Навесні, о 3-й годині ночі, Україна переходить на літній час, і всі годинники в країні переводяться на 1 годину вперед.
У 2023 році перехід на літній час відбудеться 26 березня о 03:00.
На роботу доведеться вставати на годину раніше, але шляхом збільшення світлового дня процес пробудження зазвичай проходить легше.
Однак, за багаторічними спостереженнями професорки неврології та педіатрії університету Вандербільта Бет Енн Малоу, перехід на літній час кожної весни впливає на здоров’я відразу після переведення годинників, а також протягом майже восьми місяців.
Професорка зазначає, що кожен березень пов’язаний з серйозними негативними наслідками для здоров’я, включаючи сплеск серцевих нападів і позбавлення сну підлітків.
За словами дослідника, перехід на літній час призводить до того, що природне світло з’являється на одну годину пізніше вранці і на одну годину пізніше ввечері.
Ранкове світло необхідне для того, щоб допомогти встановити природні ритми тіла: воно будить нас і підвищує пильність. Ранкове світло також підвищує настрій. Хоча точні причини того, чому світло активізує нас і благотворно впливає на наш настрій, ще не відомі, це може бути пов’язано з впливом світла на підвищення рівня кортизолу – гормону, що модулює реакцію на стрес.
Найбільша перевага переходу на літній час полягає в тому, що він забезпечує додаткову годину світла пізно ввечері для занять спортом, покупок або їжі на вулиці.
- Однак вплив світла пізно вдень протягом майже восьми місяців влітку має свою ціну. Це тривале вечірнє світло затримує вивільнення мозком мелатоніну, гормону, який сприяє сонливості, що, в свою чергу, заважає сну і змушує нас менше спати в цілому, – зазначає професорка.
Оскільки статеве дозрівання також призводить до вивільнення мелатоніну пізно вночі, це означає, що підлітки мають затримку природного сигналу, який допомагає їм заснути, підлітки особливо схильні до проблем зі сном через тривале вечірнього світла. Цей зсув мелатоніну під час статевого дозрівання триває до 20 років.
Зазначається, що Американська медична асоціація нещодавно закликала до постійного стандартного часу. А наприкінці 2022 року Мексика запровадила постійний стандартний час, посилаючись на переваги для здоров’я, продуктивності та економії енергії.
Довідково:
Перехід на зимовий і літній час двічі на рік застосовується приблизно в 70 країнах світу. Україна переводить годинники з 1981 року. Серед плюсів переходу на літній час називають економію електроенергії і збільшення тривалості світлового дня.