту – маски. Я приїхав до лікарні. Зайшов до кабінету. Бачу, дійсно, наш лікар-травматолог приймає пацієнта. Медик взагалі без маски на обличчі! Тоді, коли в країні та на Вінниччині вже лютувала епідемія коронавірусу?! Так нехтувати не лише власним життям та здоров’ям, а й безпекою оточуючих? Я відзняв усе це неподобство на камеру мобільного телефону. Викликав й поліцію, – розповів нам Іван Маташ. – Так, приїхали й правоохоронці, які склали адміністративний протокол про порушення… Але якось в’яло та неоохоче…
Коли справа дійшла до суду, на сам процес медик вже прийшов у масці… Суддя теж був у масці. Лікар розповідав, що, мовляв, нічого не порушував… Маску не вдягав, бо, мовляв, його робота цього не вимагала… І взагалі у посадових інструкціях медиків тоді не було написано про засоби індивідуального захисту. Мовляв, тоді ще офіційно не було введено настільки суворі правила та обмеження карантину. Про пацієнтів, колег та відвідувачів лікарні, які теоретично могли потрапити до ймовірної зони зараження – ані слова! І це казала людина, яка за службовими обов’язками мусить бути взірцем у дотриманні норм та умов безпеки у часи епідемії! Але суд його виправдав.
Що я можу сказати? Лише те, що на Вінничині вже є сумний приклад зараження та захворювання медичних працівників у Вінниці, Калинівці тощо. І влада згодом не знайшла іншого виходу як звинуватити в усьому самих медпрацівників – мовляв, самі винні.., В чомусь, як показав приклад нашого лікаря, вони й праві… До речі, того ж дня я зустрів ще кількох медиків, які теж були без масок… Дійсно, слава Богу, ніхто з медичних працівників не захворів…
Точку зору Феміди нам оприлюднили у Хмільницькому міськрайонному суді.
– Так, справді, у Хмільницькому міськрайонному суді така адміністративна справа розглядалась 9 квітня за статтею ст. 44-3 КУпАП (Адміністративні правопорушення в галузі охорони праці і здоров’я населення; Порушення правил щодо карантину людей) суддею Ігорем Олійником.
Як було встановлено під час судового засідання, лікар-травматолог поліклінічного відділення Хмільницької ЦРЛ перебував у своєму кабінеті з пацієнтом. У цей час невідомий чоловік увірвався до його кабінету, знімав дії на камеру та кричав, що порушуються правила карантину.
Своєї вини медик у суді не визнав, а пояснив, що незадовго до цього проводив операцію пацієнту, тому маска й халат забруднились і він зняв їх та мав намір одягнути інші. Зазначив, що не порушував умови карантину, діяв згідно стандартів медичних працівників, здійснюючи обстеження хворого без респіраторних симптомів, вживав стандартні заходи безпеки й оцінку ризиків та керувався в своїй роботі наказом № 722 від 28.03.2020 «Організація надання медичної допомоги на коронавірусну хворобу (COVID-19)», та додатку № 6, де йдеться про мінімізацію потреби в засобах індивідуального захисту в умовах закладів охорони здоров’я. Також звернув увагу суду на те, що наявність масок є обмеженою, а пацієнтів він приймає лише після їх огляду сімейним лікарем (в тому числі на ознаки респіраторних захворювань)та на підставі електронного направлення.
Медичний працівник свої слова підтвердив медичною довідкою про відсутність у нього ознак респіраторної інфекції, що також виключає необхідність обов’язкового носіння маски для нього, згідно ряду медичних наказів саме на 30.03.2020.
Суд також заслуховував свідків у справі. Свідок повідомив, що йому подзвонив знайомий і сказав, що лікар не носить маску. Чоловік прийшов в лікарню і зафіксував це на камеру. Його товариш підтвердив, що вранці був у лікарні і бачив, як лікар виходив з кабінету без маски.
Свідки правопорушення підтверджують, що в момент зйомки лікар знаходився без маски.
Нагадаємо, що кожна справа у суді розглядається відповідно до вимог чинного законодавства та з врахуванням усіх обставин, встановлених у судовому засіданні.
Якщо формулювання суті адміністративного порушення не було дотримано, то суд позбавляється можливості встановити фактичні обставини правопорушення, що ставиться в провину особі, щодо якої складено протокол. Це пов`язано з тим, що суддя не може змінювати чи уточнювати суть порушення, яка вказана у протоколі, а повинен розглянути справу та ухвалити постанову виключно на основі зібраних працівниками поліції доказів.
Крім того, згідно ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях . Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
У постановах Кабінету Міністрів України, на які є посилання в протоколі, не встановлювалися заборони чи обмеження на перебування лікаря без одягнутих засобів індивідуального захисту на період карантину. У свою чергу постановою Кабінету Міністрів України № 255 від 02.04.2020 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211» заборонено до 24.04.2020, зокрема з 06.04.2020 р. перебування в громадських місцях без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіратора або захисної маски, у тому числі виготовлених самостійно.
Отже, станом на 30.03.2020 медичний працівник не порушив постанови Кабінету Міністрів України № 211 від 11.03.2020, з подальшими змінами від 16.03.2020 постановою КМУ № 215.
Справу було закрито за відсутністю у діях лікаря адміністративного правопорушення, – прокоментувала справу пресслужба Хмільницького міськрайонного суду.
Редакція готова вислухати інші точки зору на цю ситуацію.