
Хмільницькі рятувальники теж гаситимуть резонансну пожежу, що вже десятий день вирує у зоні відчуження на Київщині…
– До Київської області сьогодні вже виїхали п’ятеро наших рятувальників – начальник караулу та четверо бійців на пожежній автоцистерні. Усі вони – досвідчені рятувальники, які вже загасили сотні пожеж, рятували людські життя, – повідомив інспектор Хмільницького районного сектору обласних рятувальників Дмитро Іщук. – Які саме завдання виконуватимуть хмільничани – вже буде відомо по їхньому прибуттю до місця призначення.
За офіційними даними пресслужби ДСНС України, зараз у Зоні відчуження та безумовного (обов’язкового) відселення підрозділами ДСНС спільно з працівниками лісової охорони ДАЗВ продовжується гасіння пожеж на території Корогодського, Денисовецького, Дитятського та Паришівського лісництв. Пожежу на території Котовського лісництва ліквідовано.
Спостерігається горіння трав’яного настилу та лісової підстилки окремими осередками. Залучено всі необхідні сили і засоби: 133 особи та 32 одиниць техніки, з них від ДСНС понад 89 осіб та 18 одиниць техніки. Вживаються заходи щодо локалізації даного осередку пожежі. Основні зусилля зосереджено в Денисовицькому лісництві поблизу населеного пункту Новий Мир, де відмічається поширення горіння трав’яного настилу та лісової підстилки. На даній ділянці залучено понад 282 особи та 66 одиниць техніки, з них від ДСНС понад 230 осіб та 48 одиниць техніки.
Всього на території Зони відчуження залучено 415 осіб та 98 од. техніки, з них від ДСНС 321 особа та 66 одиниць техніки, в тому числі авіація. На всіх оперативних ділянках працює важка інженерна техніка ДСНС для облаштування протипожежних розривів та забезпечення доступу пожежної техніки до місць гасіння.
Радіаційний фон по м. Києву та Київській області у межах норми та не перевищує природних фонових значень (м. Київ – 0,011 мР/год, Київська область – в межах 0,012 мР/год при допустимому фоні 0,05 мР/год).
У зоні відчуження та безумовного (обов’язкового) відселення рівні потужності еквівалентної дози гамма випромінювання не змінилися (м. Чорнобиль – 0,020 мР/год при допустимому рівні до 0,055 мР/год).
Втім, волонтери та громадські активісти надають дещо іншу інформацію та кажуть – ситуація критична:
– Зона палає. Місцева влада звітує, що все під контролем, але насправді вогонь стрімко захоплює нові території, – написав у соціальній мережі Ярослав Ємельянченко.
В мене два варіанти: чи то до Кабміну не доводять реальну ситуацію, чи він обрав політику замовчування радянської влади, як у 86 році.
Зараз вогонь дістався Прип’яті та знаходиться у двох кілометрах навпростець від сховищ радіоактивних відходів «Підлісний», де розташовані найбільш високоактивні радіаційні відходи всієї Чорнобильської зони, та від самої ЧАЕС.
Чорнобильські пожежі тушать вже десятий день, а вогонь, не дивлячись на роботу рятувальників, вільно переміщується за вітром, та зараз дістався міста Прип’ять та найнебезпечніших об’єктів Зони відчуження.
Але зайдіть на сторінки Кабміну, ДСНС та профільних держустанов – в них все під контролем і все нормально. Горить там, горить сям, але це ок. І те, що ця серія підпалів, за всіма юридичними ознаками, є терористичним актом, який зараз вийде за межі країни та стане міжнародним – це нормально, не звертайте уваги, ситуація штатна. На місце не допускають волонтерів та журналістів.
Я терміново звертаюся до Офіс Президента України та @Володимир Зеленський, Денис Шмигаль, Антон Геращенко, Арсена Авакова, Миколи Чечоткіна.
Досить робити вигляд, що все ок! Скажіть людям, що реально відбувається з пожежею.
Волонтер та громадський активіст Родіон Шовковичний теж пише у своєму “Фейсбук” – ситуація доволі складна:
– Рудий ліс загасили наскільки то було можливим. Зараз Прип’ять більше менш. Вогнеборці справляється зі своєю роботою, і головна проблема не в тому, що вони не можуть загасити полум’я. Головна проблема — нові місця займання. Їх мінімум два за сьогоднішній вечір, але вже на лівому березі річки: село Крива гора та урочище Розсоха.
Ці місця займання виникають постійно в різних точках по всій 30-км зоні відчуження, розкидано один від одного. Сподіваюсь, це не те, чим виглядає. Бо якщо так, то це вже зовсім інша історія для зовсім інших служб.
Щодо допомоги. Офіційно влада не визнає проблеми з забезпеченням і стверджує, що повністю контролює ситуацію. Так як в зону не пускають, вся допомога звантажується на інфоцентрі в Дитятках. Звідти її розвозять по адресатам ті, хто має пропуск в Зону. Організацій та добродіїв, які публікують свої реквізити вже багато, кому з них довіряти — обирає кожен сам.
Серед проблем — мобільність пожежних машин. Найближча їхня заправка — Іванків. Це 70+ км від Прип’яті. Тобто, майже 150 км туди-сюди просто на дорогу до заправки. Від нашої допомоги організувати підвіз пального спеціально обладнаними бусами прямо до пожежних машин і заправляти їх за кілька хвилин — влада на місці відмовилась: “в нас все є, все під контролем”.
Повертаючись до попереднього допису про коал Австралії та Париж з Амазонкою. Пожежу гасили всі, не тільки професійні вогнеборці, а допомогти фінансового їм середньостатичному емпату з України можна було в три клацання лівої кнопки мишки через інтернет. Список поважних організацій, типу Червоного Хреста, обираєш на шо саме кошти (тварини, природа, люди), преказуєш. Готово.
На ліси Амазонки скидалися грошима як різні уряди країн так і всякі Ді Капріо, а влада Бразилії ще перебирала тією допомогою і висувала ультиматуми.
На Нотр Дам теж скинулися мільйонами багатії, думаю, він скоро буде відреставрований.
Це все про те, що в сучасному світі відстань від бажання допомогти і перерахунку коштів до адресата дуже коротка. А ще купа інструментарію.
Але не в Україні. Спочатку треба попробивати тих добродіїв, хто з них дійсно привіз, хто дійсно на місці, потім боротьба з системою. І це все займає якщо не день, то біля того.
Ту війна триває, може треба допомогти?
— в ЗСУ все є, не хайпуйте!
Пандемія у світі, може треба щось?
— в лікарів все є, нє нада хайпавать!
Горить другий тиждень Зона, ЧАЕС там, радіація, то сьо. Може допомога треба?
— в вогнеборців все є, контролюємо пожежу. Давайте без оцього хайпу вашого.
Фоторепортаж з місця події – українські журналісти, блогери, волонтери та пресслужби ДАЗВ та ДСНС