Результати моніторингу якості місцевої демократії було оприлюднено ще минулого місяця під час засідання «круглого столу», який відбувся онлайн, за участі посадовців органів місцевого самоврядування, представників проекту ПРОМІС та українських та міжнародних експертів.
Моніторинг якості місцевої демократії було проведено серед 16 міст-партнерів проекту ПРОМІС. Хмільник став лідером серед усіх!
Відповідно до методики Проекту ПРОМІС здійснено аналіз правового регулювання 22 інструментів місцевої демократії за 190 індикаторами. Загалом було проаналізовано близько 1541 рішень ОМС 16 міст, які стосувалися регулювання механізмів залучення мешканців до розробки та ухвалення рішень ОМС, прозорості їхньої діяльності, а також підзвітності посадових осіб місцевого самоврядування. Під час дослідження аналізу підлягали рішення, надані міськими радами, та інформація, розміщена на офіційних сайтах рад.
Вивчалися інструменти для залучення жителів до планування та ухвалення рішень органів місцевого самоврядування (ОМС): положення про проведення громадських слухань; публічні консультації, електронні петиції, громадський бюджет; підтримка та розвиток діяльності органів самоорганізації населення; міські програми з розвитку громадської участі; інтерактивність сайту міської ради; залучення мешканців до формування місцевого бюджету / бюджетний регламент. В цій категорії Хмільник набрав 74 бали, перегнавши Вінницю – (67 балів).
В дослідженнях щодо прозорості ОМС (онлайн-трансляція засідань ОМС; процедури прозорості роботи депутатів міської ради (положення про постійні комісії); відкритість інформації про роботу міської ради та виконкому; доступність інформації про порядок прийому мешканців в ОМС) Кременчук та Хмільник – єдині міста, у нормативних документах яких на 100% упроваджено онлайн-трансляцію в Інтернеті засідань міської ради, її виконавчого комітету, депутатських комісій, а також створено та зберігаються на офіційному сайті відеоархіви всіх засідань.
Третя група інструментів – це інструменти щодо підзвітності органів і посадових осіб місцевого самоврядування: відкрите звітування про використання бюджетних коштів; звітування міського голови, депутатів міської ради, її виконавчих органів; положення «Про проведення громадської експертизи діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування». В цій категорії Хмільник набрав 23 бали, “обігнавши” Вінницю на 1 бал. Зазначено, що лише міста Хмільник та Вінинця процедурно забезпечили право громадян на громадську експертизу.
Повідомляється, що відкрите та публічне звітування про виконання бюджету міста як інструмент додаткової взаємодії з громадськістю міста керівники міської ради майже не використовують. Цей інструмент впровадили лише 26 % міст. Найкраще з процесом звітування щодо виконання бюджету міста впоралася Хмільницька міська рада (93 %).
Детальніше про дослідження та його результати можна прочитати за ЦИМ посиланням. Також оприлюднено індивідуальні звіти результатів оцінювання в кожному з 16 міст-партнерів. Їх можна завантажити за ЦИМ посиланням.
За інформацією сайтів: pravongo.org та vezha.ua