До 35-ї річниці Чорнобильської катастрофи відбулося урочисте відкриття меморіалу рятівникам людства

До 35-ї річниці Чорнобильської катастрофи відбулося урочисте відкриття меморіалу рятівникам людства

26 квітня –  Міжнародний день пам’яті про чорнобильську катастрофу. І саме сьогодні чорнобильській трагедії виповнюється 35 років. Крім того, скільки людських доль змінила ця катастрофа, скільки горя та біди принесла радіація в українські сім’ї, водночас вона й показала, наскільки великою може бути людська самопожертва. Адже в ті часи з пожежею боролися не лише фахівці, а й звичайні роботяги, навіть трактористи з полів їхали гасити невідомі на той час радіоактивні речовини.

Самопожертва та хоробрість ліквідаторів, яку вони продемонстрували, ніколи не будуть забуті й назавжди залишаться на сторінках історії. А в знак поваги до ліквідаторів у Хмільнику сьогодні урочисто відкрили пам’ятний знак хмільничанам-ліквідаторам наслідків аварії на Чорнобильській АЕС “Рятівникам людства”. На урочисту подію прийшли представники влади міської територіальної громади й Хмільницького району, працівники міськради та райдержадміністрації, різних установ та підприємств, працівники культури, учасники ліквідації аварії на ЧАЕС.

Впродовж урочистого відкриття лунали палкі слова вдячності ліквідаторам за великий подвиг та небайдужість, попри втрату здоров’я та життя у боротьбі зі страшним невидимим звіром – радіацією. А авторам проекту і підрядникам, які працювали над встановленням пам’ятного знаку, було вручено Подяки.

 

Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, голова громадського об’єднання «Інваліди Чорнобиля та учасники ліквідації наслідків Чорнобильської  катастрофи»  Іван Рибак і голова Хмільницької міської організації ветеранів України, учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії Василь Косенко згадали про те, як колись боролися з “мирним” атомом, а потім всі присутні вшанували пам’ять всіх загиблих та померлих внаслідок радіоактивного зараження хвилиною мовчання.

Довідково:

Як відомо, 26 квітня 1986 року, о 1 год. 23 хв, на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС стався потужний хімічний вибух, який спричинив руйнування частини реакторного блоку і машинного залу.

Внаслідок вибуху виникла пожежа, яка перекинулася на дах третього енергоблока. Майже одразу на місце аварії приїхали пожежники. Вогонь гасили до 5 години ранку. Проте у середині самого четвертого блоку його вдалося ліквідувати лише 10 травня, коли більша частина графіту згоріла.

Після вибуху та пожежі утворилася радіоактивна хмара, яка накрила не лише території сучасної України, Білорусі та Росії, але й території багатьох європейських країн – Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії. За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищим – сьомим рівнем небезпеки.

Від самого початку Москва та керівництво УРСР приховували факт аварії та наслідки екологічної катастрофи. Першою про підвищення рівня радіації повідомила Швеція. Лише 28 квітня в СРСР з’явилося перше офіційне повідомлення.

У перші дні після аварії було евакуйоване населення 10-кілометрової зони, надалі зону евакуації розширили до 30 кілометрів. Загалом в Україні радіоактивно забрудненими стали 2293 населених пунктів, у яких на кінець вісімдесятих років минулого сторіччя мешкало понад 2,6 млн осіб. В результаті цієї катастрофи з сільськогосподарського користування було виведено понад 5 млн га земель.

Задля запобігання розповсюдженню радіації наприкінці 1986 року зруйнований реактор накрили спеціальним «саркофагом». За оцінками спеціалістів, під ним залишилося близько 95% палива, яке було в реакторі на момент аварії, а також значна кількість радіоактивних речовин, які складаються із залишків зруйнованого реактора. З міркувань безпеки 15 грудня 2000 року роботу Чорнобильської АЕС було припинено. Водночас об’єкт «Укриття», зведений у 1986 році, поступово руйнувався.

Україна звернулася до міжнародної спільноти щодо проведення конкурсу проєктів із перетворення об’єкта «Укриття». У 2004 році було проведено тендер на проєктування і спорудження нового «саркофагу» – Нового безпечного конфайнмента. Його будівництво розпочалось у 2012 році. 29 листопада 2016 року на об’єкт «Укриття» було насунуто Арку Нового безпечного конфайнмента. 10 липня 2019 року Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильська АЕС» ввело в експлуатацію комплекс НБК. Надалі будуть роботи з демонтажу нестабільних конструкцій об’єкту «Укриття».

Фото – з сайтів Хмільницької міської ради та Хмільницької РДА.

 

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *