– Вірусні гепатити є однією з найактуальніши хмедичних і соціальних проблем у світі. За даними ВООЗ, майже третина населення нашої планети на сьогодні уражена підступною хворобою – вірусними гепатитами. Гепатити посідають восьме місце серед основних причин смерті у світі, – розповідає завідувач ВСП Хмільницький міськрайвідділ лабораторних досліджень ДУ «Вінницький обласний лабораторний Центр МОЗ України» Володимир Бойко. – Ситуацію із захворюваністю на вірусні гепатит А , В, С у Хмільницькому районі можна охарактеризувати як нестійку.
Щорічно відмічаються поодинокі випадки (2-3) інфікування гепатитом Б та С. Гепатит А взагалі характеризується періодичністю підйому захворюваності через кожні 8-12 років. Останній спалах гепатиту А по району був зареєстрований в 2017 році. Тоді захворіли 42 особи, із них 12 дітей. Це мешканці с. Березна, Чудинівці і Маркуші. За 6 місяців поточного року по району вже зареєстровані 4 випадки гепатиту А та по 2 – гепатиту В та С.
Гепатит – це вірусне захворювання печінки запального характеру. Існує 5 основних вірусів гепатиту: типи А, B, C, D, E. Вірусні гепати небезпечні тим, що можуть призвести до розвитку серйозних ускладнень, викликати спалахи хвороби та значне поширення захворювання. Віруси гепатитів В і С провокують розвиток хронічної хвороби та є найпоширенішою причиною цирозу та раку печінки.
Гепатит А на відміну від гепатитів В і С не провокує розвиток хронічної хвороби печінки і рідко закінчується смертю. Це гостра інфекційна хвороба (хвороба брудних рук) з фекально-оральним механізмом передачі. Вірус гепатиту А потрапляє до організму з інфікованою їжею або водою.Джерелом інфекції є хвора людина.
У більшості випадків хвороба починанається гостро, з підвищенням температури до + 38,5 градусів протягом перших 2-3 днів, спостерігається ломота в тілі, можливе першіння в горлі. Хвора людина відчуває загальну слабкість, погіршення апетиту, нудоту, іноді характерна блювота, біль та відчуття важкості у правому підребер‘ї. На третій день захворювання сеча набуває темного забарвлення (кольору міцного чаю, пива), також можливе свербіння шкіри. Інкубаційний період – 7-50 днів (в середньому 15-45 днів). Після перенесеного захворювання формується стійкий, досить тривалий імунітет.
Щоб уникнути захворювання гепатитом А необхідно:
– Вживати якісну питну воду. Не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду із сумнівних джерел водопостачання.
– Не вживати продукти харчування, що були придбані на стихійних ринках.
– Перед споживанням овочів, фруктів та ягід їхнеобхідно добре промити питною водою, для споживання дітьми – обдати окропом.
– Дотримуватись технологічного режиму приготування страв.
– Суворо дотримуватись правил особистої гігієни – обов`язково мити руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після кожного відвідування туалету.
Зараження гепатитом В та С відбувається переважно через кров:
– при переливанні крові та її компонентів;
– при проведенні медичних та стоматологічних процедур з використанням нестерильного інструментарію,
– при маніпуляціях, що пов’язані із пошкодженням шкіри та контактом з кров’ю (татуювання, пірсинг, обрізний манікюр або педикюр,тощо);
– при використанні нестерильного ін’єкційного інструментарію при вживанні наркотиків;
– при використанні не стерилізованих побутових та професійних приладів після інфікованої людини (зубні щітки, манікюрні ножиці, бритви тощо);
– Можлива також передача інфекці їпід час незахищеного статевого контакту, але це відбувається набагато рідше.
– Крім того, гепатити В та С можуть передаватися від матері до дитини.
Запобігти зараженню гепатитами В та С можна, дотримуючись простих правил:
- Медичні маніпуляції проводити виключно стерильним інструментарієм та дотримуватись гігієни рук перед маніпуляціями.
- Уникайте контактів з кров’ю та рідинами організму інших людей
- Використовуйте тільки стерильні інструменти для тату, пірсингу, манікюру та педикюру.
- Ніколи не діліться персональними бритвами чи зубними щітками, манікюрними ножицями та іншими засобами індивідуального користування.
- Використовуйте тільки стерилізовані інструменти для тату і пірсингу, манікюру та педикюру.
- Уникайте випадкових статевих контактів, завжди використовуйте презерватив
А найкращий та найбільш ефективний спосіб попередження інфікування гепатитом В – це вакцинація. Згідно з Національним календарем щеплень, першу дозу вакцини проти гепатиту В дитина має отримати упродовж першої доби життя, другу – у 2 місяці, третю – у 6 місяців. Щеплення рекомендоване і для усіх дорослих, які не були вакциновані у дитинстві.
Зверніться до свого лікаря, він проведе обстеження та за потреби призначить лабораторні дослідження. Для дітей вакцинація проводиться безоплатно, а дорослі можуть придбати вакцину за власний кошти. Вакцинація проти гепатиту А проводиться за епідпоказаннями. Нажаль вакцини проти гепатиту C не існує.