Десять хмільничан покусали скажені тварини минулоріч

Десять хмільничан покусали скажені тварини минулоріч

Епідемічна та епізоотична ситуація зі сказу в Україні залишається неблагополучною. Щорічно реєструється значна кількість захворювань на сказ серед тварин та випадки загибелі людей внаслідок захворювання на сказ. За 2019 рік по Хмільницькому району зареєстровано 102 потерпілих особи від покусів тварин, в тому числі 10 осіб покушені хворими на сказ тваринами. Чисельність бездомних собак і котів, в районі за останні роки набуває тенденції до збільшення.

СКАЗ – це гостре інфекційне захворювання теплокровних тварин та людей, яке проходить з ураженням центральної нервової системи і неминуче закінчується смертю.

Найчастіше інфікують людину коти й собаки, а в дикій природі — червона лисиця та вовки. Крім диких тварин, собак і котів сказ можуть передавати інші домашні тварини: ВРХ, коні.

Джерелом збудника (вірусу) сказу є хворі на сказ тварини, які виділяють вірус зі слиною, через покуси, ослиненя, подряпини, вражаючи здорових тварин та людей. Інкубаційний період залежить найбільш короткий для тварин – 7-8 днів, для людей – від 2-ох тижнів до одного року. З місця укусу вірус по нервовій тканині поширюється до головного та спинного мозку.

Клінічні ознаки сказу у тварин і людей подібні. Форма хвороби може бути буйною, тихою, атиповою.

Головною ознакою захворювання диких тварин є зміна поведінки – втрата відчуття страху. Звірі втрачають обережність, вдень з’являються в населених пунктах, в місцях випасу і утримання худоби, нападають на тварин, людей.

Щоб захистити себе від захворювання, необхідно дотримуватись таких правил:

– дворових собак утримувати у вольєрах, вигулювати на короткому повідку та у намордниках, щорічно робити профілактичні щеплення;

– уникати контактів з бездомними та дикими тваринами;

– мисливцям та працівникам лісового господарства під час зняття шкіри з вбитих диких тварин користуватися гумовими рукавичками, після чого, не знімаючи їх, вимивати руки у дезінфекційному розчині;

Що ж робити, коли вас покусала тварина?

– рану необхідно ретельно промити господарським милом під проточною водою, а краї обробити 70% розчином спирту або 5% розчином йоду, накласти стерильну пов’язку;

– своєчасно звернутись за кваліфікованою медичною допомогою для вирішення питання щодо необхідності проведення антирабічних щеплень (щеплення актуальні, коли курс розпочато в перші 14 днів від моменту зараження).

– під час курсу антирабічних щеплень — не пропускати процедури та не переривати курс, дотримуватись режиму, встановленого лікарем, не вживати алкоголю, уникати переохолоджень та перегрівань;

– тварину, яка завдала ушкоджень людині, НЕ ВБИВАТИ, за нею необхідно спостерігати протягом 10 діб .

Пам’ятайте, сказ вилікувати не можна, його можна тільки попередити. Бережіть своє здоров’я та здоров’я своїх близьких!

Текст – Хмільницький   міськрайонний відділ лабораторних досліджень  ДУ «Вінницький обласний лабораторний Центр  МОЗ України»

 

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *