Традиційно радіодиктант національної єдності відбувається в День української писемності та мови – 9 листопада. Тож і цього року організатори не відступатимуть від традицій і 21-й радіодиктант відбудеться 9 листопада з 10.00 до 11.00.
Цьогоріч текст радіодиктанту напише і прочитає в ефірі письменник Юрій Андрухович. Його обрали з кількох претендентів. Саме Юрія Андруховича радіослухачі радили обрати автором тексту та читцем.
Науковою консультанткою проєкту вдруге буде професорка кафедри української мови Києво-Могилянської академії і провідна наукова співробітниця Інституту української мови НАН України Лариса Масенко. Тему радіодиктанту оголосять найближчим часом.
В ефірі Українського радіо член правління Національної суспільної телерадіокомпанії України, відповідальний за платформу радіо, Дмитро Хоркін повідомив, особливість цьогорічного диктанту в тому, що у хабі “Українського радіо” упродовж тижня перед виходом проєкту в ефір відбуватимуться публічні дискусії з мовних питань. Зокрема, пройдуть обговорення мовного законодавства, мовних квот.
Радіодиктант транслюватимуть наживо “Українське радіо”, радіо “Культура”, телеканал “UA: Перший” та інші платформи Суспільного мовлення.
Кількість учасників радіодиктанту постійно зростає, а географія — поширюється. Листи надсилають слухачі різного віку з усіх областей України й із-за кордону.
Кількість переможців — щороку різна: від двох до сотні. Жодного року не було такого, щоб ніхто не переміг.
Довідково:
Перший радіодиктант національної єдности відбувся в травні 2000 року до Дня Кирила і Мефодія (24 травня) і з нагоди перепоховання Тараса Шевченка.
Перші тексти радіодиктантів не створювалися спеціально до події. Тому нечесні учасники просто знаходили їх у книжках — і переписували. Одного року був перероблений текст зі збірника диктантів: у результаті було отримано кілька десятків листів без усіх змін і скорочень, а так, як наводився текст у збірнику.
Також були спроби авторських текстів, з авторськими розділовими знаками. Це викликало негативну реакцію та ледь не спричинило її припинення.
Але потім в історії радіодиктанту відбулося кілька якісних змін, унаслідок яких подія перетворилася на повномасштабне свято — дату з весни перенесли на осінь, чітко прописали дату надсилання, тест почали замовляти спеціально.
- 2014 року Київський університет імені Бориса Грінченка встановив рекорд України з наймасовішого написання радіодиктанту на одній локації.
- Із 2015 року радіодиктант існує в телеверсії, а 2017 уперше відбувся стрим зі студії на Хрещатику, 26 у мережі Фейсбук. Але при тому диктант залишається саме радіопродуктом: його потрібно писати на слух, уважно дослухаючись до інтонацій диктора.
З того ж 2015 року організатори закликають усіх охочих організовувати осередки проведення радіодиктанту та ставати своєрідними співорганізаторами акції.
Із 2015 року радіодиктант також можна надсилати на електронну пошту.
- 2016 року радіослухачі надіслали на перевірку 21021 написаний диктант. Без жодної помилки диктант написали 60 людей, ще 47 робіт із помилкою «через неуважність». Багато текстів супроводжуються листами з розповіддю про тих, хто їх писав. Зокрема, три радіодиктанти надійшло від слухачів «Українського радіо» з окупованого Криму.
- 2017 рік. Текст, що складається зі 180 слів, звучав о 12:30, його читав доцент Київського університету ім. Б. Грінченка, автор підручників і посібників із української мови Олександр Авраменко. Була також ще одна локація радіодиктанту для бійців та учасників АТО — на Луганщині. Латвійські українці, учні Ризької української середньої школи, дипломати посольства України в Латвії вперше приєдналися до спільного написання Радіодиктанту національної єдности.
- 2018 рік. Диктант писали 32 799 учасників, з яких 311 не припустилися жодної помилки, 1004 — однієї незначної. Окрім України, диктант одночасно писали у Великій Британії, Іспанії, Італії, Португалії, Чорногорії, Франції, Туреччині, ОАЕ, Лівані, Білорусі, Молдові, Польщі, Німеччині, ПАР, США й інших країнах.
- 2019 рік. Диктант відбувся 8 листопада об 11:00. Цього року учасники радіодиктанту могли майже одразу перевірити свою роботу: протягом 15 хвилин після завершення читання радіодиктанту його слід було надіслати на електронну пошту, після чого текст був оприлюднений на сайті. За кордоном працювали локації у Посольстві України в Норвегії, Дубаї, Туреччині, Латвії, Лівані, Алжирі, Молдові, Португалії, Північній Македонії, Кенії, Тунісі, Бразилії, Чехії, Чорногорії, Італії, Фінляндії, Іспанії, США, Малайзії та інших.
- 2020 рік. Радіодиктант відбувся 9 листопада та транслювався на всіх платформах Суспільного мовника. Минулого року текст диктанту написав письменник і видавець Іван Малкович.
Ілюстративне фото – t1.ua.