Читати усім батькам обов’язково

Читати усім батькам обов’язково

Днями по роботі писала матеріал про позбавлення батьківських прав одного нашого земляка, який свідомо нехтував виконанням батьківських обов’язків . І тут виявилась цікава деталь . Після мого бліц-опитування виявилось, що більшість «неюристів» невіть не здогадуються, багато нюансів щодо позбавлення батьківських прав. А ще знайшлися ті, хто не подають позов до суду про позбавлення батьківських прав, бо думають, що це позбавить їх останнього шансу домогтися виплати аліментів на дитину чи дітей.  А ще Ви знали, що…

Добре-добре, без довгих передісторій: навряд чи Ви знали, про нововведення в Сімейному кодексі України, про підстави для позбавлення батьківських прав та про подальший обов’язок щодо сплати аліментів на дитину. Корисна інформація від прес-служби Хмільницького міськрайонного суду.

«Одразу зауважимо, що позбавити батьківських прав можуть як батька, так і матір, оскільки часто, люди припускають, що це стосується лише батька («батьківські права»  від слова «батьки», а не «батько»).

Що ж говорить Сімейний кодекс України? Якими є підстави для позбавлення батьківських прав?

Мати або батько можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо вони без поважної причини не забрали свого малюка чи малюків з пологового будинку або іншого закладу охорони здоров’я.  Зміни у 2020 році в законодавстві нашої країни додали до таких підстав – ухилення від виконання своїх обов’язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти. Якщо батько чи мати або ж обоє батьків, жорстоко поводяться з дітьми, примушують жебракувати чи займатись бродяжництвом, вдаються до експлуатації дитини або ж засуджені за вчинення умисного кримінального порушення проти дитини, то вони можуть бути позбавлені батьківських прав. Вагомою підставою для позбавлення батьківських прав є алкогольна чи наркотична залежність тата або мами дитини. Мати або батько можуть бути позбавлені батьківських як відносно усіх своїх дітей, так і окремо когось із них – це розглядається судом індивідуально.  Коли суд приймає рішення щодо позбавлення батьківських прав, то до уваги береться інформація про здійснення соціального супроводу особи чи сім’ї, якщо, звичайно, такий відбувався.

У Сімейному кодексі України також зазначено: якщо суд при розгляді справи про позбавлення батьківських прав виявить у діях батьків або одного з них ознаки кримінального правопорушення, він письмово повідомляє про це орган досудового розслідування, який в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України, розпочинає досудове розслідування.. Рішення суду про позбавлення батьківських прав після набрання ним законної сили суд надсилає органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дитини.

Замість післямови: часто мати, батько чи законний представник дитини  не подають позов до суду про позбавлення батьківських прав, бо вважають, що це звільняє людину від сплати аліментів на сина, доньку чи дітей. Однак – ні! Особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов’язку утримання дитини, але втрачає права щодо неї.

Ваша Наталя Міщук

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *