Продовжуємо нашу рубрику про здорове харчування, і нагадуємо, що це аж ніяк не нав’язування чийогось способу життя, а звичайні поради. А обирати завжди лише вам. Крім того, будь-які поради з нашої рубрики не є панацеєю від хвороб або лікувальним засобом.
Що ж, сьогодні консультантка зі здорового харчування Леся Сахнюк поділиться з нами історією про безглютенові продукти, і дасть рецепти своїх улюблених страв. А саме – запашного і корисного хліба, без якого жоден українець не уявляє і дня свого життя, а також корисної піци і апетитних вафлів.
- Глютен або клейковина – це запасний білок. Він міститься в зернах злаків – пшениці, ячменю, жита і всіх похідних продуктах, включно з булочками, батонами та пивом. Також глютен додають до ковбасних виробів, молочних продуктів, різних соусів (кетчупу та майонезу). Він надає цим продуктам густоти та в’язкості, тримає вологу та в деяких випадках не дає засохнути.
- Злаки мають високий вміст вуглеводів, які токсично впливають на підшлункову залозу і суглоби. Багаті Омега-6, що призводить до запальних процесів. Зерно обробляють для зберігання. В теперішній час відомо 55 захворювань, пов’язаних з цим білком. Вважається, що приблизно 99% людей з непереносимістю глютену не проходили офіційного обстеження.
- Відсутність яскраво виражених симптомів і недостатньо інформації про це захворювання (непереносимість глютену) тривалий період часу ускладнювало діагностику.
Кожен сам вирішує, чи виключати йому з раціону продукти з вмістом глютену, але я перерахую основні симптоми, які виникають від злакових:
- Шлунково-кишкові розлади (здуття живота, діарея, метеоризм, біль у животі, закрепи, синдром подразненого кишківника).
- Постійне відчуття втоми і слабкість може вказувати, що пора змінити свій раціон.
- Часті головні болі.
- Постійне вживання в їжу цього білка викликає розвиток запальних процесів в організмі людини, негативно впливає на нервову систему.
- Гормональний дисбаланс
- Захворювання суглобів (в першу чергу страждають кисті рук і коліна)…
Я особисто перестала вживати глютен майже два роки тому. Я виключила зі свого раціону цукор, магазинні хлібо-булочні вироби, почала вживати натуральну їжу, переважно приготовану вдома, стежити за своїм режимом харчування. А результат не заставив себе довго чекати: я втратила 27 кілограмів зайвої ваги, у мене минули головні болі, забула про біль у суглобах, хронічної втоми – як і не було. Вважаю, що їжа має бути ліками для організму, а не причиною для занепокоєнь та дискомфорту в організмі.
Я вже казала, що повністю відмовилась від магазинного хліба. Натомість печу корисні піцу, хліб, вафлі. Пропоную рецепти найулюбленіших.
Корисна піца
Для коржа потрібно: цвітна капуста, сулугуні або будь-який тягучий при нагріванні сир, 2 яйця, тут солі не потрібно, адже його достатньо в сулугуні.
Для начинки: будь-який томатний соус (без цукру), сир, гриби, помідори, солодкий перець, цибуля, спеції, зелень, морепродукти – все, що забажаєте.
Приготування: 2 склянки натертої на грубій тертці або перемеленої блендером цвітної капусти, добре перемішуємо з 2-ма склянками натертого сулугуні та яйцями. Викладаємо в форму на пергамент шаром 7-8 мм. Розрівнюємо. Випікати в розігрітій духовці 210 градусів 15 хвилин або до золотистої скоринки. Готовий корж змастити соусом і викласти улюблену начинку. Зверху посипати сиром і в знову поставити в духовку на декілька хвилин.
Хліб Бородинський
Насіння льону 100 грам перемолоти
Лляне борошно-100 грам
(можна борошно грецького горіха 50/50)
Яйця курячі-5 шт
Вода-1/2 стакана
Масло вершкове розтоплене – 2 ст. ложки
Сода -1 ч.л
Яблучний оцет – 1ч л
Сіль – 1/2ч л
Тмин, кунжут
Спосіб приготування
Нагріваємо духовку до 175′
Перемелюю насіння льону перед приготуванням. В глибокій мисці збиваємо яйця з сіллю і водою.
Додати перемелене насіння льону, борошно, соду погашену оцтом, масло вершкове.
Тісто має настоятися.
Форму змастити маслом і притрусити борошном.
Прикрасити хліб насінням льону, кунжут
Випікаємо 45 хвилин.
Вафлі
3-4 яйця
Кабачок – 100 г
Твердий сир або домашній сир – 50 грам
Кунжутне або лляне борошно – 1.5 ст. ложки
Сіль.
Яйця збиваємо з сіллю. Кабачок – на тертку. Додаємо сир твердий, борошно і випікаємо до рум’яної скоринки. Смачного!