Банда киян та одеситів “бомбила” храми у п’яти областях України… Вони обікрали минулоріч церкву у Курилівці?

Банда киян та одеситів “бомбила” храми у п’яти областях України… Вони обікрали минулоріч церкву у Курилівці?

Тернопільські правоохоронці затримали банду рецидивістів з Києва та Одещини. Їх підозрюють у вчиненні як мінімум 20 крадіжок з церков та монастирів у п’яти областях України. Зокрема, й на Вінниччині… Викрадені на замовлення цінності зловмисники збували як по Україні так і за кордон…
Нагадуємо, що наприкінці листопада минулого року у селі Курилівка Хмільницького району теж обікрали церкву, викравши цінні ікони. Злочин набув великого резонансу не лише у районі, а й на Вінниччині. 
Тоді ж священик Михайло Табуленко, який й першим повідомив про злочин й оприлюднив знімки викрадених святинь, написав на своїй сторінці у “Фейсбук”, що викрадені ікони були написані у монастирі на святій горі Афон 120 років тому. Нині у вінницькій поліції повідомили ще деякі нові обставини резонансного злочину.  

– Зловмисник чи зловмисники потрапили до храму с Курилівки через квартирку у вікні, що не було загратованим. Спершу настоятель храму повідомив правоохоронців про дві викрадені ікони, але вже під час проведення слідчих дій та огляду місця події стало відомо, що були викрадені ще дві ікони… Загалом – чотири. За словами священика, усе це старовинні ікони кінця 19-початку 20 століття, – повідомили нашому журналісту у відділі комунікацій Головного управління Національної поліції у Вінницькій області. – Так, затриманих громадян зараз теж перевіряють на причетність до вчинення саме цієї крадіжки. Слідство триває.

Ось як прокоментували затримання групи церковних крадіїв у пресслужбах Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України та обласного Главку поліції Тернопільщини:

– Поліція провела масштабну спецоперацію та затримали групу, яка викрадала старовинні ікони з церков та монастирів. Про це повідомив Андрій Рубель, керівник Департаменту стратегічних розслідувань Нацполіції.

За словами Андрія Рубеля, більше 600 церковних предметів, серед яких понад 450 цінних ікон, датованих 17-19 століттями, виявили під час санкціонованих обшуків.

Оперативники управління стратегічних розслідувань та детективи слідчого управління поліції проаналізували інформацію за всіма фактами викрадення ікон з церков та монастирів, що були в області за останні два роки – час скоєння, шляхи проникнення, цінність майна, можливі канали його подальшого збуту.

Зв’язувалися з колегами з інших областей, аби дізнатися про можливі факти вчинення на їх території подібних злочинів та порівняти їх із тими, що були скоєні в нашій області. Завдяки кропіткій роботі вдалося встановити характерні риси, які простежувалися у цих крадіжках.

За результатами проведення комплексу оперативних заходів вдалося встановити всіх учасників угруповання, місця зберігання викрадених старовинних ікон та канали їх збуту.

Як повідомив керівник управління стратегічних розслідувань Василь Джиджора, до складу групи входило сім осіб, мешканці Одеської області та Києва, раніше засуджені за вчинення майнових злочинів. Серед підозрюваних – двоє уродженців Молдови. Саме вони організували бізнес на антикваріаті. У спільники взяли знавців сакрального мистецтва, фахівців з юриспруденції та людей, які допомагали у пошуках та збуті краденого.

– Підозрювані впродовж 2018-2020 років викрадали цінні ікони з церков та монастирів. Вони шукали в соцмережах та довідкових виданнях інформацію про ікони, писані в 17-19 століттях, їхали в храми, де зберігалися експонати, обстежували приміщення на предмет наявності камер відеоспостереження, оглядали замки та вікна. Після цього брали необхідні інструменти та йшли на злочин.

Учасники угруповання ретельно готувалися до злочину. Насамперед з’ясовували, які ікони можуть користуватися попитом на ринку і де вони можуть знаходитися. Після збору необхідної інформації ретельно продумували план їх викрадення та підшукували потенційних покупців.

Щоби не привертати увагу прихожан, виходили «працювати» вночі. Як правило, перед цим ретельно обстежували приміщення церков та монастирів, аби з’ясувати місцезнаходження зображень святих. Впевнившись у відсутності людей, як на території, так і в будівлі, шляхом зламу замків вхідних дверей або через вікна потрапляли у приміщення.

Викрадене фактично одразу переправляли поштою до Одеси. Вже після цього фахівці реставрували ікони та продавали колекціонерам. Серед клієнтів зловмисників – бізнесмени, високопосадовці та жителі країн Європи. Збували ікони через аукціони. Вартість предметів мистецтв коливалася від ста п’ятдесяти до трьохсот тисяч гривень.

Зловмисники причетні щонайменше до 20 фактів крадіжок із церков та монастирів на території Тернопільської, Вінницької, Одеської, Львівської та Чернігівської областей. Свою останню крадіжку підозрювані вчинили в ніч з 29 на 30 квітня. Зокрема, із храму Архангела Михаїла, що в с. Михайлівка Шаргородського району Вінницької області, злодії викрали три ікони 1860 року – «Миколи Чудотворця», «Матері Божої» та «Серафім Саровський молиться на камені».  

Їх одразу через пошту надіслали на Одещину для реалізації. Саме під час отримання останньої партії краденого, через 30 секунд після виходу з поштового відділення, підозрюваних затримали.

У п’ятницю, 1 травня, оперативники управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Нацполіції, детективи слідчого управління поліції Тернопільщині за процесуального керівництва обласної прокуратури та за участі КОРД затримали ще трьох учасників злочинного угруповання.

Одночасно із затриманням поліцейські розпочали проведення 14 санкціонованих обшуків в Одеській, Хмельницькій та Київській областях. У поліцейській спецоперації було задіяно понад 100 правоохоронців.

Серед вилученого близько семиста предметів церковної атрибутики – це ікони, старовинні книги, цінні речі, Частина вже була відреставрована й готова до відправлення, серед виявленого і ікони, які були викрадені з храму Архангела Михаїла на Вінниччині.  А також 4 автомобілі, комп’ютерна техніка, мобільні термінали, радіостанції, записники, спецодяг та засоби для проникнення в приміщення. Серед іншого є і зброя та набої.

В будинку антиквара на Хмельниччині працівники поліції виявили та вилучили крадених ікон на суму майже два мільйони доларів. Наразі тривають слідчі дії.

Трьох учасників угруповання затримали у порядку статті 208 КПК. Їм вже повідомили підозру за ч.4 ст. 185 КК України та обрали запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою з правом внесення застави загальною сумою понад 3,5 млн. грн.

На фото – викрадені у Курилівці ікони:

Фото та відеорепортаж правоохоронців із затримання підозрюваних у церковних крадіжках:

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *