Чи можна хмільничанам збирати сухостій в лісах, розповіли лісівники Вінниччини

Чи можна хмільничанам збирати сухостій в лісах, розповіли лісівники Вінниччини

Особливо це питання актуальне напередодні прийдешнього опалювального сезону, ускладненого війною і газовим шантажем країни-окупанта. Тому лісівники пояснили, чи можна громадянам збирати сухі гілки, адже нині запастися на зиму таким чином значно дешевше, – повідомляє NEWS Хмільника.

У пресслужбі Вінницького ОУЛМГ  пояснили, що самовільний збір сухостою в лісі заборонений та може призвести до притягнення до відповідальності.

Сьогодні держлісгоспи області відпускають дрова паливні закладам соціальної сфери, населенню, підприємствам у порядку звернення, за цінами, встановленими прейскурантом. Дров’яна сировина заготовляється у межах встановлених документів за рахунок рубок головного користування, санітарних рубок тощо.

  • Вкотре наголошуємо, що самовільна заготівля, збирання хмизу, захаращеності, сухостою вважається порушенням правил поведінки у лісі. Інший аспект – питання збереження лісового біорізноманіття. Але почнемо з першого, правового аспекту.
    Відповідно до Лісового кодексу України використання лісових ресурсів може здійснюватися в порядку загального і спеціального використання. Загальне використання – це право населення на безоплатний та без видачі спеціального дозволу збір для власного споживання дикорослих трав, квітів, лікарської сировини, горіхів, ягід, грибів та ін., – пояснили у Вінницькому обласному управлінні лісового та мисливського господарства.

  • Спеціальне використання лісових ресурсів закріплює виключне право на заготівлю деревини за постійними лісокористувачами, яка проводиться на підставі спеціального дозволу – лісорубного квитка.

Сухі, мертві чи повалені дерева, стовбури дерев або їхні частини, які лежать на поверхні ґрунту через буревій, вітер, сніголам – все це лісові ресурси, які належить державі. Тому вони використовуються виключно власниками лісів або постійними лісокористувачами шляхом спеціального використання лісових ресурсів, тобто заготівлі деревини. На визначених ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси й лише в тому об’ємі, що передбачені лісорубним квитком.

Тому збирання громадянами сухостою, відмерлих сухих гілок чи інших частин дерев на території лісового фонду України вважається незаконною самовільною заготівлею лісових ресурсів. Таке кримінальне правопорушення, що вказано у ст. 185 Кримінального кодексу України, карається штрафом та сплатою завданих збитків.

Також у пресслужбі Вінницького ОУЛМГ  нагадали про обов’язкове дотримання розпорядження начальника Вінницької військової адміністрації С.Борзова від 28.03.2022, згідно якого громадянам області забороняється відвідувати ліс.

  • Мертва деревина – це цінне джерело живлення для багатьох живих істот. Особливо полюбляють її гриби. На території України вченими-мікологами виявлено понад 500 видів найрізноманітніших грибів, що мешкають на мертвій деревині. Серед них є рідкісні та охоронювані, – підкреслили у Вінницькому обласному управлінні лісового та мисливського господарства.

Так, мертва деревина – це джерело живлення для комах та їхніх личинок. Деревоїдні комахи – основний харч для комахоїдних лісових птахів та інших тварин – наприклад, кажанів. Деякі види комах самі по собі є рідкісними і потребують охорони, приміром, жук-олень, личинки якого розвиваються у трухлявій деревині. Трухлява деревина – середовище, у якому полюбляють робити мурашники лісові мурахи.

Для багатьох великих лісових тварин мертва деревина також служить сховищем та місцем відпочинку. Приміром, молодняк кабана комфортно себе почуває у великих лісових масивах з численними заростями. А сови знаходять прихисток у готових дуплах. Також у хмизі любить переховувати виводок червонокнижний кіт лісовий. А під поваленими деревами облаштовують домівку горностаї, ласки, під пеньками – дрібні гризуни, такі як миша, соня. На повалених стовбурах люблять приймати сонячні ванни вужі, черепахи та інші представники холоднокровних.

Більше того, мертва деревина зберігає воду та мінерали, є середовищем для існування мохів, лишайників, а також створює навколо себе стабільний мікроклімат. Це сприяє росту та розвитку молодих дерев. Тож лісівники області наголошують, що природне біорізноманіття нашого краю вкрай важливе і необхідне для того, щоб ми мали повноцінний і здоровий ліс.

 

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *