Хмільничани були одними з найбільших рятівників євреїв від нацистського терору під час Другої світової війни на Вінниччині

Хмільничани були одними з найбільших рятівників євреїв від нацистського терору під час Другої світової війни на Вінниччині

Цю інформацію оприлюднили сьогодні під час урочистого та скорботного відкриття у Вінниці на території підприємства «Вінницязеленбуд», поруч із пам’ятником знищеним нацистами в роки ІІ Світової війни єврейським дітям, пам’ятника «Праведникам народів Світу».

До речі, це вже третій пам’ятник праведникам народів Світу відкритий на території Вінницької області. Перший відкрито в Могилів – Подільському в 1998 році на центральній площі міста. Другий пам’ятник відкрито саме у Хмільнику, на меморіалі.

За даними досліджень Україна дала світові 2 тис 544 праведники Світу, 18% цих людей були жителями Вінницької області. Найбільша кількість праведників Світу була в місті Вінниці та в прикордонних районах, адже вінницький окупаційний режим області мав свою специфіку – німецька і румунська зона окупації. Тому найбільше рятівників було з Немирівського, Хмільницького і Барського районів. Тут праведники Світу були провідниками – тими, хто переводив євреїв з німецької на румунську територію, де був більш-менш пом’якшений окупаційний режим з 1942 року.

– В період нацистської окупації Вінницької області в екстремальних умовах окупаційного режиму кожен робив свій вибір: рятувати, видавати, чи просто спостерігати. На жаль, зрадників було багато. За факт порятунку євреїв людей безжалісно страчували. В фондах ДАВО зберігаються накази і об’яви з тих часів, де чітко записано: «За переховування жидів до страти». Цей ланцюжок зла, який був притаманний колаборантам, розірвали праведники народів Світу. Ті люди, які ризикуючи своїм життям, життям своїх родин рятували євреїв і їх дітей. Цих людей було не багато, їх не могло бути багато, адже праведництво – це героїзм, а героїзм це не повсякденна людська якість, – розповіла заступник директора Державного архіву Вінницької області з питань науково-методичної роботи Фаїна Винокурова.
Свій вклад у збереження пам’яті про цих людей, які робили все, для того щоб врятувати життя іншому внесла і Вінниччина. Віддаючи данину поваги і вдячності рятівникам, людям, які ризикуючи своїм життям, життям своїх рідних рятували інших держава Ізраїль встановила звання «Праведник народів Світу».

За матеріалами офіційного сайту Вінницької облдержадміністрації

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *