7 грудня українці відзначили Всесвітній День української хустки. З цієї нагоди в Україні стартував флешмоб “Зроби фото з хусткою”, до якого долучилися жінки з різних регіонів України. До флешмобу долучились і хмільничанки, які щороку таким чином шанують традиції та обереги свого народу. Відроджуємо, поважаємо, пропагуємо наші українські традиції!
Також такий день – ще один привід нагадати, що українська хустка, як і пісня та вишиванка – є генетичним кодом нації. Адже українські традиції, свята, обряди, фольклор – це те, по чому розпізнається народ. Більше того, подібні заходи допомагають розвивати та формувати любов до українських традицій у молодого покоління.
Фото з хустками у соцмережі розмістили не лише дівчата поодинці, а й цілі колективи. Учні, працівники різних установ міста Хмільника й району мають дуже гарну щорічну традицію.
Довідково:
День української хустки започаткували лише три роки тому з ініціативи групи громадських діячів, акторів та успішних жінок України. Вінницькі активістки розпочали святкування дня, присвяченого українській хустці, 7 грудня 2019 року. Засновано свято з метою об’єднання жінок різних професій, віку та національності для збереження українських традицій. Адже здавна в українських сім’ях оберегом, символом кохання та злагоди служила саме хустка.
Цікаві факти:
Хустка завжди вважалась оберегом. Якщо хлопець збирався у далеку дорогу, дівчина давала йому свою хустку на знак того, що чекатиме його.
Якщо у сім’ї хворіло немовля, його сповивали у мамину хустку. Якщо думали, що дитину зурочили, її обличчя витирали сподом спідниці або виворотною стороною ношеної хустки. За традицією, це мало оберігати малюка від хвороб та злих думок і очей.
Після того, як дівчина вийшла заміж, їй було заборонено з’являтися на людях із непокритою головою, а тим більше з розпущеним волоссям. За народними уявленнями, така жінка викликала хвороби, неврожай та пошесті. В Україні жінкам досі не можна входити до церкви з непокритою головою.
Значну роль відігравала хустка під час весілля. Якщо хлопець мав серйозні наміри щодо дівчини (одружитися з нею), він дарував їй дорогий подарунок – чоботи, намисто або хустку.
Покривання голови молодої хусткою – настільки ж важливий ритуал, як і розплітання коси. Весільний коровай дружби також обов’язково несли на хустці, а його шматочки роздавали гостям за допомогою маленьких хусточок.
Залежно від регіону, жінки використовували різні способи зав’язувати хустки. Наприклад, на Півночі її в’язали під підборіддям, а кінці зав’язували на маківці. На Київщині кінці хустки обгортали навколо шиї та зав’язували на потилиці, а на території Середнього Подніпров’я хустку обвивали довкола голови.