Хмільничан запрошують в історичний музей на виставку “Трагедія Бабиного Яру”

Хмільничан запрошують в історичний музей на виставку “Трагедія Бабиного Яру”

29-30 вересня минає 80 років з дня трагедії в Бабиному Яру – місці нацистського геноциду в період Другої світової війни. Тут відбулися масові розстріли мирного населення, внаслідок яких загинули десятки тисяч людей: євреї, українці, роми, росіяни. До цієї дати у історичному музеї міста Хмільника відкрили тематичну виставку під назвою “Трагедія Бабиного Яру”. Про це на сторінці музею в соцмережі Фейсбук повідомила Наталія Пацанівська.

  • Перші розстріли відбулися 27 вересня 1941 року. Тоді гітлерівські окупанти вбили 752 пацієнтів психлікарні ім. І.Павлова, котра була розташована неподалік Бабиного Яру. 29-30 вересня було розстріляно 33771 єврея. Жертв вбивали по 30-40 осіб, а тіла скидали в рів. Після 2-3 рядів рів засипали землею. Для проведення операції була виділена айнзацкоманда 4-а під командуванням штандарттенфюрера СС Пауля Блобеля, посилена 45-м (під командуванням майора поліції Бессера), 303-м (під командуванням майора поліції Ганібала) поліцейськими батальйонами і загоном української допоміжної поліції. Майор поліції Ганібал відмовився виконувати цей наказ, і його батальйон використовувався тільки для внутрішнього та зовнішнього оточення, а також для посиленого патрулювання у місті. Відмовився брати участь у розстрілах командир доданої оперативній групі «Ц» роти військ СС оберштурмфюрер СС Графхорсг, тож його рота несла охоронну службу в місті, а наприкінці жовтня 1941-го переведена в дивізію СС «Вікінг».
  • Наймолодшій жертві було 3 дні, а найстаршій – 103 роки. Розстрілюючи людей, окупанти не рахували дітей до 3 років.
  • Впродовж 1941- 43 років в Бабиному Яру розстріляли 621 члена ОУН (в т. ч. українську поетесу Олену Телігу), 100 матросів Дніпровського загону Пінської військової флотилії, п`ять ромських таборів, радянських військовополонених та представників інших національних чи соціальних груп, яких окупанти вважали «зайвими».
  • У серпні 1943 року, незадовго до визволення Києва радянськими військами, нацисти вирішили знищити сліди своїх злочинів – для цього полонених примушували викопувати тіла вбитих і спалювати їх у печах, побудованих з пам’ятників, з розташованого тут же старого єврейського кладовища. Неспалені рештки дробили й розсипали по яру. Людей, яким довелося це робити, вбили в Бабиному яру останніми.
    Останній розстріл відбувся 4 листопада 1943-го, а 6-го до Києва увійшла Червона армія. – повідомили в музеї.

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *