Чи можна накопичити електроенергію на потім: відповідь від Укренерго

Чи можна накопичити електроенергію на потім: відповідь від Укренерго

Влітку енергосистемі потрібно буде активувати всі резерви для забезпечення споживачів електрикою на той час, поки електростанції ремонтуються після російських обстрілів та виснажливої роботи на максимумі, – повідомили в НЕК “Укренерго”.

В компанії “Укренерго” поінформували, що їх часто запитують, чи можна зараз накопичити електроенергію, щоб через деякий час використати її, як головний резерв, для покриття можливого дефіциту? В компанії відповіли, що це, на жаль, неможливо, та пояснили чому.

  • Найбільша “батарейка” у світі на максимумі потужності може замінити лише два блоки наших ТЕС.

Найбільша на сьогодні у світі працююча система накопичення електроенергії (США) має потужність 400 МВт, що дорівнює двом блокам на наших теплових електростанцій (ТЕС). ЇЇ ємність – 1600 Мвт-год – дозволяє забезпечувати електроенергією 300 тис. домівок 4 години. За даними Міненерго, через російські атаки в Україні з жовтня по березень тільки на ТЕС було обстріляно 19 блоків, багато з них по кілька разів.Також зазнали серйозних пошкоджень гідроелектростанції та теплоелектроцентралі.

  • Найсучасніші технології не дозволяють зберігати енергію довше двох тижнів.

Данія цьогоріч почне будівництво системи накопичення енергії, яка дозволить «консервувати» електроенергію вітрових електростанцій у вигляді тепла – в розплавленій солі при температурі 700 градусів. Таке зберігання вважається довготривалим – однак на практиці це максимум два тижні.

  • Потужні системи накопичення будуються більше року.

Будівництво вже згадуваної найбільшої у світі системи накопичення розпочалось ще у 2018 році. Тільки у 2020 році компанія-власник системи ввела в роботу першу чергу проекту потужністю 300 МВт. Друга черга на 100 МВт була включена у роботу у 2021 році. Зараз продовжується будівництво третьої черги, яка збільшить загальну потужність системи до 750 МВт, ємність – до 3 тис. МВт-год. Третя черга має запрацювати влітку цього року.

  • Розбудова великої системи накопичення потребує мільярдів доларів інвестицій.

Уряд Західної Австралії у бюджеті на липень 2023 – червень 2024 передбачив фінансування двох проектів будівництва систем накопичення енергії потужністю 500 МВт та 200 МВт. Рік робіт коштуватиме австралійському штату понад 1,8 млрд доларів США – і це лише частина коштів, які інвестуються у проекти. Інвестиції у систему накопичення потужністю 200 МВт, що будується із 2020 року, на початку складали 155 млн доларів США, але проект у процесі будівництва постійно дорожчав.

  • Системи накопичення втрачають енергію при різких перепадах температури.

Коли через крижаний шторм в грудні 2022 року у штаті Теннессі температура, уперше за 26 років, впала нижче 0 градусів, “батарейки” компанії Tennessee Valley Authority втратили 20% електроенергії. Через це компанія не змогла забезпечити споживачам стабільне енергопостачання при збільшенні потреби в електриці: не вистачило 17% потужності.

В Україні на сьогодні сертифікована тільки одна система накопичення електроенергії потужністю лише 1 МВт та ємністю 2,25 МВт-год. Ще кілька проектів будуються, але коли вони будуть введені в роботу – спрогнозувати за нинішніх умов важко.

Єдиним технічним рішенням для довготривалого зберігання електроенергії є перетворення електроенергії у водень та метан. Але воно досить дороге: наприклад, будівництво одного заводу для перетворення енергії на водень потужністю 60 МВт у Фінляндії коштуватиме 162 млн євро. В Україні ця технологія поки що не використовується через фінансові причини.

Наразі найдоступнішим способом покрити дефіцит потужності є імпорт електроенергії, який при потребі може здійснюватись з сусідніх країн-членів об’єднаної мережі континентальної Європи ENTSO-E.

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *