Хмільницький район – другий в області з виявлення хвороби Лайма

Хмільницький район – другий в області з виявлення хвороби Лайма

Впродовж 2023 року на території Вінницької області зареєстровано 342 випадки хвороби Лайма проти 214 випадків 2022 році. По Хмільницькому району в 2023 році зареєстровано 83 випадки хвороби Лайма (2 місце по області), а за медичною допомогою за рік з приводу укусів кліщів звернулись 417 осіб. Показник захворюваності на хворобу Лайма по Вінницькій області перевищує показник по Україні в 1,8 рази.

У відокремленому структурному підрозділі Хмільницький РВ ДУ «Вінницький ОЦКПХ МОЗ України» нагадали: щороку із настанням тепла активізується одна із більш небезпечних загроз – іксодові кліщі, які можуть переносити інфекційні захворювання. Одне з них – хвороба Лайма, також відома як іксодовий кліщовий бореліоз. Тривожить ще один факт – за останні роки хвороба Лайма значно поширилась в
Україні. Та, на жаль, надалі прогнозується зростання випадків реєстрації хвороби Лайма.

Завідувач ВСП Хмільницький РВ ДУ «ВОЦКПХ МОЗУ» Володимир Бойко повідомив, що впродовж останнього тижня березня 2024 року за медичною допомогою з приводу укусів кліщів звернулись 4 особи. За його словами, люди переважно інфікувалися в природних осередках: в лісах, парках, скверах, а також на дачних і присадибних ділянках по місцю проживання. Зараження людини відбувається під час кровосмоктання
кліща, при випадковому його роздавлюванні чи розчісуванні місця.

 • Перші симптоми хвороби проявляються лише після інкубаційного періоду, який у більшості випадків триває від одного до двох тижнів. Втім іноді може йтися і про кілька місяців з моменту укусу кліща, – наголосив Володимир Бойко.
 • На місці укусу зазвичай (але не завжди) виникає почервоніння шкіри, у хворих також може підвищуватися температура, виникати відчуття втоми і головний біль. Якщо ж своєчасно не звернутися за медичною допомогою, хвороба може прогресувати, викликаючи запалення в суглобах, нервовій системі та серці, і може розвинутися вже за кілька місяців після інфікування.

Виявивши кліща, можна йти двома шляхами: звернутися до хірурга в найближчий травмпункт або дістати кліща самостійно.

ВАЖЛИВО!

 • Чим довше кліщ знаходиться в присмоктаному стані, тим більша ймовірність зараження!
 • Не можна користуватися маслом, жирним кремом для вилучення кліща! В цьому випадку у нього закупорюються дихальця, і він рефлекторно випускає слину зі збудниками в кров, підвищуючи таким чином ризик зараження.

Що потрібно робити, щоб запобігти присмоктуванню кліщів:

 • застосовувати репеленти і захисний одяг перед тим, як вирушати до місцевостей, де можуть бути кліщі;
 • ретельно оглядати одяг, шкіру під час і після відвідування лісу, парку( через кожні 2 години під час прогулянок необхідно проводити само – та взаємоогляди);
 • коли прийдете додому, уважно огляньте не тільки себе і своїх рідних, але й одяг, квіти, ягоди, гриби, які Ви принесли з собою та домашніх тварин що були з Вами;
 • вдома слід відразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати.
 • якщо разом з вами на природі був домашній улюбленець, його також слід оглянути перед тим, як впустити в помешкання.

Ефективними профілактичними заходами впливу на розповсюдження джерела інфекції (популяції кліщів) в місцях перебування людей залишається акарицидна обробка парків, скверів, території оздоровчих закладів та закладів освіти двічі на рік з дотриманням вимог безпеки для людей та навколишнього середовища, шляхом залучення спеціалізованих установ та організацій, які мають дозвіл на проведення вказаних робіт.   Додатковими заходами щодо знищення можливості «харчування» кліщів – це проведення дератизаційних заходів по знищенню гризунів, боротьба з бродячими тваринами, покосу трави тощо.

 • Пам’ятайте, що видалити кліща найкраще зможе фахівець лікувального закладу. Поява червоної плями після присмоктування кліща є прямим показом для звернення до лікаря і лікування хвороби Лайма. Також кліща можна дослідити на наявність борелій у лабораторії ОНІ (особливо небезпечних інфекцій) ДУ «Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» за адресою м. Вінниця, вул.
  Маліновського, 11, телефон: +38 (0432) 67-28-78, –  сказав Володимир Бойко.

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *