Війна в Україні неминуче вплинула на психічне здоров’я наших громадян. Кожна людина, яку зачепили військові дії, має свої переживання та реакції у відповідь на загрозливу для життя ситуацію. Загалом, будь яка стресова, лякаюча або неприємна подія може стати посттравматичною.
В електронній системі охорони здоров’я протягом останніх двох років фіксується значне збільшення пацієнтів зі встановленим діагнозом посттравматичний стресовий розлад (ПТСР). За даними ЕСОЗ у 2023 році кількість пацієнтів з ПТСР зросла майже в чотири рази в порівнянні з 2021 роком, а за перші два місяці 2024 року діагноз встановлено фактично такій же кількості пацієнтів, як за весь 2021 рік.
Показники у розрізі цифр за роками виглядають так:
- 2021 – 3 167 пацієнтів;
- 2022 – 7 051 пацієнтів;
- 2023 – 12 494 пацієнтів;
- 2024 – 3 292 пацієнтів (станом на 06.03.2024).
На ПТСР страждають незалежно від статі і віку. Симптоми розладу можуть виникати в короткий або тривалий період після травматичної події – як правило, протягом перших трьох місяців. Вони можуть проявлятися через гіперзбудженість, перепроживання травматичних подій, проблеми із пам’яттю та емоційною сферою, порушення сну, надмірну втому, дратівливість, головні болі тощо.
У разі появи перших симптомів необхідно якомога швидше звернутися до свого сімейного лікаря або до сімейного лікаря в тому медичному закладі, який має договір з НСЗУ за пакетом “Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги”.
Сімейні лікарі пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP та можуть допомогти в питаннях, що стосуються ментального здоров’я.У разі потреби відбувається перенаправлення до вузького спеціаліста – психолога, психотерапевта або психіатра.
Послуга є абсолютно безоплатною, адже надається у межах Програми медичних гарантій.
Знайти контакти закладів первинної медичної допомоги, які мають відповідний контракт із НСЗУ можна на інтерактивній мапі на сайті НСЗУ в розділі “Е-дані” “Аналітичні панелі (дашборди)” / Надавачі медичної допомоги за напрямом “Психологічна та психіатрична допомога”.
Або ці дані допоможуть знайти оператори контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.
У Хмільнику такі послуги надають в КНП “Хмільницька обласна лікарня відновного лікування Вінницької обласної ради”.