Хмільницький суд дав поради, що робити, якщо Вас образили чи звели наклеп у соціальних мережах

Хмільницький суд дав поради, що робити, якщо Вас образили чи звели наклеп у соціальних мережах

Диванні критики були завжди. Але одна справа – конструктивна критика, а зовсім інша – коли Вас звинувачують у тому, чого Ви не робили або ж ображають. У пік популярності соціальних мереж тепер репутація кожної людини під загрозою. Прес-служба Хмільницького міськрайонного суду пояснила, в чому ж різниця між оціночним судженням, наклепом, образою та як діяти людині, у такій ситуації.

  • Почнемо з наклепу: це юридичний термін, який означає поширення свідомо неправдивих вигадок, які ганьблять особу чи групу осіб . Наклеп – це завжди неправдиві факти ( з прізвищами, відомостями про особу від конкретної особи чи іншого джерела інформації), а от оціночні судження є лише припущеннями, думками певних осіб. В кримінальному законодавстві України до 2001 р. наклеп був умисним злочином приватного обвинувачення (за деякими винятками). Після введення в дію нового Кримінального кодексу України наклеп декриміналізували. Парламентська асамблея ради Європи позитивно оцінила декриміналізацію наклепу. А от образа – це зневажливе висловлювання чи вчинок, які спрямовані проти кого-небудь і викликають у нього почуття душевного болю. Образа може бути завдана як публічно, так і у відсутність людини, на яку вона спрямована. Згідно статей 3,28 Конституції України йдеться мова про те, що честь і гідність людини найвищою соціальною цінністю, а також проголошується право кожного на повагу до його гідності, – пояснили у суді.

Крім того, прес-секретар Хмільницького міськрайонного суду Наталя Міщук дала кілька порад, як діяти у випадках, коли Ваші честь та гідність були ображені.

  • Людина має право звернутись до суду з позовом про захист честі та гідності (стаття 23 Цивільного кодексу України). Без доказів (хіба що кривдник сам визнає свою вину) довести щось буде важко, тому Вам потрібні у такому випадку свідки, копію сторінок (скріншоти), публікації з образами у соціальній мережі. Інколи публікації наклепницького та образливого характеру можуть завдати шкоду здоров’ю. Якщо внаслідок дій кривдника стан Вашого здоров’я погіршився настільки, що Ви втратили можливість нормально жити і працювати, приєднуйте до позову довідку від лікаря і зможете вимагати відшкодування матеріальних збитків за лікування, моральну шкоду.  Розмір грошового відшкодування залежить від чималої кількості факторів: ступеня вини відповідача, характеру правопорушення, ступеня шкоди, завданої потерпілому, та доказів, які надали сторони у ході судового процесу, ряду інших обставин. Не залишайте просто так любителів спаплюжити Ваше добре ім’я, звичайно, що суд – не місце для шоу, а для з’ясування правди та відстоювання  прав людини. Нюансів у таких справах дуже багато, проте ми окреслили основні важливі моменти, які варто знати кожній людині, – зауважила Наталя Василівна.

 

Дарина Сміла

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *