
По вулиці Лисенка навпроти багатоповерхівок тривалий час пусткою стояла велика територія – приблизно пів гектара… Згодом територія заросла бур’янами, а з часом і сміття почали викидати… З вікон жителі багатоповерхівок бачили неприємний краєвид, де навіть почали водитися лиси, а влітку стояв сморід.
Тоді активний житель міста Хмільника, голова будинкового комітету одного з багатоповерхівок Володимир Плахотнюк придумав, як облагородити територію. Крім того, у самого маленький син, і вони з дружиною дуже хотіли, щоб і їхня дитина, і сусідські діти мали де погратися, і старшеньким було б де подіти свою енергію. В дворі багатоповерхівки затісно, адже там господарі ставлять свої автомобілі, тож і м’ячем пограти неможливо. Тіснилися-тіснилися, і тоді Володимир написав свій проект під назвою «Будь активним» у міський конкурс Бюджет участі. Його ще називають громадським бюджетом або бюджетом міських ініціатив, де будь-який житель громади може подати проект, пов’язаний з покращенням життя в місті. Це частина коштів міського бюджету, щодо якої мешканці міста самостійно обирають, на що їх витрачати шляхом голосування, результати якого мають пряму дію, незалежно від волі чиновників та депутатів.
Володимир Плахотнюк не хотів писати проект на ще один майданчик, тим більше у своєму дворі, адже для двору скупчення дітей і підлітків спричинило б до надмірного галасу і шуму по вечорах, що не дуже б сподобалося сусідам. На думку Володимира спала чудова ідея зробити на занедбаній території відпочинкову зону, тож він взявся до підрахунків усіх робіт й матеріалів. В результаті було вирішено встановити міні-футбольне поле. На жаль, бюджетних 200 тисяч не вистачить на проведення всіх робіт, тому він запланував і в подальшому подавати ідеї на Бюджет участі. У цей проект, що переміг минулого року і реалізується у 2020-му, було закладено огорожу, дві звичайних лавки зі спинкою, металеві ворота для гри в міні-футбол, дві сітки: для футболу і волейбольна…
- В часи мого дитинства, це були 90-і роки, на тому місці були дві великі калюжі, і коли вони взимку замерзали, всі діти грали в хокей. Трохи неподалік була будівля, де мали ремонтувати волинці. Але з часом те все розвалили, не знаю що трапилось, все ж ту територію зачистили. Знаю, що там проходить газова труба високого тиску, тож будувати там щось не наважувались. Тривалий час територія пустувала, і всі комунальні служби звозили туди різне сміття, будівельні відходи тощо. Люди теж почали звозити в те місце відходи. Територія заростала бур’янами вище мого росту, а минулого року там знайшли маленьке лисеня. І взагалі люди неодноразово бачили там лисів.

Вигляд з вікна
- Коли я вперше подавав свою ідею на бюджет участі і звернувся до міськради з проханням розрівняти всю територію, на той час у них не було відповідної техніки. Коли вже бульдозер купили, я знову пішов у міськраду. Робити вони погоджувались, але трактора давали за умови привезення і заправки його пальним за мої кошти. Це було восени минулого року, – розповів Володимир Плахотнюк.
Що дуже порадувало активного хмільничанина – то це велика активність сусідів та просто знайомих, які по-справжньому були зацікавлені в кінцевому результаті благородної справи. Все ж таки, все робиться для майбутніх поколінь, та й самим приємніше спостерігати з вікна за дітьми, а не бур’янами або лисицями. Ось що він розповів:
- Допомагають всі сусіди. І раніше, і в подальшому кажуть, що допомагатимуть. Можна сказати так, що я більше організатор, а сусіди виконують. Був випадок, що домовились із сусідом покосити траву, і поки я вирішив усі свої питання, то він зробив уже половину роботи, тобто він вийшов попрацювати раніше за мене. Було так, що працювали й до першої ночі. Ще який є позитивний момент – люди перестали викидати сміття. Ми ж бачили, з яких вулиць несуть сміття (знаходили чеки, книжки тарифні), але відколи територію зачистили – жодного папірця не побачиш зараз. Хоча спочатку думав, що доведеться прикріплювати якусь табличку з проханням не смітити.
- Коли я прийшов до сусідів зі своєю ідеєю, то не було таких, хто сказав: «Ні». Були такі, хто промовчали, бо їм байдуже або їх це не цікавить, а були такі, що одразу сказали: «Давай робити». Поки буде встановлюватись обладнання, то матеріали будуть лежати на території, тому замовив відеокамери спостереження. Найближчі до території сусіди згодні дати живлення зі своєї квартири і доступ до мережі Інтернет. Відчуваю колосально велику підтримку людей, і це прекрасно, бо люди знають, для чого це їм потрібно. Тим більше той, хто попрацював на «будівництві», буде краще берегти те, що було створено за його участі.
Від початку проведення робіт територію прибрали від бур’янів та сміття, розрівняли. Володимир каже, що їм ще потрібні бетономішалка, електроживлення для неї, і викопати отвори для встановлення стовпів. Можливо, вдасться знайти бур для виконання цих робіт, але якщо ні – каже Володимир, то доведеться копати вручну 42 отвори метровою глибиною.
- Досить довго тривають роботи, адже не все так просто. Потрібно було знайти кошти на пальне, на інші необхідні витрати, а всюди потрібні гроші. Наразі вже закупили цемент, відсів, і тепер залишилося самотужки відміряти поле, викопати ямки і встановити огорожу – бетонувати і монтувати. Сподіваюся за тижнів два-три завершити всі роботи по проекту. Вже є домовленість з міськрадою на подальші роботи з облагородження території, – додав у розмові Володимир.
Крім того, за словами Володимира Плахотнюка, рішенням депутатів міської ради заплановано виділення земельної ділянки не під гаражний кооператив, а під паркову зону. Цього року Володимир знов подав Бюджет участі, де заплановано зробити дитячу зону: гірки, качелі тощо. Люди залюбки підтримують ініціативу і навіть готові зайнятись озелененням території.
Володимир розраховує на те, що в паркову зону будуть приходити не лише жителі вулиці Лисенка і тих, що навколо неї, а й для всіх хмільничан. Також по завершенні робіт він планує організувати міні-спартакіаду з міні-футболу між аматорськими командами дітей, жінок та чоловіків нашого міста.

created by dji camera