Через непросту ситуацію в енергосистемі може зрости кількість кібершахрайства

Через непросту ситуацію в енергосистемі може зрости кількість кібершахрайства

Вночі росія завдала масованого удару по Україні. Гатили і дронами, і ракетами. Через нічні обстріли постраждала і критична, й енергетична інфраструктура в багатьох областях нашої держави, влучання було також і на Вінниччині. Через це у деяких регіонах зникло світло, вода і теплопостачання. 

Так, під час нічної атаки росія запустила по Україні 60 шахедів, одночасно завдавала ударів крилатими та балістичними ракетами з літаків Ту-95, МіГ-31К і Ту-22М3, а також Іскандерами та керованими ракетами С-300/С-400. РФ використала 151 засіб нападу, з них 88 ракет. Україна збила 92 цілі (55 шахедів і 37 ракет). Є численні влучання та пошкодження об’єктів генерації, системи передач та розподілу електроенергії в різних областях України. ДТЕК повідомив про пошкодження обладнання кількох ТЕС. ЗАЕС на межі блекауту через обрив лінії живлення з об’єднаною енергосистемою України. Росія влучила по ДніпроГЕСу, де спалахнула пожежа. Рух через греблю повністю перекрито, загрози прориву немає.

Загалом “прильоти” по об’єктах інфраструктури та енергетики підтверджено у Харкові, Дніпрі, Запоріжжі, Кривому Розі, а також Вінницькій, Хмельницькій, Івано-Франківській, Львівській та Одеській областях.

Непроста ситуація в енергосистемі може стати причиною активізації кібершахрайства.

Шахрайська схема може приховуватися за повідомленнями на кшталт: “ДТЕК повідомляє про екстрені відключення електроенергії внаслідок атаки ворога на енергетичну інфраструктуру”.

Наприклад, минулого року кіберполіція викрила групу зловмисників, які під час блекаутів створювали фейкові телеграм-боти енергетичної компанії. Використовуючи фейкові телеграм-боти, зловмисники дізнавалися авторизаційні дані для входу до телеграм-акаунтів. Скомпрометовані облікові записи фігуранти використовували у шахрайських схемах. Зокрема, зі зламаних акаунтів вони робили автоматичну розсилку шахрайської реклами для привласнення грошей громадян.

Щоб не стати жертвою шахраїв, правоохоронці радять громадянам налаштувати двофакторну автентифікацію у всіх соцмережах та месенджерах, які пропонують таку функцію. Не варто повідомляти нікому коди підтвердження, які приходять у SMS або безпосередньо у застосунках. Також рекомендують регулярно переглядати підключені пристрої та активні сеанси у месенджерах.

Користуючись ботами, громадян завжди закликають звертати увагу на посилання. Будь-яка відмінність означає, що ви потрапили на фейковий бот або канал. Зазвичай у назві відрізняється одна чи декілька літер, що складно помітити під час пошуку.

Також кіберполіція радить отримувати інформацію про відключення та відновлення електропостачання лише з офіційних джерел, зокрема, з офіційного сайту ДТЕК.

 

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *